W głąb staromiejskich piwnic

MÓWI WIESŁAW PROCYK, NADZÓR KONSERWATORSKI, film: Dawid Krysztofiński/tvnwarszawa.pl
MÓWI WIESŁAW PROCYK, NADZÓR KONSERWATORSKI, film: Dawid Krysztofiński/tvnwarszawa.pl
MÓWI WIESŁAW PROCYK, NADZÓR KONSERWATORSKI, film: Dawid Krysztofiński/tvnwarszawa.pl

Choć ukryte pod Starówką piwnice na razie nie są dostępne dla zwiedzających, naszej kamerze udało się zajrzeć do ich najgłębszych zakamarków. Kilka metrów pod ziemią wciąż trwają prace wykończeniowe historycznego szlaku, który niebawem będziecie mogli zobaczyć na żywo.

Schodzimy do piwnic po stronie Dekerta, przy Rynku Starego Miasta 28/42. Stąpamy po posadzce, nie zdając sobie sprawy z tego, co się pod nią ukrywało. Archeolodzy znaleźli tu pozostałości po dawnych mieszkańcach.

- Był chociażby piec w kamienicy 36, który był pod posadzką ceglaną - opowiada Ryszard Cędrowski, archeolog, który pracuje pod Starym Miastem. - Na ścianach są jeszcze ślady po sadzy i lepiku. Można przypuszczać, że w '44 roku spłonęło tu pomieszczenie magazynowe - dodaje.

Im dalej w głąb, tym więcej starych, czerwonych cegieł na ścianach. – W jednej z piwnic, którą udało nam się odkopać w czasie prac, pozostawiony jest relikt ściany wybudowanej w XVII wieku - zwraca uwagę Wiesław Procyk z nadzoru konserwatorskiego.

Spacer w głąb historii

W piwnicach trwają prace wykończeniowe. Obecnie: oświetlanie i malowanie.

Większości eksponatów jeszcze nie ma, ale nawet obok niepozornych śladów nie warto przechodzić obojętnie. - Okrągły otwór w narożniku jednego z pomieszczeń pierwotnie służył jako studnia. Zbierała się tam woda z fundamentów ścian kapitalnych od strony ulicy Nowomiejskiej - wyjaśnia Cędrowski.

Do piwnic zniesiono już skarby - monety z XVII wieku. Umieszczono je na honorowym miejscu, w gablocie w podłodze. - Takich monet mamy 1211. Był schowane w worku wełnianym, który w czasie odkrycia zniszczał ze względu na wilgoć, jaka tutaj panowała - przypomina archeolog.

Piwnice mają kilka poziomów, najgłębszy (-2) znajduje się około 8 metrów pod ziemią.

Jak przekonują konserwatorzy zabytków, piwnice był budowane, dopiero po tym jak wybudowano część naziemną budynku.

To było wyzwanie

Firma, która aranżuje piwnice, napotkała w czasie prac kilka problemów. - Trzeba było zmienić projekt, aby można było wbudować w piwnice ekspozycję - mówi Artur Tarka, kierownik budowy. Zmiany w dokumentacji wymusiły też odkrycia archeologiczne, m.in. piwnic na poziomie -2.

O połowę zwiększył się koszt modernizacji. Obecnie Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta szacuje go na 17 mln zł.

MÓWIĄ ARTUR TARKA, KIEROWNIK BUDOWY I HENRYK ROZPĘDOWSKI ZE STOŁECZNEGO ZARZĄDU ROZBUDOWY MIASTA, film: Dawid Krysztofiński/tvnwarszawa.pl
MÓWIĄ ARTUR TARKA, KIEROWNIK BUDOWY I HENRYK ROZPĘDOWSKI ZE STOŁECZNEGO ZARZĄDU ROZBUDOWY MIASTA, film: Dawid Krysztofiński/tvnwarszawa.pl

Prace mają skończyć się do końca lutego, później przyjdzie czas na ustawianie ekspozycji. Piwnice po stronie Dekerta mają być dostępne dla zwiedzających w maju.

- Zaaranżowaliśmy je tak, aby zwiedzający mogli stopniowo czuć, że przechodzą z XXI wieku w odległe czasy - mówi Procyk. Zaznacza, że kompleks zmieniał się na przestrzeni lat, a najbardziej w XIX i XX wieku. Schodząc do piwnic, będziemy mogli zapoznać się z historią tych przekształceń.

MÓWI RYSZARD CĘDROWSKI, ARCHEOLOG, film: Dawid Krysztofiński/tvnwarszawa.pl
MÓWI RYSZARD CĘDROWSKI, ARCHEOLOG, film: Dawid Krysztofiński/tvnwarszawa.pl

ran/bf//mz

Pozostałe wiadomości

Prokuratura przekazała pierwsze ustalenia dotyczące wypadku na ulicy Vogla w warszawskim Wilanowie. Dotyczą tożsamości ofiar i prawdodopodobnej przyczyny tragedii. Śledztwo będzie prowadzone w kierunku nieumyślnego spowodowania wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym.

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W samolocie PLL LOT z Zurychu do Warszawy wykryto usterkę podwozia. Pasażerowie musieli opuścić pokład, a lot został ostatecznie odwołany. Informację o tym zdarzeniu otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia zatrzymali 46-latka, który miał ugodzić nożem swojego kolegę. Między mężczyznami doszło do nieporozumienia. Przedmiotem sporu była kurtka.

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ulice Rudnickiego, Perzyńskiego i Podczaszyńskiego na Bielanach wzbogacą się o 170 drzew. Nie zabraknie też nowych krzewów i bylin. Wszystko w ramach dwukilometrowego parku linearnego, który tam powstanie. Zarząd Dróg Miejskich wybrał wykonawcę prac. Ma na ich wykonanie 60 dni. 

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po zderzeniu auta osobowego z ciężarną klępą (samicą łosia) na świat przy drodze przyszły cielęta. Policjanci zadbali o specjalistyczną opiekę dla nich. Dwie samiczki przebywają teraz w Fundacji Wzajemnie Pomocni, na terenie gminy Pomiechówek.

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z relacji pracowników sklepu wynikało, że kobieta ze sklepowych półek wzięła banany oraz awokado i zapakowała je do trzech toreb, nabijając przy kasie jako jabłka. W torbach miała w sumie 30 sztuk awokado i ponad trzy kilogramy bananów.

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje w stolicy?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Źródło:
PAP

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Źródło:
PAP

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło około godziny 13 przy ulicy Vogla w Wilanowie. Samochód osobowy uderzył w drzewo, po czym stanął w płomieniach. Jak informuje straż pożarna, w wyniku wypadku zginęły trzy osoby.

Samochód wbił się w drzewo i spłonął. Nie żyją trzy osoby

Samochód wbił się w drzewo i spłonął. Nie żyją trzy osoby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 50 w miejscowości Zawiszyn. Kierowca ciężarówki wyprzedzał, gdy z przeciwka jechał samochód osobowy. Gdyby kierujący autem nie zjechał z jezdni w ostatniej chwili, doszłoby do tragedii.

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybudowana pod koniec XIX wieku jednopiętrowa czynszówka przy ulicy Kawęczyńskiej na Starej Pradze przejdzie generalny remont. To pozwoli uratować jedyny zachowany w tej okolicy drewniany budynek.

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

Źródło:
PAP

Za pięć lat Lotnisko Chopina ma być gotowe do obsługi 30 milionów pasażerów rocznie. Wymaga to dużych inwestycji. Ale jaka nie byłaby ich skala stołeczny port lotniczy nie ma możliwości technicznych do przyjęcia większej liczby podróżnych. Z zapewnień przedstawiciela rządu jasno wynika, że po uruchomieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego, warszawskie lotnisko powinno zostać zamknięte. 

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny ratusz poinformował o postępach w budowie zachodniego odcinka linii metra M2. Trwają prace konstrukcyjne. Niedługo rozpocznie się łączenie stacji techniczno-postojowej z pasażerską Karolin.

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sześć firm chce się podjąć przebudowy i zazielenienia 2,5 hektara ulic i placów w rejonie Złotej i Zgody. Miasto analizuje oferty, które wpłynęły. - Najkorzystniejszą złożyła firma Skanska - podał ratusz.

Sześć firm chce przebudować Złotą i jej okolicę

Sześć firm chce przebudować Złotą i jej okolicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl