10 kwietnia obchodzona będzie 12. rocznica katastrofy smoleńskiej. W stolicy odbywać się będą uroczystości państwowe, miejskie oraz kościelne. Przewidziano również pokazy filmów oraz koncerty. W związku z przejazdami delegacji oraz przemarszami mieszkańcy mogą spodziewać się utrudnień w rejonie Traktu Królewskiego oraz placu Piłsudskiego, a także przy Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.
Program niedzielnych uroczystości został opublikowany na początku kwietnia przez Prawo i Sprawiedliwość. Jak zapowiedziano, uroczystości w Warszawie rozpoczną się 10 kwietnia o godzinie 8 od mszy w Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Św. Józefa Oblubieńca przy Krakowskim Przedmieściu. Następnie o godz. 8.41 zaplanowany jest apel pamięci przed Pałacem Prezydenckim. Także tam ma się odbyć Anioł Pański (godz. 12) oraz Koronka do Miłosierdzia Bożego (godz. 15).
Ponadto w godzinach 10-11.55, 12.15-15 i 15.15-19 przed Pałacem Prezydenckim odbywać się będą pokazy filmów oraz koncerty.
O godzinie 19 w Bazylice Archikatedralnej p.w. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela przy Świętojerskiej odbędzie się msza w intencji ofiar katastrofy. Udział w niej wezmą władze państwowe. Natomiast na godzinę 21 przed siedziba prezydenta zaplanowano wystąpienie wicepremiera oraz prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.
Składanie wieńców na placu Piłsudskiego
Stałym punktem uroczystości związanych z rocznicą katastrofy smoleńskiej jest również składanie wieńców. Takich wydarzeń należy przede wszystkim spodziewać się na placu Piłsudskiego przed pomnikiem Ofiar Tragedii Smoleńskiej oraz przed pomnikiem prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
Kancelaria Prezydenta RP poinformowała, że około 12.15 ma się tam zjawić prezydent Andrzej Duda. Wcześniej zaplanowano, że prezydent złoży wieńce przy grobach ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, ks. Józefa Jońca, ks. Zdzisława Króla, ks. Andrzeja Kwaśnika oraz przy tablicy upamiętniającej ofiary katastrofy smoleńskiej w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie.
Uroczystości na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach
Po godzinie 13.35 prezydent Andrzej Duda odwiedzi także pomnik Ofiar Katastrofy Smoleńskiej na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.
Stołeczny ratusz zapowiada, że miejskie obchody katastrofy smoleńskiej rozpoczną się o godzinie 8.20 na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. "W trakcie uroczystości odczytane zostaną nazwiska wszystkich ofiar, zostanie zmówiona modlitwa ekumeniczna. Udział w uroczystości wezmą bliscy ofiar oraz przedstawiciele instytucji państwowych i samorządowych, wśród nich prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski" - zapowiada urząd miasta.
Utrudnienia związane z obchodami 12. rocznicy katastrofy smoleńskiej
Ratusz ostrzega, że zgodnie z decyzją Służby Ochrony Państwa, w trakcie niedzielnych uroczystości nieprzejezdne będą ulice: Miodowa (na odcinku Senatorska - Krakowskie Przedmieście), Krakowskie Przedmieście (od placu Zamkowego do ulicy Świętokrzyskiej), plac Piłsudskiego, ulice: Focha, Moliera, Wierzbowa, Królewska (od odcinku Marszałkowska - Krakowskie Przedmieście).
W godzinach 6-22 autobusy linii: 106, 107, 111, 116, 128, 175, 178, 180, 222, 503 i 518 będą kierowane na trasy objazdowe:
106 w kierunku Młynów od skrzyżowania Nowy Świat/Świętokrzyska: Świętokrzyska – Marszałkowska – Królewska i dalej swoją trasą; w kierunku Mariensztat od skrzyżowania Grzybowska/Królewska/pl. Grzybowski: pl. Grzybowski – Twarda –Emilii Plater – Świętokrzyska – Kopernika i dalej swoją trasą;
107 w kierunku Esperanto od skrzyżowania pl. Powstańców Warszawy/Świętokrzyska: Świętokrzyska – Marszałkowska – pl. Bankowy i dalej swoją trasą; w kierunku Kierbedzia od pl. Bankowego: Marszałkowska – Al. Jerozolimskie – Krucza i dalej swoją trasą;
111 w kierunku Esperanto od skrzyżowania Nowy Świat/Świętokrzyska: Świętokrzyska – Marszałkowska – pl. Bankowy i dalej swoją trasą; w kierunku Gocław od pl. Bankowego: Marszałkowska – Al. Jerozolimskie i dalej swoją trasą;
116, 180, 503, 518 w kierunku Chomiczówka, Konwiktorska, Nowodwory od skrzyżowania Nowy Świat/Świętokrzyska: Świętokrzyska – Marszałkowska – Senatorska – Miodowa i dalej swoją trasą; w kierunku Wilanów, Natolin Płn., pl. Trzech Krzyży od skrzyżowania Miodowa/Kapucyńska: Kapucyńska – al. Solidarności – pl. Bankowy – Marszałkowska – Al. Jerozolimskie – Bracka i dalej swoją trasą;
128, 175 w kierunku pl. Piłsudskiego od ronda Dmowskiego: Marszałkowska – Królewska – pl. Grzybowski - Twarda – Emilii Plater – EMILII PLATER 01; w kierunku Szczęśliwice EMILII PLATER 01 – Emilii Plater – Twarda – Królewska – Marszałkowska – Al. Jerozolimskie i dalej swoimi trasami;
178 w kierunku Konwiktorska od skrzyżowania Świętokrzyska/Marszałkowska: Marszałkowska – Senatorska – Miodowa i dalej swoją trasą, w kierunku PKP Ursus, Skorosze od skrzyżowania Miodowa/Kapucyńska: Kapucyńska – al. Solidarności – pl. Bankowy - Marszałkowska – Świętokrzyska i dalej swoją trasą;
222 w kierunku Bielańska od skrzyżowania Nowy Świat/Świętokrzyska: Świętokrzyska – Marszałkowska – pl. Bankowy i dalej swoją trasą; w kierunku Spartańska od skrzyżowania Miodowa/Senatorska: Miodowa – Kapucyńska – al. Solidarności – pl. Bankowy – Marszałkowska – Al. Jerozolimskiej – Bracka i dalej swoją trasą.
Bieżące informację o wdrażanych zmianach dostępne będą na stronie wtp.waw.pl.
Katastrofa smoleńska
10 kwietnia 2010 roku w katastrofie samolotu Tu-154, którym leciała państwowa delegacja na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria, najwyżsi dowódcy wojska i ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Lech Marcinczak, tvnwarszawa.pl