Przygotuj się na:

77. ROCZNICA POWSTANIA - ZMIANY W KOMUNIKACJI

W niedzielę, w zawiązku z obchodami 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego stołeczna komunikacja miejska pojedzie inaczej. Zarząd Transportu Miejskiego uruchomi specjalne linie autobusowe łączące stacje metra i dworce kolejowe z Cmentarzem Wojskowym na Powązkach i Cmentarzem Wolskim. Z kolei do Muzeum Powstania Warszawskiego dowiozą zabytkowe tramwaje linii W.

Najnowsze

Otworzyli nowy dom opieki dla seniorów. 170 miejsc dla najstarszych warszawiaków

Najnowsze

Autor:
kk/b
Źródło:
PAP
Nowy dom opieki długotrwałej dla seniorów

Na Białołęce otwarty został dom opieki długotrwałej dla seniorów. Miejska placówka zapewnia 170 miejsc dla najstarszych warszawiaków wymagających całodobowego wsparcia. Znajdują się w niej nowoczesne sale rehabilitacyjne oraz pokoje wyposażone w łazienki i dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Nowy dom opieki mieści się w budynku należącym do funkcjonującego już ośrodka Stołecznego Centrum Opiekuńczo-Leczniczego przy ulicy Mehoffera. Przygotowano w nim 82 pokoje dwuosobowe i sześć jednoosobowych. Każdy z nich jest wyposażony w łazienkę. Ich wyposażenie wybrano z myślą o potrzebach osób z niepełnosprawnościami. Osoby przebywające w placówce będą miały również dostęp do pracowni fizykoterapii i kinezyterapii, gabinetów lekarskich i pielęgniarskich. W budynku znajdują się też pomieszczenia administracyjne i pomocnicze.

Ratusz podaje, że podczas wykańczania obiektu zainstalowano nowoczesny system grzewczy i wentylacyjny. Wkrótce zagospodarowany zostanie również teren wokół budynku.

W środę urząd miasta zorganizował konferencję prasową poświęconą otwarciu domu opieki. Prezydent Rafał Trzaskowski podkreślał w swoim wystąpieniu, że nowy ośrodek zapewnia seniorom wysoki standard pobytu i całodobową opiekę. - Robimy wszystko, żeby zapobiegać wykluczeniu seniorów, żeby skupiać się nad promocją aktywności osób starszych – podkreślił Trzaskowski. Przypomniał także, że w ramach miejskiego systemu "Warszawa Wspiera", w każdej dzielnicy działają zespoły, które pomagają osobom starszym. - Bardzo chciałbym, żeby Warszawa stała się idealnym miejscem do życia, a żeby się takim stała, to oczywiście konieczna jest pomoc wszystkim, którzy tej pomocy potrzebują – powiedział Trzaskowski.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Nowy dom opieki długotrwałej dla seniorówRafał Trzaskowski / Twitter

Średnia wieku podopiecznych to 80 lat

- Realizacja tego przedsięwzięcia jest odpowiedzią na wzrost zapotrzebowania na właśnie tego typu usługi opiekuńczo-lecznicze. Inwestycja w osoby starsze jest niezbędna, to nasze zobowiązanie, potrzeba i konieczność – mówiła wiceprezydentka Warszawy Renata Kaznowska. Poinformowała jednocześnie, że koszt inwestycji to około 33,5 miliona złotych (w całości budżetu miasta).

Ośrodek przeznaczony jest dla najstarszych warszawiaków. Podobne placówki działają także przy ulicach Szubińskiej i Olchy. W sumie w trzech zakładach opiekuńczych SCOL przebywa obecnie 730 osób. W ośrodku przy ul. Mehoffera – 450, w placówce przy Szubińskiej – 110, a przy Olchy – 170. Średni czas oczekiwania na przyjęcie do zakładów SCOL (poza pandemią) wynosi około 12 miesięcy. Średnia wieku pacjentów to około 80 lat, ale zdarzają się również osoby o wiele młodsze.

W domu opieki przy Mehoffera pracować będzie 66 osób (czworo lekarzy, 20 pielęgniarek, 26 opiekunów, psycholodzy, logopedzi, rehabilitanci, terapeuci zajęciowi, pracownicy socjalni). Ratusz podaje, że ogółem w ramach SCOL pracuje 407 osób. Przy centrum działa też wolontariat, w ramach którego współpracują także lekarze.

Informowaliśmy też o otwarciu Szpitala Południowego dla pacjentów z COVID-19:

"Naszym celem jest przyjęcie pierwszych pacjentów w połowie lutego"TVN24

Autor:kk/b

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Renata Kaznowska / Twitter