Głosowanie na najlepsze budynki i przestrzenie w stolicy. Mieszkańcy mogą wybierać spośród 16 propozycji

Nominowani do Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy

Nominowani do Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy
Pośród nominacji znalazł się kubik upamiętniający miejsce odnalezienia Archiwum Ringelbluma
Źródło: TVN24

Można już głosować na najlepsze budynki, przestrzenie publiczne i wydarzenia architektoniczne w stolicy z 2021 roku. Mieszkańcy wybiorą laureatów Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy w sześciu kategoriach. Głosowanie trwa do 27 maja.

"Wybieramy najlepsze budynki, przestrzenie publiczne i wydarzenia architektoniczne z 2021 roku. Jury nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy wskazało najciekawsze realizacje w sześciu kategoriach. Zaczynamy najbardziej emocjonującą część naszego konkursu. To mieszkanki i mieszkańcy Warszawy wskażą, co ich zdaniem zasługuje na nagrodę" - informuje prezydent stolicy Rafał Trzaskowski w komunikacie na stronie konkursowej.

Mieszkańcy mogą wybierać spośród 16 propozycji w sześciu kategoriach. Głosowanie odbywa się przez internet i będzie trwało do 27 maja 2022 roku.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Lista nominowanych

W kategorii architektura użyteczności publicznej nominowany jest budynek Wydziałów Neofilologii i Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego (ulica Dobra 55), miejska Sauna Warszawska w Porcie Czerniakowskim i Dom Ronalda McDonalda (księcia Trojdena 2B), który również nominowany jest w kategorii architektura mieszkaniowa wraz z osiedlem Wileńska Ekspres ( Wileńska 14 A) i W Apartments (Siedmiogrodzka 3).

Wydział Neofilologii i Lingwistyki Stosowanej UW
Wydział Neofilologii i Lingwistyki Stosowanej UW
Źródło: Nate Cook / Urząd m.st. Warszawy

W kategorii architektura komercyjna zgłoszone są budynki: biurowiec Y w kompleksie Generation Park (rondo Daszyńskiego 3), Browary Warszawskie (kwartał ulic: Grzybowska, Wronia, Chłodna i Krochmalna) oraz Targowisko Bakalarska (Bakalarska 11).

Targowisko Bakalarska
Targowisko Bakalarska
Źródło: Piotr Krajewski / Urząd m.st. Warszawy

Fabryka PZA (Grochowska 316) i piwnice leżakowni w Browarach Warszawskich (ulica Haberbuscha i Schielego 2) nominowane są w kategorii nowe życie budynków.

Piwnice leżakowni w Browarach Warszawskich
Piwnice leżakowni w Browarach Warszawskich
Źródło: Piotr Krajewski, Maciej Rydz, Grzegorz Marcinek / Urząd m.st. Warszawy

W kategorii projektowanie przestrzeni publicznej nominacje uzyskały Browary Warszawskie, Upamiętnienie Archiwum Ringelbluma (skwer przy ulicy Nowolipki 28) oraz Modernizacja Plaży Romantycznej w Wawrze.

Kubik upamiętniający miejsce odnalezienia Archiwum Ringelbluma
Kubik upamiętniający miejsce odnalezienia Archiwum Ringelbluma
Źródło: TVN24

W kategorii wydarzenie architektoniczne 2021 roku nominowano wystawę "Więcej zieleni! Projekty Aliny Scholtz", wystawę "Jak robić szkołę?" w Muzeum Sztuki Nowoczesnej i książkę "Jakby luksusowo. Przewodnik po architekturze Warszawy lat 90." i stronę internetową ARCHIwum Warszawy lat 90.

Prezydent: mamy w czym wybierać

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zachęca do głosowania. "Mamy w czym wybierać. Są inwestycje duże i małe, drapacze chmur i niewielkie obiekty. Obok siebie znalazły się Browary Warszawskie i targowisko Bakalarska we Włochach. Cieszą mnie zmiany nad Wisłą. Przybywa nowych atrakcji. Plaża Romantyczna w Wawrze przyciąga użytkowników z dwóch brzegów Wisły. Popularnością cieszy się Sauna Wisła zacumowana w Porcie Czerniakowskim" - wyliczył. "W konkursie mamy nowoczesne osiedla i budynki mieszkalne. Są książki i wystawy poświęcone zieleni w mieście czy projektowaniu dobrych szkół" - dodał.

Organizatorem konkursu i fundatorem nagrody jest miasto. Nagroda przyznawana jest we współpracy z Oddziałem Warszawskim Stowarzyszenia Architektów Polskich, Mazowiecką Okręgową Izbą Architektów Rzeczypospolitej Polskiej oraz Oddziałem Warszawskim Towarzystwa Urbanistów Polskich. Ich przedstawiciele zasiadają również w jury konkursowym.

Czytaj także: