Zatrzymani są już w Prokuraturze Regionalnej we Wrocławiu, która prowadzi śledztwo. Śledczy zapowiedzieli, że tam ogłoszone zostaną im zarzuty o charakterze korupcyjnym i zostaną oni przesłuchani w charakterze podejrzanych. Później zapadnie decyzja, co do ewentualnych środków zapobiegawczych.
Poinformowali też, że zatrzymani "zamieszani są w przestępczą działalność dotyczącą reprywatyzacji warszawskich nieruchomości", a działania przeprowadzone zostały na wniosek prokuratury regionalnej we Wrocławiu.
"Przyjmowali wysokie łapówki"
O kogo chodzi? Prokuratura podała więcej informacji o tych osobach:
Krzysztof R. - Kierownik Działu Nieruchomości Dekretowych m. st. Warszawy w Wydziale Spraw Dekretowych i Związków Wyznaniowych Biura Gospodarki Nieruchomościami Urzędu m. st. Warszawy. Jacek W. - Główny Specjalista Pierwszego Działu Nieruchomości Dekretowych m. st. Warszawy w Wydziale Spraw Dekretowych i Związków Wyznaniowych Biura Gospodarki Nieruchomościami Urzędu m. st. Warszawy.
Kamil D. - Podinspektor Drugiego Działu Nieruchomości Dekretowych m. st. Warszawy w Wydziale Spraw Dekretowych i Związków Wyznaniowych Biura Gospodarki Nieruchomościami Urzędu m. st. Warszawy.
- Trzej zatrzymani w poniedziałek urzędnicy miasta stołecznego Warszawy przyjmowali przez lata wysokie łapówki za pomoc przy zwrotach nieruchomości warszawskich i przy wypłatach odszkodowań - powiedział Piotr Kaczorek z wydziału komunikacji społecznej Centralnego Biura Antykorupcyjnego.
Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że jedna z zatrzymanych osób miała w poniedziałek zeznawać przed komisją weryfikacyjną.
"W planie następne realizacje"
Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro nazwał zatrzymania kolejnym sukcesem CBA i prokuratury. Jak podkreślił na konferencji prasowej, cała trójka to ważni i decyzyjni urzędnicy. - Materiał dowodowy daje podstawę do postawienia zarzutów przyjęcia łapówki na łącznie 300 tysięcy złotych przez tych urzędników - stwierdził Zbigniew Ziobro.
Jego zdaniem zatrzymania i stawiane zarzuty pokazują, jak wiele spraw było zamiatanych pod dywan z nadzieją, że nie będą wyświetlane. - To jest początek drogi, będziemy konsekwentnie dążyć do wyjaśnienia ogromu przestępstw, jakie miały miejsce - zaznaczył.
Podkreślił również, że służby coraz więcej wiedzą na temat piramidy decyzyjnej. - Sądzę, że będziemy ustalać odpowiedzialność karną tych, którzy wiedzieli o tym procederze i nie podjęli żadnych działań, żeby temu zapobiec - mówił minister.
Ziobro zapewnił, że CBA dociera do kolejnych dokumentów. - Mamy w planie następne realizacje i zatrzymania, nieuchronnie nastąpią - przekonywał.
35 śledztw
W Prokuraturze Regionalnej we Wrocławiu oraz jej podległych toczy się obecnie 35 śledztw dotyczących reprywatyzacji nieruchomości warszawskich. Jak podaje PK, szkoda wyrządzona działaniem podejrzanych w sprawach Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu opiewa na kwotę 850 mln złotych.
Dziś komisja weryfikacyjna ma rozpatrywać sprawę kamienicy przy Noakowskiego :
Noakowskiego 16
Noakowskiego 16
PAP/ran/mś