- Jest wiele rodzajów przemocy, a wśród nich fizyczna, ekonomiczna, seksualna czy psychiczna - mówił wiceprezydent Warszawy Paweł Rabiej w międzynarodowym dniu przeciw przemocy wobec kobiet. "Przemoc karmi się milczeniem. Nie bądź biernym widzem – to główne przesłanie kampanii miasta, która potrwa do 10 grudnia.
25 listopada przypada międzynarodowy dzień przeciw przemocy wobec kobiet. W związku z tym urząd miasta zainicjował w poniedziałek społeczno-informacyjną akcję, która ma na celu zwrócenie uwagi na problem przemocy wobec kobiet. Kampania prezentowana w przestrzeni miasta i komunikacji publicznej ma za zadanie zwrócić uwagę na najczęstszą w Polsce formę przemocy wobec kobiet, jaką jest przemoc w rodzinie i przemoc seksualna.
Łańcuch pomocowy dla kobiet i rodzin
Wiceprezydent stolicy Paweł Rabiej mówił podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w ratuszu, że jedną z pierwszych kwestii, jaką zajął się w ratuszu po rozpoczęciu swego urzędowania, był łańcuch pomocowy dla kobiet i rodzin doświadczających przemocy. Jak mówił, od tego czasu w ratuszu powołano radę ekspercką oraz pełnomocniczkę ds. kobiet, ponieważ miasto powinno zapewniać jak najlepszą opiekę i pomoc zarówno kobietom, jak i rodzinom doświadczającym przemocy.
Rabiej przypomniał, że każdego roku trwa 16-dniowy okres pamięci o przemocy wobec kobiet. Rozpoczyna się 25 listopada i trwa do 10 grudnia, w którym przypada międzynarodowy dzień praw człowieka.
Jak mówił, problem przemocy wobec kobiet jest poważny, biorąc pod uwagę liczbę zarejestrowanych w Warszawie niebieskich kart. Poinformował, że w ubiegłym roku zarejestrowano w stolicy ok. 6600 osób doświadczających różnego rodzaju przemocy, z czego ok. 3800 to kobiety, ok. 2200 to dzieci. Dodał jednak, że liczby te nie oddają w pełni skali problemu, ponieważ nie wszystkie przypadki przemocy domowej są ujawniane, a ofiary przemocy w rodzinie często nie mówią o tym, że doświadczają przemocy.
- Nie mówią o tym, dlatego że przemoc dotyczy różnych rodzin i tutaj nie ma granic materialnych i socjalnych, które w jakikolwiek sposób wykluczałyby wystąpienie tych zjawisk w różnego rodzaju rodzinach - mówił.
"Przemoc karmi się milczeniem"
Rabiej zaznaczył, że jest wiele rodzajów przemocy, a wśród nich wyróżnił między innymi przemoc fizyczną, ekonomiczną, seksualną czy psychiczną. - Z wszystkimi tymi przypadkami, w ramach przemocy wobec kobiet, się spotykamy - wskazał, podkreślając, że rolą urzędu miasta jest przypominanie o powadze problemu.
Poinformował, że kampania informacyjna, która rusza w poniedziałek, będzie zwracała uwagę na problem milczenia świadków przemocy.
- Przemoc karmi się milczeniem ofiar, czyli osób krzywdzonych, które wstydzą się o tym mówić, boją się bardzo często - powiedział Rabiej. Dodał, że często rodziny, przyjaciele, znajomi i sąsiedzi dostrzegają problem, ale mimo wszystko boją się zaoferować swą pomoc i stanąć po stronie ofiar. - Ale często (przemoc - red.) karmi się niestety również milczeniem instytucji, żłobków, przedszkoli, szkół, także miejsc pracy, które dostrzegają, że kobiety doświadczają przemocy, ale nie wyciągają do nich ręki - wyliczał Rabiej.
Jak dodał, kampania ma na celu uświadomienie, że należy patrzeć współczuć i reagować.
Kampania skierowana do świadków
Pełnomocniczka prezydenta miasta ds. kobiet Katarzyna Wilkołaska-Żuromska podkreśliła, że cały system przeciwdziałania przemocy w rodzinie nie działa w Polsce tak, jakby sobie tego życzyli eksperci zawodowo zajmujący się tym problemem. Zaznaczyła, że ratusz podejmuje wysiłki, by wypełnić te luki, m.in. wspiera organizacje pozarządowe, które na co dzień zajmują się specjalistyczną pomocą dla osób doznających przemocy, wspiera szkolenia dla specjalistów oraz prowadzi kampanie społeczne zwiększających świadomość społeczeństwa na temat samego zjawiska, jego specyfiki, jak również poszerzającą wiedzę na temat możliwości uzyskania pomocy.
- W tym roku nasza kampania skierowana jest do świadków przemocy - poinformowała. - Chcemy im pokazać, jak ważne jest to, by byli uważni, by wysłuchali ofiar, by nie podważali tego, co one mówią, ale wspierali je, pokazali np. instytucje, organizacje, które zapewniają fachową pomoc - wyliczała. Poinformowała równocześnie, że w poniedziałek w ramach akcji zostanie podświetlony na kolor pomarańczowy Pałac Kultury i Nauki a także inne budynki publiczne w stolicy.
"Przemoc karmi się milczeniem. Nie bądź biernym widzem" – to główne przesłanie kampanii miasta, która potrwa 16 dni - od 25 listopada do 10 grudnia. Elementami kampanii warszawskiej są spoty w komunikacji miejskiej, pokazujące jak w prosty sposób można zareagować będąc świadkiem przemocy wobec kobiet, plakaty oraz strona internetowa www.um.warszawa.pl/antyprzemocowa, na której będzie można znaleźć informacje o miejskiej ofercie w zakresie przeciwdziałania i zwalczania przemocy domowej.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24