Uchylone zwroty parku i kamienicy. Nowe odszkodowania dla lokatorów

[object Object]
Patryk Jaki o reprywatyzacji SzarejTVN24
wideo 2/4

Komisja weryfikacyjna unieważniła w środę dwa głośne zwroty: działkę przy Szarej, na której Maciej M. planował budować apartamentowce oraz należącą do Jakuba R. kamienicę przy Kazimierzowskiej 34. Komisja przyznała też odszkodowania i zadośćuczynienia dla 11 lokatorów na łączną kwotę 256 tysięcy złotych.

Przez kilka godzin komisja pracowała w środę na posiedzeniu za zamkniętymi drzwiami. Zaplanowana już na 11.30 konferencja prasowa ostatecznie odbyła się dopiero przed 15. Opóźniła się nie tylko przez długie obrady, ale też przez głosowania w Sejmie.

Ostatecznie przewodniczący Patryk Jaki oznajmił dziennikarzom, że komisja podjęła trzy decyzje.

"Park wraca do miasta"

Po pierwsze - unieważniła reprywatyzację nieruchomości u zbiegu Szarej i Czerniakowskiej (czyli popularnych ogródków jordanowskich). To działka, którą w 2010 roku odzyskał biznesmen Maciej M., oskarżony obecnie w sprawach warszawskich reprywatyzacji. M. planował wybudować tam apartamentowce.

Jaki przekonywał, że decyzja reprywatyzacyjna w tej sprawie została wydana "z rażącym naruszeniem prawa". Zarzucił prezydent Warszawy, że wydając nieruchomość, nie sprawdziła przesłanki posiadania, ani nie zweryfikowała aktów notarialnych, którymi sprzedawano roszczenia do nieruchomości.

- Umowy zawierane ze spadkobiercami opiewały na kwoty rażąco niskie w stosunku do realnej wartości nieruchomości. Łączna suma, za którą kupowano roszczenia wynosiła od 180 tysięcy do 192 tysięcy. Zaś z operatu szacunkowego wynika, że nieruchomość była warta około 40 milionów - tłumaczył szef komisji.

Co ważne, Jaki zaznaczył, że decyzja reprywatyzacyjna dotycząca Szarej "nie wywołała nieodwracalnych skutków prawnych", czyli nie została sprzedana żadnej osobie trzeciej. Zatem zdaniem ministra, może wrócić do ratusza. - Miasto ma możliwości, by wejść na ten teren, oczyścić go i sprawić, że jeszcze w wakacje mieszkańcy będą mogli korzystać z tego terenu - dopowiedział wiceprzewodniczący komisji Sebastian Kaleta. Zaznaczył, że okoliczna społeczność "przez lata apelowała, by przyjrzeć się tej reprywatyzacji", bo straciła cenne dla nich miejsce rekreacji.

Warto jednak przypomnieć, że zarówno miasto, jak i beneficjenci decyzji zwrotowej (czyli Maciej M.) mają możliwość odwołania się od decyzji komisji - najpierw do samej komisji, a potem także do sądu administracyjnego.

Zobacz relację z posiedzenia komisji w sprawie Szarej

[object Object]
Były burmistrz o sprawie SzarejTVN24
wideo 2/7

Kamienica Jakuba R.

Druga nieruchomość, której zwrot uchyliła w środę komisja, to kamienica przy Kazimierzowskiej 34 na Mokotowie. To jedna z głośniejszych spraw na warszawskiej mapie reprywatyzacji. Budynek odzyskał w 2013 roku Jakub R., były wiceszef nieistniejącego już Biura Gospodarki Nieruchomościami. Decyzja została wydana niecały rok po tym, jak odszedł z ratusza. Prawa do nieruchomości odkupił od swoich rodziców.

Komisja Jakiego nie przeprowadzała w sprawie Kazimierzowskiej 34 jawnego posiedzenia, ale rozpatrzyła ją na posiedzeniu niejawnym.

W środę oprócz uchylenia reprywatyzacji nakazała ponowne rozpatrzenie sprawy i przejęcie kamienicy w zarząd przez miasto.

- Decyzja reprywatyzacyjna została wydana z rażącym naruszeniem zasad prawdy obiektywnej, pomimo nieustalenia posiadania nieruchomości przez dotychczasowych właścicieli - uzasadniał szef komisji. - W dacie wydania decyzji reprywatyzacyjnej prezydent Warszawy nie dysponował pełnymi odpisami aktów notarialnych, na podstawie których ostatecznie nieruchomość przy Kazimierzowskiej weszła w posiadanie Jakuba R. - dodał.

Zwrócił też uwagę na sytuację lokatorów kamienicy, która - jak wskazał - uległa radykalnemu pogorszeniu po reprywatyzacji. Wymienił m.in. zły stan techniczny budynku i rosnące czynsze, przez co mieszkańcy wpadali w spiralę zadłużenia.

W tym przypadku również od decyzji komisji przysługuje stronom odwołanie. Dopiero, gdy postanowienie się uprawomocni, miasto stanie się rzeczywistym, wpisanym do księgi wieczystej właścicielem budynku.

Odszkodowania dla lokatorów

Ostatnia decyzja, jaką podjęła w środę komisja, to przyznanie odszkodowań i zadośćuczynień lokatorom zreprywatyzowanych budynków. Czym różni się jedno od drugiego?

Odszkodowanie jest przyznawane za poniesione szkody materialne, czyli na przykład za nadpłacony czynsz w wyniku podwyżek po reprywatyzacji. Natomiast zadośćuczynienie związane jest ze szkodą niematerialną, taką jak poczucie krzywdy, utracone poczucia bezpieczeństwa, presja i przemoc psychiczna. Lokatorzy mogą wnioskować o jedno i drugie jednocześnie.

Jak przekazał dziennikarzom Patryk Jaki, odszkodowania zostały przyznane na rzecz mieszkańców Marszałkowskiej 43 i Poznańskiej 14. Otrzymały je dwie osoby z jednego i dwie z drugiego budynku.

Zadośćuczynienie z kolei zostało przyznane dwóm lokatorom z Poznańskiej 14, jednemu z Nabielaka 9 i z Noakowskiego 16 oraz trójce z Hożej 25a. - Wnioskodawcy wykazali, że spełnili wszystkie potrzebne przesłanki. Złożyli swoje wnioski w terminie. Wykazali, że po wydaniu decyzji reprywatyzacyjnej w ich majątku powstała znaczna szkoda - argumentował Jaki.

Łączna suma przyznanych w środę odszkodowań i zadośćuczynień to 256 tysięcy 625 złotych. Odszkodowania są wypłacane z budżetu miasta, dlatego ratusz ma prawo się od tej decyzji odwołać. Tak zrobił przy okazji poprzednio przyznanych przez komisję odszkodowań.

- Chcemy, żeby decyzje odszkodowawcze wydane przez komisję weryfikacyjną podlegały ocenie niezależnego sądu - informowali kilka tygodni temu przedstawiciele władz miasta. Podkreślając, że dopóki tak się nie stanie, odszkodowania nie będą wypłacane.

Decyzja ratusza w sprawie odszkodowań
Decyzja ratusza w sprawie odszkodowańTVN24

kw/pm

Pozostałe wiadomości

Na Kontakt 24 dostaliśmy zdjęcia oraz nagranie z wypadku, do którego doszło na placu Konstytucji. Kierowca wjechał autem w zabytkowy kandelabr - latarnię i miał awanturować się ze służbami, które przyjechały na miejsce. Jak się okazało, mężczyzna był pijany.

Wjechał w zabytkowy kandelabr na placu Konstytucji, auto dachowało

Wjechał w zabytkowy kandelabr na placu Konstytucji, auto dachowało

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

W sobotę wieczorem na warszawskim Targówku dwóch mężczyzn awanturowało się przed sklepem monopolowym. W pewnym momencie jeden ranił drugiego nożem. Poszkodowany trafił do szpitala, sprawca uciekł.

Awantura przed sklepem monopolowym i atak nożem

Awantura przed sklepem monopolowym i atak nożem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do wczesnych godzin porannych trwało dogaszanie pożaru budynku w stylu świdermajer w Otwocku. To już kolejny pożar pustostanu przy ulicy Reymonta.

Opuszczony świdermajer płonął kolejny raz

Opuszczony świdermajer płonął kolejny raz

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Piastowie kierująca autem osobowym zjechała z jezdni, a jej auto dachowało. Kobieta nie przeżyła wypadku.

Tragiczny wypadek pod Warszawą, zginęła kobieta

Tragiczny wypadek pod Warszawą, zginęła kobieta

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Powybijane szyby, pomazane ściany i połamane płyty. Wandale wzięli na celownik przejście pod Wisłostradą na wysokości Zamku Królewskiego. Dewastacja postępuje, mimo że - jak twierdzą urzędnicy - jest tam kamera monitoringu.

Pomazali ściany, połamali płyty. Dewastacja mimo monitoringu

Pomazali ściany, połamali płyty. Dewastacja mimo monitoringu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przedstawiciele władz dzielnicy i ośrodka sportu zabrali głos po masowym zatruciu chlorem na basenie na warszawskim Targówku. Urzędnicy przyznają, że na razie nie wiadomo, co było przyczyną zbyt wysokiego stężenia chloru. Basen pozostaje zamknięty, a sprawie przyjrzy się także prokuratura.

Żółta woda w basenie, 23 osoby podtrute. "Nie wiemy, co było przyczyną"

Żółta woda w basenie, 23 osoby podtrute. "Nie wiemy, co było przyczyną"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na ulicy Wspólnej w dzielnicy Śródmieście kobieta w wieku około 28 lat została dźgnięta ostrym narzędziem - przekazało stołeczne pogotowie. Do ataku doszło w piątek wieczorem. Policja potwierdza, że poszkodowana została przewieziona do szpitala. Jak ustaliliśmy, kobieta nie chce jednak współpracować z policją.

Kobieta raniona nożem w centrum. "Sprawca zbiegł"

Kobieta raniona nożem w centrum. "Sprawca zbiegł"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Już za kilka dni uroczystości 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. "W jak Wolność" będzie hasłem przewodnim tegorocznych obchodów i ma symbolizować główną wartość, która inspirowała warszawiaków do heroicznej walki. Darmowe przypinki z tym hasłem będą do odebrania na wybranych słupach reklamowych w całym mieście.

60 tysięcy darmowych przypinek na rocznicę Powstania Warszawskiego 

60 tysięcy darmowych przypinek na rocznicę Powstania Warszawskiego 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Przypki pod Piasecznem doszło w sobotę do pożaru domku letniskowego na terenie ogródków działkowych. Poszkodowany został 80-letni mężczyzna.

Pożar domku letniskowego, poszkodowany starszy mężczyzna

Pożar domku letniskowego, poszkodowany starszy mężczyzna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na pływalni Polonez OSiR Targówek korzystający z basenu dorośli i dzieci zatruli się chlorem. Jego poziom przekraczał normę nawet kilkunastokrotnie. W piątek do szpitala trafiło 21 osób, w sobotę przebywało w nim nadal osiem osób, w tym czwórka dzieci. Policja przekazała, że do sprawy zatrzymano trzy osoby - to pracownicy pływalni. Przyczyny zdarzenia zbada prokuratura.

Masowe zatrucie na basenie. Zatrzymano pracowników pływalni

Masowe zatrucie na basenie. Zatrzymano pracowników pływalni

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

46-latek jest podejrzany o znęcanie się psychiczne i fizycznie nad żoną. Awantury miał wszczynać wielokrotnie. Podczas ostatniej uderzył żonę talerzem w głowę. Grozi mu pięć lat więzienia, został tymczasowo aresztowany.

"Uderzył żonę talerzem w głowę"

"Uderzył żonę talerzem w głowę"

Źródło:
tvn24.pl

Od trzeciego sierpnia przy ulicy Marywilskiej miało działać tymczasowe targowisko z 800 kontenerami i parkingiem na 400 samochodów. Tak się nie stanie. Nowy termin nie jest znany. Spółka Marywilska 44 zamieściła w tej sprawie komunikat.

Zła wiadomość dla kupców z Marywilskiej 44. Powstanie tymczasowego targowiska opóźnione

Zła wiadomość dla kupców z Marywilskiej 44. Powstanie tymczasowego targowiska opóźnione

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Para policjantów po służbie zauważyła mężczyznę, który wybiegł ze sklepu z pełnym koszykiem i bardzo nerwowo się zachowywał. Funkcjonariusze próbowali dowiedzieć się dlaczego, a wtedy odepchnął koszyk i rzucił się do ucieczki.

Wybiegł z koszykiem pełnym zakupów i trafił na parę policjantów

Wybiegł z koszykiem pełnym zakupów i trafił na parę policjantów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Siedlcach doszło do pościgu niczym z filmów akcji. Jego bilans to poszkodowany policjant i dwa zniszczone radiowozy. Kierowca bmw zatrzymał się dopiero na blokadzie. Okazało się, że miał się czego obawiać.

Nocny pościg, dwa zniszczone radiowozy i ranny policjant

Nocny pościg, dwa zniszczone radiowozy i ranny policjant

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Łazienki Królewskie zostały częściowo otwarte, polecają się do odwiedzania. Zobaczyć można wystawę czasową, a także wysłuchać koncertów chopinowskich czy wziąć udział w Festiwalu Strefa Ciszy. Muzeum wprowadziło czasowo niższe ceny za wstęp.

Usuwanie zniszczeń trwa, ale Łazienki Królewskie są otwarte. Bilety są tańsze

Usuwanie zniszczeń trwa, ale Łazienki Królewskie są otwarte. Bilety są tańsze

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Do stołecznego ogrodu zoologicznego zawitali nowi mieszkańcy. To dwie pary zwisogłówek koroniastych. Są jednymi z najmniejszych papug na świecie. Odpoczywają i śpią w specyficzny sposób. W kwestii żywienia nie pogardzą owocami.

Odpoczywają i śpią, zwisając głowami w dół. To jedne z najmniejszych papug na świecie

Odpoczywają i śpią, zwisając głowami w dół. To jedne z najmniejszych papug na świecie

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy pomogli 15-latkowi, który zatruł się alkoholem. Miał dwa promile we krwi. Po ocuceniu awanturował się, odebrała go matka.

15-latek zatruł się alkoholem, znaleźli go na ławce w parku

15-latek zatruł się alkoholem, znaleźli go na ławce w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do poważnego wypadku doszło pod Pułtuskiem. Z wraków wydobywał się dym. W jednym z aut siedziała kobieta, w drugim kilkuletnia dziewczynka. Obie były ranne i potrzebowały pomocy. Uczynili to policjanci, przejeżdżający obok.

Wraki aut dymiły. "W jednym, w foteliku siedziała ranna, płacząca kilkuletnia dziewczynka"

Wraki aut dymiły. "W jednym, w foteliku siedziała ranna, płacząca kilkuletnia dziewczynka"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragedii doszło pod Płockiem. Na drodze krajowej numer 60 dachował lexus. Autem podróżowały cztery osoby. Kierowca zginął na miejscu. Troje pasażerów, w tym kobieta i dwoje dzieci, z obrażeniami trafiło do szpitala. Trasa jest całkowicie zablokowana. Prokuratura wszczęła śledztwo dotyczące spowodowania wypadku komunikacyjnego ze skutkiem śmiertelnym.

Kierowca nie żyje, roczny chłopiec i siedmioletnia dziewczynka są ranni. Śledztwo w sprawie wypadku

Kierowca nie żyje, roczny chłopiec i siedmioletnia dziewczynka są ranni. Śledztwo w sprawie wypadku

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Wyszedł z więzienia, gdzie odbywał wyrok za kradzież i jeszcze tego samego dnia ukradł rower należący do 14-letniego chłopca i został zatrzymany.

Wolnością cieszył się kilka godzin

Wolnością cieszył się kilka godzin

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas patrolowania rejonu ulicy Gołkowskiej strażnicy miejscy zauważyli, że ktoś skacze do Jeziorka Czerniakowskiego z mostu. Okazało się, że chętnych do kąpieli w niedozwolonym miejscu było więcej.

Weszli po obudowie drabinki, skakali z mostu do wody. Niebezpieczna zabawa nastolatków

Weszli po obudowie drabinki, skakali z mostu do wody. Niebezpieczna zabawa nastolatków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Sielice koło Sochaczewa tir z naczepą zablokował drogę krajową numer 50. Służby miały problem z usunięciem pojazdu.

Tir utknął w rowie. Był problem, by go wydostać

Tir utknął w rowie. Był problem, by go wydostać

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Cierpliwość mieszkańców Górnego Mokotowa po raz kolejny zostaje wystawiona na próbę. Tramwaje znikną z ulicy Puławskiej na cały miesiąc. To przez rozpoczynającą się budowę torowiska Rakowieckiej. W tym czasie zawieszona zostanie także oddana w maju linia na Sielce.

Męczarnia mieszkańców Mokotowa. Puławska znów bez tramwajów

Męczarnia mieszkańców Mokotowa. Puławska znów bez tramwajów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Agresywne zachowanie 45-latka na pokładzie samolotu z Londynu do Kowna sprawiło, że kapitan podjął decyzję o lądowaniu na lotnisku w Modlinie. Interweniowali strażnicy graniczni.

Wulgaryzmy i alkohol. Nieplanowane lądowanie przez agresywnego pasażera

Wulgaryzmy i alkohol. Nieplanowane lądowanie przez agresywnego pasażera

Źródło:
PAP

Rozpoczęły się prace związane z likwidacją tunelu pod ulicą Marszałkowską. To pierwszy etap przebudowy rejonu Złotej i Zgody. Urzędnicy deklarują, że za dwa lata to miejsce zmieni się nie do poznania - auta zastąpią szpalery drzew i ogródki restauracyjne.

Zasypują tunel w centrum Warszawy

Zasypują tunel w centrum Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy użyciu sztucznej inteligencji z wykorzystaniem kompilacji archiwalnych, pokolorowanych zdjęć powstał film o Warszawie. Ma pokazywać, jak wyglądało miasto przed drugą wojną i w trakcie okupacji. Eksperyment wzbudził ogromne zainteresowanie w sieci. Jednak eksperci alarmują, że produkcja może wprowadzać w błąd. Materiał Ewy Wagner z magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Źródło:
TVN24