Inwestycja ta kosztuje ponad 65 mln złotych; realizowana jest dzięki dofinansowaniu z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
- Dla naszej szkoły rozpoczęcie tej budowy ma wymiar historyczny - to pierwszy w Warszawie i w wolnej Polsce budynek zaprojektowany i przeznaczony dla szkoły plastycznej - podkreślił podczas wtorkowej uroczystości rektor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie prof. Ksawery Piwocki. Jak zauważył, rozpoczynana inwestycja zapewni sprawne funkcjonowanie i rozwój uczelni, zagwarantuje też odpowiednie warunki lokalowe dla pracy dydaktycznej i nauki.
Wyjdą z piwnicy
W gmachu przy ul. Wybrzeże Kościuszkowskie znajduje się Wydział Rzeźby ASP oraz Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki. Rozbudowa starego oraz wybudowanie nowego budynku ma sprawić, że zajęcia dydaktyczne dla studentów tych wydziałów nie będą już prowadzone - jak do tej pory - w pomieszczeniach piwnicznych oraz w zaimprowizowanych pracowniach. Przewidziane do realizacji nowe pracownie swoimi gabarytami oraz planowanym wyposażeniem (rampy transportowe, dźwigi) mają pozwolić na realizację nowych prac m.in. rzeźb wielkogabarytowych, pomników, obiektów przestrzennych.
- To bardzo dobry czas dla tej uczelni. Rozpoczynana inwestycja to nie tylko nowe mury, ale przede wszystkim - rozwój kadry, powiększanie potencjału i kapitału ludzkiego w tej szkole - mówił dyrektor Departamentu Szkolnictwa Artystycznego i Edukacji Kulturalnej w resorcie kultury Wiktor Jędrzejec.
Zabytkowy gmach przy ul. Wybrzeże Kościuszkowskie wzniesiony został w latach 1911-14 według projektu Alfonsa Graviera. Po wojnie budynek został przebudowany - jego fasada została m.in. pozbawiona wykuszy. Obecny projekt przewiduje przywrócenie historycznej fasady zabytkowego gmachu od strony dziedzińca oraz jego nadbudowę o jedną kondygnację. Planowany jest również remont budynku obejmujący wymianę instalacji, renowację ścian i posadzek oraz renowację fasady zewnętrznej.
Połączą stary z nowym
Nowy budynek ASP będzie miał pięć kondygnacji i będzie łączyć się z zabytkowym gmachem na całej wysokości w zachodniej części działki, jak również poprzez hol na parterze. Pomiędzy nowym i starym budynkiem zaprojektowano dziedziniec. Odbywać się będą na nim między innymi wystawy studentów uczelni.
W nowym budynku uczyć się mają studenci Wydziału Rzeźby, Wydziału Sztuki Mediów i Scenografii, Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki, tworzonego obecnie Wydziału Zarządzania Kulturą Wizualną oraz Międzyuczelnianego Instytutu Konserwacji. W kompleksie znajdą się aula, sale wykładowe, pracownie i pomieszczenia techniczne.
Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie jest jedną z siedmiu państwowych uczelni wyższych w Polsce, kształcących w zakresie sztuk pięknych. W roku akademickim 2010/11 studiuje na niej, w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym, 1320 studentek i studentów, na siedmiu wydziałach: Wydział Malarstwa, Wydział Rzeźby, Wydział Grafiki, Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki, Wydział Architektury Wnętrz, Wydział Wzornictwa, Wydział Sztuki Mediów i Scenografii. (PAP)
pap/par
Źródło zdjęcia głównego: | Eurosport