Przez ponad pięć miesięcy w Warszawie codziennie będzie kursował specjalny autobus dla osób bezdomnych. Jego trasa obejmuje najważniejsze miejsca, w których mogą oni uzyskać pomoc. Przejazd jest bezpłatny.
Mobilny Punkt Poradnictwa to jeden z elementów pomocy, jaką urząd miasta kieruje do osób bezdomnych. - Mamy w Warszawie sprofesjonalizowany system pomocy - powiedział we wtorek wiceprezydent Warszawy Paweł Rabiej. Zaznaczył przy tym, że tej pomocy nie byłoby, gdyby nie współpraca z organizacjami pozarządowymi i ośrodkami pomocy społecznej. W autobusie dyżury z poradnictwem dla bezdomnych pełnią wolontariusze z czterech organizacji.
Zaproszenie do autobusu
Podkreślił, że trasa autobusu została ustalona tak, żeby obejmować najważniejsze miejsca pomocowe dla osób bezdomnych w Warszawie, a także punkty w stolicy, w których na co dzień przebywają.
- W autobusie osoby dotknięte kryzysem bezdomności mogą uzyskać poradę, z jakiej oferty pomocowej mogą skorzystać w Warszawie. Tutaj też prowadzone są rozmowy o charakterze motywacyjnym, bo każdy człowiek to jest osobna historia i każdemu trzeba dopasować odpowiednio do niego pomoc - mówił Rabiej. - W autobusie jest ciepło, pełni on więc także funkcję ogrzewalni dla osób, które zimą marzną - dodał.
Jak powiedziała Olga Sztejter z Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta, informacja o funkcjonowaniu Mobilnego Punktu Poradnictwa szybko roznosi się między osobami bezdomnymi w stolicy. - Liczymy, że z dnia na dzień osób korzystających z Mobilnego Punktu Poradnictwa będzie coraz więcej, bo temperatura będzie spadała - mówiła. Zaznaczyła, że do autobusu zapraszani są nawet bezdomni ze zwierzętami niestanowiącymi zagrożenia dla innych bezdomnych, natomiast jedynym ograniczeniem jakie obowiązuje, jest zakaz spożywania alkoholu w autobusie.
Autobus kursuje codziennie
Przejazd linią MPP jest bezpłatny. Ma ona dwie trasy - poranną i wieczorną. Poranna rozpoczyna się od 8 rano, kończy o godzinie 16 i przebiega przez punkty, w których znajdują się jadłodajnie, ogrzewalnie, a także miejsce, gdzie przyjmują lekarze nadziei na ulicy Wolskiej. Wieczorna trasa zaczyna się od 17 i kończy około 20.30 i przejeżdża przez schroniska i noclegownie. MPP działa od poniedziałku do niedzieli, także w święta.
Autobus będzie kursował następującymi ulicami: DW. WSCHODNI (KIJOWSKA) 09 – Kijowska – Targowa – J. Zamoyskiego – Grochowska – Zamieniecka – Ostrobramska – Kinowa – aleja Waszyngtona – most Józefa Poniatowskiego – Aleje Jerozolimskie – aleja Prymasa Tysiąclecia – Kasprzaka – Wolska – CMENTARZ WOLSKI – Wolska – aleja "Solidarności" – aleja Jana Pawła II – Stawki – Muranowska – Bonifraterska – Międzyparkowa – Słomińskiego – most Gdański – Starzyńskiego – Jagiellońska – Świętych Cyryla i Metodego – Targowa – Kijowska – DW. WSCHODNI (KIJOWSKA) 09.
Drugi sezon pomocy
Mobilny Punkt Poradnictwa działa już drugi rok. W ubiegłym sezonie cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Miał ponad 2700 przejazdów, udzielono w nim blisko 1300 porad, przeprowadzono około 1000 rozmów motywacyjnych i wydano około siedmiu tysięcy kubków gorącej herbaty i 1500 bonów na posiłki.
Według oficjalnych danych, w Warszawie jest około 2500 tys. osób bezdomnych, ale liczba ta waha się w zależności od pory roku, a w sezonie zimowym, może wzrastać. W 2019 r. stołeczny ratusz przeznaczył blisko 16 milionów złotych na pomoc dla osób bezdomnych.
Uliczny Patrol Medyczny: pomagają bezdomnym, świadkują na ich ślubach
Uliczny Patrol Medyczny: pomagają bezdomnym, świadkują na ich ślubach
Autorka/Autor: kk
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Urząd Miasta