Przygotuj się na:

MARATON WARSZAWSKI

Maraton i Półmaraton Warszawski startują w ostatni weekend września. Po raz pierwszy trasy obu biegów zostaną połączone, a na stołecznych ulicach pojawi się około 10 tysięcy biegaczy. Do rywalizacji staną także uczestnicy Mistrzostw Świata Głuchych w Maratonie. Trasa królewskiego dystansu będzie prowadziła przez Śródmieście, Mokotów, Pragę, Żoliborz i Bielany. W planach są też biegi towarzyszące: Bridgestone Sztafeta Maratońska oraz New Balance Bieg na Piątkę.

Najnowsze

Trwa zabawa na błoniach Narodowego. Tysiące warszawiaków wspólnie powitało 2015 rok

Najnowsze

TVN24Warszawiacy na miejskim sylwestrze

Gwiazdy muzyki z Polski i zagranicy, pokazy laserowe, a do tego 13 minutowa kanonada fajerwerków - to zobaczyli ci, którzy w noc sylwestrową wybrali się na błonia Stadionu Narodowego w Warszawie. Impreza rozpoczęła się tuż po godzinie 21. Organizatorzy spodziewają się kilkudziesięciu tysięcy osób.

Warszawiacy rozpoczęli miejskiego Sylwestra o 21. - Błonia Stadionu powoli się zapełniają - relacjonował Łukasz Jedliński, reporter TVN24.

- Przede wszystkim nowy rok powinien być lepszy niż poprzedni. To podstawowe postanowienie - mówił jeden z zagadniętych przez naszego reportera warszawiaków.

Warszawiacy chętnie robią sobie zdjęcia na tle 20-metrowego napisu, zamontowanego pod stadionem. Angielskie wyrazy "I" i "Warsaw" przedziela zegar, wskazujący północ. Fotografie oznaczone hashtagiem #wawasylwester, umieszczone będą na stronie internetowej www.wawasylwester.pl. - Postanowiłem przyjść pod Stadion Narodowy z ciekawości. Nigdy nie brałem udziału w takim masowym, plenerowym sylwestrze - powiedział pan Artur, mieszkaniec warszawskiego Mokotowa. - Skusiła mnie też oferta muzyczna, szczególnie ostatnia okazja do wysłuchania koncertu Budki Suflera - podkreślił. Jak zauważyła 23-letnia Magda, studentka UW. - Pogoda nie jest zła - nie pada, jest dosyć ciepło - więc pomyślałam, że przyjdę z koleżankami potańczyć, nie siedzieć w tym roku w domu - powiedziała. - Trochę żal, że koncert nie odbywa się na płycie stadionu - zaznaczyła.

Zabawa sylwestrowa na błoniach Stadionu NarodowegoMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
Początek Sylwestra w stolicyTVN24

Znów na błoniach

Impreza po raz drugi odbywa się na błoniach Stadionu Narodowego. - To już siódmy warszawski sylwester. Wcześniej eksperymentowaliśmy z Placem Defilad czy Placem Konstytucji, ale przestrzeń błoni Stadionu Narodowego sprawdziła się najlepiej, ze względu na swoje skomunikowanie, możliwości organizacyjne czy najniższą uciążliwość dla mieszkańców - mówił Jarosław Jóźwiak, wiceprezydent Warszawy.

Zagraniczne gwiazdy

Zagranicznymi gwiazdami wieczoru, którzy występować będą na scenie o powierzchni blisko 550 m kw. będą amerykański wokalista, producent, autor tekstów i tancerz Jason Derulo oraz holenderski DJ Dash Berlin. Derulo sprzedał ponad 45 mln płyt na całym świecie i współpracował m.in. ze Snoop Dogiem, Lady Gagą czy Timbalandem. Dash Berlin utrzymuje się w czołówce światowych "mikserów" muzyki. Z Polskich artystów na scenie pojawi sie zespół, który stworzył dziesiątki szlagierów w tym m.in. "Jolka, Jolka pamiętasz", "Cień wielkiej góry" czy "Takie Tango" czyli Budka Suflera. Polską scenę uzupełnią też Artur Rojek, który przez 20 lat był frontmanem zespołu Myslovitz oraz jedna z czołowych rockowych grup w naszym kraju, czyli Hey z wokalistką Katarzyną Nosowską.

Do 1.30

Impreza rozpocznie się o godz. 21 a zakończy o 1.30 w nocy. Przygotowany będzie też specjalny sektor dla osób niepełnosprawnych. W kulminacyjnym momencie, o północy, rozpocznie się 13 minutowy pokaz sztucznych ogni. Wystrzelonych w powietrze ma być ok. 2 ton materiałów pirotechnicznych. Jak zapowiadają organizatorzy, fajerwerki utworzą na niebie bryłę w kształcie Stadionu Narodowego. Miasto przygotuje też specjalną komunikację dla osób chcących dostać się i opuścić później imprezę sylwestrową. Dojazd na błonia Narodowego ułatwi dodatkowa linia tramwajowa nr 77. W godz. 20-23.50 będzie kursować co siedem minut. Jeździć będzie na trasie pl. Narutowicza - Wiatraczna. W tych samych godzinach, co ok. 10 min będą kursowały też autobusy linii 509 (na trasie Nowodwory-Gocław).

Powrót komunikacją?

Wracający spod Stadionu Narodowego będą mogli skorzystać z tramwajów linii 3, 9, 13, 26, i 35 które będą kursowały przez całą noc. Przez noc będzie też kursować metro. Część linii nocnych będzie kursować też częściej. Uruchomione zostaną też dodatkowe linie autobusowe 902 (Wybrzeże Szczecińskie-Dw. Centralny), 903 (al. Zieleniecka-Bródno Podgrodzie) i 904 (Berezyńska-Wiatraczna). Jeździć też będzie dodatkowo linia 509 na trasach al. Zieleniecka-Gocław i al. Zieleniecka-Nowodwory. Ze względów bezpieczeństwa w godz. 23.20-3.00 zamknięty będzie przystanek kolejowy Warszawa Stadion. Pociągi w tym czasie będą kursowały z Dworca Wschodniego przez Centralny z pominięciem przystanków na Stadionie, Powiślu, Śródmieściu i Ochocie. Ze względu na pokaz sztucznych ogni w godz. 23.55-00.20 ruch pociągów między Warszawą Wschodnią a Zachodnią będzie wstrzymany.

Utrudnienia dla kierowców

Ratusz poinformował, że z utrudnieniami mogą spotkać się też kierowcy, ograniczenia w ruchu wystąpią na ulicach w okolicy stadionu (al. Zieleniecka całkowicie będzie wyłączona). Możliwe jest też zamknięcie alei i mostu Poniatowskiego od. ronda Waszyngtona do ronda de Gaulle'a. W przypadku przemieszczania się dużych grup ludzi zamknięta dla kierowców może być też most Świętokrzyski. Dokładny koszt imprezy nie został jeszcze ujawniony przez organizatorów, bo wciąż trwają negocjacje ze sponsorami. Z informacji przekazanych na konferencji wynika, że z budżetu miasta na ten ma zostać przeznaczonych ok. 3,3 mln zł.

Zdjęcie na stronie głównej PAP

PAP/ran