O problemach z fontanną w Ogrodzie Saskim po raz pierwszy informowaliśmy pod koniec sierpnia ubiegłego roku. Wówczas woda z kielicha wylewała się nierównomiernie. Zarząd Zieleni przeprowadził oględziny, po których stwierdził, że jeden z elementów jest przekrzywiony. Fontanna została wyłączona.
Sposób prowadzenia prac naprawczych miał zostać omówiony z konserwatorem zabytków. Początkowo Zarząd Zieleni zapowiadał, że fontanna zostanie uruchomiona jeszcze jesienią. Tak się jednak nie stało. Wodotrysku nie uruchomiono również na wiosnę tego roku.
Fontanna musi przejść konserwację
Ostatnio okazało się jednak, że żaden z elementów fontanny nie jest przechylony. "Dzięki przeprowadzonym szczegółowym badaniom geodezyjnym (tachimetrycznym) stwierdzono, że 168-letnia Fontanna Wielka w Ogrodzie Saskim nie uległa przechyleniu. Obfitsze spływanie wody na jedną stronę burty jest głównie efektem siły wiatru oddziaływującego na lustro wody w misie" - poinformowało w komunikacie Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków.
Dlaczego zatem fontanna wciąż pozostaje wyłączona? "Podczas oględzin zabytku przedstawiciele Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków wspólnie z pracownikami Zarządu Zieleni uznali, że aby utrzymać dobrą kondycję obiektu należy przystąpić do prac konserwatorskich. Remont pozwoli przywrócić walory estetyczne fontanny" - wyjaśniono w komunikacie.
Prace konserwatorskie mają zostać przeprowadzone w dwóch etapach. "W pierwszym, po uzyskaniu zgody Wojewódzkiego Mazowieckiego Konserwatora Zabytków, przeprowadzona zostanie konserwacja zachowawcza. Oczyszczona i zabezpieczona zostanie powierzchnia wewnętrzna górnej misy fontanny oraz przygotowany zostanie projekt kompleksowej konserwacji, który w ramach realizacji drugiego etapu prac obejmie również analizę konstrukcyjną obiektu" - czytamy w komunikacie.
Terminu zakończenia prac nie podano.
Historia fontanny
Wielka fontanna w Ogrodzie Saskim została zaprojektowana w przez Henryka Marconiego, jednego z najwybitniejszych architektów. Pochodził z Włoch, ale tworzył na ziemiach polskich. Konstrukcja fontanny była budowana w latach 1853-55. Jak czytamy na stronie Zarządu Zieleni, ten dwupoziomowy, najokazalszy parkowy wodotrysk – znajdujący się w centrum ogrodu – przyciąga odwiedzających o każdej porze. Został uruchomiony 4 czerwca 1855 roku w trakcie uroczystych obchodów otwarcia wodociągów miejskich w Warszawie.
Fontanna jest jedną z czterech zaprojektowanych przez Henryka Marconiego i jedyną ocalałą spośród uruchomionych wówczas wodotrysków zlokalizowanych na placu Teatralnym, przy Kolumnie Zygmunta i na Rynku Starego Miasta. W latach 2006-2007 fontanna została gruntownie odrestaurowana.
Autorka/Autor: dg
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl