Najnowsze

Godzina "W" w zajezdni miejskich autobusów. "Tym razem skromniej, ale nadal efektownie"

Najnowsze

Autor:
kk
Źródło:
tvnwarszawa.pl / PAP
MZA uczciły 76. rocznicę Powstania Warszawskiego
MZA uczciły 76. rocznicę Powstania WarszawskiegoMZA / Facebook
wideo 2/11
MZA / FacebookMZA uczciły 76. rocznicę Powstania Warszawskiego

Autobusy miejskie utworzyły w godzinę "W" symbol Polski Walczącej. W ten sposób Miejskie Zakłady Autobusowe uczciły 76. rocznicę Powstania Warszawskiego.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

W akcji przeprowadzonej na terenie zajezdni przy ulicy Ostrobramskiej wzięło udział 16 autobusów należących do MZA. Kierowcy ustawili je tak, by widziane z góry, tworzyły znak Polski Walczącej. Symbol ten ma wpisane w swoje kształty literę "P" symbolizującą Polskę oraz kotwicę, interpretowaną jako alegoria nadziei lub litera "W" oznaczającą walkę.

"Tamte tragiczne wydarzenia i ich bohaterowie na stałe wpisały się w historię i tożsamość Warszawy. Dlatego w dzisiejszej nowoczesnej i pełnej życia stolicy powinniśmy o nich pamiętać. W MZA co roku włączamy się w obchody kolejnych rocznic Powstania Warszawskiego. Tym razem, z powodu ograniczeń epidemicznych nieco skromniej, ale nadal efektownie" - napisali przedstawiciele MZA na Facebooku.

OBCHODY 76. ROCZNICY POWSTANIA WARSZAWSKIEGO. RELACJA >>>

Godzina "W"

Godzina "W" była formalnym początkiem zrywu. W sobotę jej rocznicę uczciły tysiące warszawiaków, którzy zebrali się między innymi na rondzie Dmowskiego, placu Piłsudskiego czy przed pomnikiem Powstania Warszawskiego na placu Krasińskich. Jak co roku, upamiętnili ją także mieszkańcy na statkach i barkach stojących w nurcie Wisły. Osoby zgromadzone na placu Zamkowym utworzyły kotwicę - symbol Polski Walczącej. Oficjalna uroczystość z udziałem władz państwowych, władz miasta i powstańców warszawskich odbyła się przed pomnikiem Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 roku do walki w stolicy przystąpiło około 40-50 tysięcy powstańców. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące.

W czasie walk w Warszawie zginęło około 18 tysięcy powstańców, a 25 tysięcy zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły około 180 tysięcy zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, około 500 tysięcy, wypędzono z miasta, które po Powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.

Autor:kk

Źródło: tvnwarszawa.pl / PAP

Źródło zdjęcia głównego: MZA / Facebook

Pozostałe wiadomości