Przygotuj się na:

77. ROCZNICA POWSTANIA - ZMIANY W KOMUNIKACJI

W niedzielę, w zawiązku z obchodami 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego stołeczna komunikacja miejska pojedzie inaczej. Zarząd Transportu Miejskiego uruchomi specjalne linie autobusowe łączące stacje metra i dworce kolejowe z Cmentarzem Wojskowym na Powązkach i Cmentarzem Wolskim. Z kolei do Muzeum Powstania Warszawskiego dowiozą zabytkowe tramwaje linii W.

Najnowsze

Badania jakości powietrza po otwarciu tunelu obwodnicy. Jest jeden chętny

Najnowsze

Autor:
dg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Węzeł Przyczółkowa z lotu ptakaArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
wideo 2/10
Południowa Obwodnica Warszawy tuż przed otwarciem

Jedyną ofertę w przetargu na wykonanie pomiaru jakości powietrza w sąsiedztwie budowanego tunelu pod Ursynowem złożył Instytut Badań Stosowanych Politechniki Warszawskiej. Wyniki analizy poznamy za około półtora roku. Dopiero wtedy będzie możliwy montaż filtrów powietrza, o które upominają się mieszkańcy okolic tunelu.

W ogłoszonym pod koniec grudnia przetargu Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad na wykonanie pomiarów jakości powietrza, wpłynęła jedna oferta na kwotę 2,8 miliona złotych. Złożył ją Instytut Badań Stosowanych Politechniki Warszawskiej. Drogowcy zabezpieczyli na ten cel ponad 900 tysięcy złotych więcej.

575 dni na pomiary i analizę

Jak prognozuje GDDKiA, jeśli oferta zostanie pozytywnie zweryfikowana, podpisanie umowy nastąpi pod koniec lutego.

"Przy takich założeniach już po trzech miesiącach od rozpoczęcia pomiarów wykonana zostanie wstępna analiza obejmująca nie tylko bieżące pomiary, ale również te zrealizowane przed oddaniem tunelu do użytkowania. Wykonawca na realizację całego zadania będzie miał 575 dni od daty zawarcia umowy" - poinformowali w komunikacie drogowcy. Opracowanie wyników pomiarów i sporządzenie analizy przewidywane jest w trzecim kwartale 2022 roku.

Wykonawca pomiarów będzie zbierać dane z rejonu wyrzutni spalin zlokalizowanych przy obu wylotach z tunelu oraz z okolic portali dotyczące stężenia dwutlenku azotu, pyłu zawieszonego (PM2,5 oraz PM10) i benzenu w powietrzu. "Badania będą prowadzone całodobowo przez 365 dni na wyrzutniach oraz przez minimum 50 dni pomiarowych w roku w rejonie portali. Już po trzech miesiącach od rozpoczęcia pomiarów wykonana zostanie wstępna analiza obejmująca nie tylko bieżące pomiary, ale również te zrealizowane przed oddaniem tunelu do użytkowania" - zaznaczają drogowcy. Jeśli normy zostaną przekroczone, wykonawca badań jest zobowiązany do wskazania rozwiązań minimalizujących zanieczyszczenie.

Jakie były obetnice?

Mieszkańcy Ursynowa domagali się instalacji filtrów wraz z otwarciem tunelu, co ma nastąpić w połowie roku. Posłanka Ruchu Szymona Hołowni Polska 2050Hanna Gill-Piątek przypomniała niedawno, że politycy Prawa i Sprawiedliwości obiecywali, że filtry zostaną oddane razem z inwestycją drogową.

- W 2017 roku filtry zostały mieszkańcom przez ministra Adamczyka obiecane. To, że filtry powstaną, było obiecane również podczas kampanii Patryka Jakiego [w wyborach na prezydenta Warszawy – red.]. Obietnic się dotrzymuje - mówiła posłanka podczas styczniowej konferencji. Paweł Lenarczyk, ursynowski radny, wskazywał, że pakt na rzecz budowy filtrów podpisało 10 organizacji społeczno-politycznych z Wilanowa i Ursynowa.

"Filtry spalin muszą powstać wraz z budowaną trasą"TVN24

Budowa POW

Od 22 grudnia kierowcy mogą korzystać z ponad 15 kilometrów drogi ekspresowej S2 pomiędzy węzłami Warszawa Wilanów a Lubelska, z nowym mostem na Wiśle. Dostępne są też kolejne relacje ruchu na węźle Lubelska stanowiącym połączenie autostrady A2 oraz dróg ekspresowych S2 i S17.

Odcinek z tunelem pod Ursynowem pozostaje nieprzejezdny. Prace toczą się tam na odcinku 4,6 kilometra. Zgodnie z podpisanym aneksem, wykonawca ma czas do końca marca 2021 roku.

Autor:dg/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: GDDKiA