We wtorek prezydent Warszawy odsłoniła tablicę upamiętniającą Pawła Frenkiela, dowódcę Żydowskiego Związku Wojskowego podczas powstania w warszawskim getcie. Tablica znajduje się na budynku przy ul. Grzybowskiej 5a, w miejscu, gdzie w 1943 roku poległ w starciu z oddziałem niemieckim.
- Tablica, którą dziś odsłaniamy, przypomina o śmierci w walce z Niemcami Pawła Frenkla i jego towarzyszy z żydowskiego ruchu oporu. Śmierci tym bardziej dramatycznej, że zadanej miesiąc po powstaniu w getcie w 1943 – powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy, zaznaczając, że - odsłaniana tablica przypomina fragment historii naszego miasta, w którym przez wieki mieszkali Żydzi. Niedawno na ulicach Warszawy zostały oznaczone jego granice przez lata wymazywane z mapy miasta. Na Muranowie powstaje, budowane także z funduszy miejskich, Muzeum Historii Żydów Polskich. Dzięki temu pokolenia urodzone już po wojnie poznają zaginiony świat polskich Żydów.
Ministrowie z Izraela
W uroczystości, obok prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz, wzięli udział: Gideon Saar - minister edukacji państwa Izrael, Mirosław Sielatycki – wiceminister edukacji, Mosze Arens - inicjator powstania tablicy, były minister obrony i spraw zagranicznych Izraela oraz Zvi Rav-Ner – ambasador Państwa Izrael.
Paweł Frenkel był jednym z dowódców Żydowskiego Związku Wojskowego, gdzie kierował m.in. departamentem wojskowym.
Podczas powstania w getcie warszawskim wsławił się obroną Nalewek, w rejonie placu Muranowskiego. Poległ mając 23 lata w starciu zbrojnym z oddziałem niemieckim 19 czerwca 1943 r.um, su//ec