Konserwator nakazał "zabezpieczenie" zabytkowego budynku dawnej fabryki drutu i gwoździ

Autor:
mg
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Fabryka Drutu, Sztyftów i Gwoździ przejdzie prace remontowe i konserwatorskie

Budynek administracyjny dawnej Fabryki Drutu, Sztyftów i Gwoździ ma zostać zabezpieczony przed dalszym niszczeniem. Właściciel ma przeprowadzić prace konserwatorskie oraz roboty budowlane. Zabytek pochodzi z XIX wieku. Fabryka, stanowiła ważny element gałęzi przemysłowej w Królestwie Polskim.

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków nakazał przeprowadzenie prac konserwatorskich i robót budowlanych mających zabezpieczyć zabytkowy budynek administracyjny. Wchodzi on w skład zespołu budowlanego dawnej Fabryki Drutu, Sztyftów i Gwoździ, czyli tzw. "Drucianki", położonej przy ulicy Objazdowej 1. Jak wyjaśnił w komunikacie konserwator, wykonanie prac ma zapobiec dalszemu niszczeniu zabytku.

Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności.

Budowę rozpoczęto w XIX wieku

Historia Warszawskiej Fabryki Drutu, Sztyftów i Gwoździ sięga końca XIX wieku, kiedy to rozpoczęto jej budowę. Od samego początku fabryka stanowiła w Królestwie Polskim ważny element gałęzi przemysłowej – produkowano tu gwoździe, drut kolczasty i łańcuchy sprzedawane na terenie Królestwa oraz w Rosji. Do wybuchu I wojny światowej fabryka rozwijała się i zwiększała wartość produkcji, dając coraz więcej miejsc pracy.

Poważne zniszczenia dotknęły budynki zespołu w 1939 a następnie w 1944 roku. "Do odbudowy już znacjonalizowanej wytwórni doszło w 1946 roku Po roku 1952 zmieniono profil produkcji, zaczęto wyrabiać sprężyny używane w przemyśle lotniczym, rolniczym i motoryzacyjnym. Ten ostatni korzystał z wyrobów fabryki aż do czasu jej zamknięcia w 2000 roku" - dodał w komunikacie konserwator.

Przeczytaj także: Secesyjna willa znów będzie zachwycać. Jej historia to temat na książkę

Rewitalizacja zabytkowej willi przy Modlińskiej (wideo z 2022 roku)
Rewitalizacja zabytkowej willi przy Modlińskiej (wideo z 2022 roku)Urząd m.st. Warszawy

Autor:mg

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków

Pozostałe wiadomości