Koncerty chopinowskie bez udziału publiczności. Artystów posłuchasz online

Autor:
dg
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.plPomnik Chopina w Łazienkach Królewskich - majówka 2020

W tym roku ze względu na ograniczenia związane z epidemią COVID-19 nie odbędą się koncerty chopinowskie przy pomniku kompozytora. Recitale zostaną zarejestrowane w innej części Łazienek Królewskich - Starej Oranżerii i wyemitowane w internecie.

Plenerowe koncerty muzyki Fryderyka Chopina odbywają się w Warszawie od 1959 roku. Wtedy właśnie w Łazienkach Królewskich odsłonięto zrekonstruowany pomnik kompozytora. Oryginał został rozebrany i przetopiony podczas drugiej wojny światowej.

Z biegiem lat recitale zmieniały swoją formułę, jednak w tym roku po raz pierwszy w historii pianiści nie zagrają w stałym miejscu. Począwszy od połowy maja artystów będzie można posłuchać online. Każdy koncert zostanie zarejestrowany w Starej Oranżerii.

Transmisja w każdą niedzielę

"Koncert inauguracyjny zagra Karol Radziwonowicz - wybitny pianista, koncertujący od wielu lat w najważniejszych salach muzycznych świata. Jest jedynym na świecie pianistą, którego nagrania utworów Fryderyka Chopina znalazły się na stacji orbitalnej w kosmosie oraz były odtwarzane podczas misji kosmicznej Endeavour w lutym 2010 roku - w 200. rocznicę urodzin naszego genialnego kompozytora" - zapowiada w komunikacie warszawski ratusz.

Koncert Radziwonowicza zostanie wyemitowany w niedzielę 17 maja o godzinie 12. Transmisja będzie dostępna na Facebooku, w serwisie Youtube i stronach internetowych koncertów chopinowskich i Stołecznej Estrady. 

W kolejne niedziele zagrają znani warszawscy pianiści, między innymi Aleksandra Świgut, Bronisława Kawalla, Piotr Pawlak, Maria Gabryś-Heyke, Joanna Ławrynowicz i Jacek Kortus.

Ze względu na epidemię działalność wielu placówek muzealnych przeniosła się do internetu. Wirtualnie zwiedzać można między innymi POLIN:

Wirtualne spacery w muzeum POLIN
Wirtualne spacery w muzeum POLINMuzeum POLIN / Youtube

Autor:dg

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości