Radni Sejmiku Mazowieckiego przyjęli uchwałę antysmogową, która ma przyczynić się do polepszenia jakości powietrza w województwie. W czasie obrad aktywiści zorganizowali na placu Bankowym manifestację.
We wtorek przed południem radni sejmiku zajmowali się uchwałą antysmogową. Przyjęli ją. Wprowadzony zostaje zakaz stosowania najgorszej jakości paliw takich jak m.in: muły i flotokocentraty węglowe, węgiel brunatny czy drobny węgiel kamienny.
"Radykalna poprawa"
- Od dziś nie będzie można instalować pieców niższej jakości, które emitują do atmosfery dużo szkodliwych, trujących substancji. Będzie to zmiana, która radykalnie poprawi jakość powietrza na terenie Mazowsza - powiedział Wojciech Bartelski, przewodniczący klubu radnych Platformy Obywatelskie.
Nowe przepisy nakładają również obowiązek wymiany kotłów na takie, które spełniają normy europejskie. - Musimy dążyć do tego aby poziom zanieczyszczenia powietrza nie przekraczał norm europejskich. Do osiągnięcia tego celu potrzebna jest również współpraca wszystkich samorządów w zakresie rozbudowy sieci ciepłowniczych i gazowych - podkreśla Krzysztof Strzałkowski, wiceprzewodniczący klubu radnych PO.
Uchwała ustala też okresy przejściowe. Na wymianę najgorszego rodzaju kotłów bezklasowych, które nie spełniają żadnych norm emisji mieszkańcy mają czas do 1 stycznia 2023 roku. Z kolei zakaz stosowania najniższej jakości paliw stałych będzie obowiązywał od 1 lipca 2018 roku. - Mieszkańcy muszą mieć czas na dostosowanie się do nowych regulacji. Podejmując uchwałę wzięliśmy pod uwagę, że mieszkańcy zdążyli przygotować się już do najbliższej zimy - mówi Krzysztof Strzałkowski.
Od 2018 roku wszystkie piece będą musiały spełniać surowsze normy emisji.
"Pluszaki" w maskach
Gdy samorządowcy obradowali, na placu Bankowym odbyła się manifestacja aktywistów z organizacji Akcja Demokracja. - Była to forma agitacji, by zachęcić radnych do przyjęcia uchwały - podkreśla Mateusz Szmelter, reporter tvnwarszawa.pl.
Jak zaznacza, uczestniczyło w niej około stu osób. Mieli ze sobą transparenty z hasłami: "smog to nie mgła", "chcemy oddychać", "bez smogu, bez dymu - to wawerski azymut".
- Były też "pluszowe" zwierzaki, ludzie poprzebierani za łosia, niedźwiedzia, które nosiły maski antysmogowe – zaznacza Szmelter.
ran/pm