Urzędnicy dogadali się z onkologami. Budowa szpitala ma ruszyć jesienią

Podpisano porozumienie w sprawie budowy Szpitala PołudniowegoUM Warszawa

Czy trzecia kadencja rządów Hanny Gronkiewicz-Waltz w Warszawie będzie tą, w której powstanie zapowiadany przez nią od lat Szpital Południowy? Są na to duże szanse. Przedstawiciele miasta, województwa i placówek medycznych, które będą sąsiadować z lecznicą, podpisali porozumienie ws. budowy szpitala na Ursynowie. - Wszyscy sygnatariusze dokumentu, będą współpracować, aby nowa klinika została wybudowana jak najszybciej – zapowiedziała prezydent stolicy.

Jak już informowaliśmy, budowa nowej placówki zbiegu ul. Pileckiego i Indiry Gandhi budziła sprzeciw onkologów z pobliskiego Centrum Onkologii oraz Instytutu Hematologii i Transfuzjologii. Argumentowali, że nowy budynek uniemożliwiłby konieczną rozbudowę istniejących placówek.

Konflikt udało się zażegnać. W czwartek przedstawiciele Centrum Onkologii, Instytutu Hematologii i Transfuzjologii podpisali porozumienie z miastem i wojewodą w sprawie budowy szpitala.

Uwłaszczą grunty, nie będą wnosić zażaleń

Jak wyjaśnił wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski, porozumienie ma zakończyć etap "formalno-prawnych" problemów między miastem i władzami Instytutu Hematologii i Transfuzjologii oraz Centrum Onkologii, czyli placówkami medycznymi, które będą sąsiadować ze Szpitalem Południowym.

Ośrodki te obawiały się, czy będą mogły normalnie funkcjonować w trakcie i po zakończeniu budowy szpitala. Z tego powodu większość decyzji związanych z budową, o których wydanie zabiegało miasto, były zaskarżane przez przedstawicieli sąsiadujących ośrodków.

Porozumienie po pierwsze daje Instytutowi Hematologii i Transfuzjologii oraz Centrum Onkologii pełne prawo do właścicielskiego dysponowania wszystkimi nieruchomościami, na których je zlokalizowano.

"Budowa Szpitala Południowego jest tak zaplanowana, że zapewni Instytutowi Hematologii i Transfuzjologii nieprzerwany dostęp do drogi publicznej oraz pełny dostęp do dróg ewakuacyjnych i infrastruktury dla Centrum Onkologii" – czytamy w porozumieniu.

W dokumencie prezydent Warszawy oświadcza ponadto, że w trakcie trwania inwestycji zarówno Instytut Hematologii i Transfuzjologii, jak i Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie będą miały nieprzerwany dostęp do drogi publicznej, dróg ewakuacyjnych, a dojazd do budowy zostanie wytyczony w sposób jak najmniej uciążliwy dla obu klinik.

Miasto zadeklarowało także, że równolegle z budową Szpitala Południowego prowadzona będzie budowa ulicy Indiry Gandhi oraz modernizacja ulicy rtm. Witolda Pileckiego, które zapewnią dojazd do Instytutu Hematologii i Transfuzjologii.

Kozłowski podkreślił, że Warszawa, dzięki podpisaniu porozumienia zyskuje możliwość "niezakłóconego przez różne formalno-prawne problemy" rozpoczęcia budowy szpitala. Dodał, że bez porozumienia budowa szpitala mogłaby mogła przeciągać się przez wiele lat.

- Jeżeli to miałoby się toczyć tak, jak dotąd, kiedy przez ostatnie siedem czy osiem lat praktycznie każda decyzja, o którą starało się miasto związana z przygotowaniem budowy Szpitala Południowego, na każdym możliwym etapie była zaskarżana do sądów lub instytuty odwoływały się do organów drugiej instancji, to takie prowadzenie inwestycji musiałoby trwać jeszcze wiele lat z przyczyn proceduralno-prawnych" - wyjaśnił wojewoda mazowiecki.

Szpital dla południowych dzielnic

Kiedy z nowego szpitala będą mogli korzystać pacjenci? Ratusz jako datę zakończenia inwestycji podaje rok 2018.

Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz powiedziała dziennikarzom, że środki na budowę Szpitala Południowego są przewidziane w budżecie i Wieloletniej Perspektywie Finansowej. - Myślę, że już we wrześniu będzie zakończony przetarg, wybierzemy wykonawcę i do 2018 r. ten szpital będzie zbudowany - zadeklarowała.

Koszt budowy placówki i jej wyposażenie może sięgnąć 400 mln zł.

Nowa lecznica ma mieć 288 łóżek. W budynku A znajdą się: izba przyjęć, przychodnia przyszpitalna, laboratoria, oddziały położniczy i chirurgii ogólnej oraz lądowisko dla helikopterów. W budynku B mamy korzystać z pomocy między innymi na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym czy oddziałach ginekologii, intensywnej terapii i chorób wewnętrznych. Na jednym z pięter będzie również blok operacyjny. W ostatnim budynku zaplanowano pomieszczenia dla pracowników, bank krwi, pracownię endoskopową, aptekę czy oddziały dziecięcy i psychiatrii.

Zapowiadany od lat

O potrzebie budowy dla południowych dzielnic Warszawy mówi się już od lat. O planach budowy nowej placówki mówił jeszcze Kazimierz Marcinkiewicz, gdy rządził Warszawą jako tymczasowy komisarz w 2006 roku.

Także Hanna Gronkiewcz-Waltz zapowiadała budowę Szpitala Południowego. I to już trzykrotnie. Zgodnie z jej obietnicami z kampanii z 2006 roku, szpital miał zostać oddany do użytku w 2011 roku. Szpital na Ursynowie w programie wyborczym Gronkiewicz-Waltz po raz drugi pojawił się w kampanii 2010 roku. Wtedy jako termin oddania placówki do użytku pacjentów podano 2015 rok.

Budowa szpitala była także jedną z inwestycji zapowiedzianych w czasie ostatniej kampanii. W październiku ubiegłego roku ratusz ogłosił także przetarg na budowę placówki. CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT.

jk

Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa

Pozostałe wiadomości

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl