Śródmiejskie "nie" dla stacji PAST-a i Uniwersytet

Nie chcą już Świętokrzyskiej PASTyMaciej Wężyk, tvnwarszawa.pl

Radni Śródmieścia nie chcą, by stacje II linii metra nazywały się "Świętokrzyska PASTA-a" i "Uniwersytet". Ostateczną decyzję podejmie jednak Rada Warszawy.

Czwartkowe obrady w Śródmieściu, to jeden z ostatnich etapów na drodze do nadania stacjom II linii metra oficjalnych nazw. Tym razem spierano się o budzące kontrowersje propozycje, by stację przesiadkową przemianować ze Świętokrzyskiej na Świętokrzyską PAST-ę, a Nowy Świat na Uniwersytet.

Za pierwszą propozycją stoją kombatanci, którzy chcą w ten sposób upamiętnić jeden z największych militarnych sukcesów Powstania Warszawskiego - zdobycie budynku centrali telefonicznej przy Zielnej, zwanego właśnie PAST-ą. Ten drugi projekt, to inicjatywa samorządu studentów UW, poparta przez dotychczasową rektor Katarzynę Chałasińską-Macukow.

"Może zostać ośmieszona"

- Świętokrzyska powinna zostać niezmieniona. Przy całym szacunku dla heroizmu powstańców - mówił Paweł Martofel, radny PO. - Świętokrzyska PAST-a może wywoływać śmieszne komentarze - dodał.

Chodzi m.in. o opinie, które pojawiły się w internecie, gdy ta zbitka ujrzała światło dzienne. Niektórzy proponowali na przykład "Świętokrzyska Pasta Bagno Poczta Główna", inni zwracali uwagę na to, że pasta kojarzy się z myciem zębów lub makaronem. Większość była zgodna, że nazwa jest niepraktyczna.

W czwartek nie protestowali nawet radni Prawa i Sprawiedliwości. - Jestem konserwatystą, wiec nie lubię zmian, chyba, że są uzasadnione - zaznaczył Krzysztof Górski (PiS). - Można się zastanowić nad umieszczeniem tablicy pamiątkowej na stacji, albo może dołączeniem do nazwy Świętokrzyska kotwicy powstańczej - proponował.

Jedynie Piotr Woźniak, również z PiS, był za dodaniem do nazwy skrótu Polskiej Akcyjnej Spółki Telefonicznej. - Poza tym wzdłuż ul. Świętokrzyskiej będzie mieli trzy stacje, więc przydałoby się ją jakoś rozróżnić - przekonywał.

"Nie" dla Uniwersytetu

Pozostałe dwie, które będą przy Świętokrzyskiej Rondo ONZ i Nowy Świat. O ile ta pierwsza kontrowersji nie budzi, to już przy drugiej padały propozycje zamiany na Uniwersytet czy Uniwersytet Warszawski. Nawet na poprzedzających sesję Śródmieścia obradach komisji ładu niektórzy radni proponowali, by nadać stacji nazwę uczelni. Na sesji, jednak większość była przeciw.

- Ta stacja będzie bezpośrednio tylko przy Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW. Poza tym wyjścia będą prowadziły w kierunku budynku ministerstwa finansów - tłumaczył Daniel Łaga (PO). - Jestem za nazwą Nowy Świat, albo Nowy Świat - Uniwersytet - dodał.

- Poza tym budynki Uniwersytetu znajdują się w wielu miejscach w Warszawie - zauważyła Helena Cichocka (PO).

Ruch Palikota zbojkotował obrady

Zanim jednak doszło do głosowania, radni zaczęli zastanawiać się, jak swoją opinię w ogóle wyrazić. Padały głosy, że propozycje, które dostali na piśmie z ratusza mogą jedynie zaopiniować negatywnie bądź pozytywnie, inni twierdzili, że mogą wyrazić również swoje zdanie. Dyskusje na temat sposobu głosowania trwały nawet kuluarach. Ostatecznie opowiadali się najpierw za lub przeciw każdej z nich, później przegłosowali swoje propozycje. Opowiedzieli się za nazwami Świętokrzyska i Nowy Świat.

Kontrowersji nie budziły też zupełnie nazwy dla pozostałych dwóch omawianych na tym posiedzeniu stacji centralnego odcinka II linii metra, czyli Rondo ONZ i Powiśle (choć o zmianę tej ostatniej na Centrum Nauki Kopernik starali się w pewnym momencie szefowie tej instytucji).

Ostateczną decyzję podejmie jednak Rada Warszawy.

W obradach udziału nie brali radni Ruchu Palikota. Czemu? - Z uwagi na to, że wiemy, iż nasza decyzja będzie miała niewielki wpływ na radnych miasta z PO i PiS, którzy chcą przegłosować nazwę Świętokrzyska PAST-a - twierdzi Grzegorz Walkiewicz, radnych Ruchu Palikota.

- Ta nazwa może, zamiast upamiętniać heroizm powstańców, prowadzić do drwin z nazwy - dodaje I kwituje: - Dla Ruchu Palikota most jest Północny, a stacja Świętokrzyska.

ran/roody

Źródło zdjęcia głównego: Maciej Wężyk, tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Wszedł na pomnik smoleński i zagroził detonacją ładunku wybuchowego. Postawił wówczas na nogi setki policjantów. Śledztwo w tej sprawie już się zakończyło. O skierowaniu do sądu aktu oskarżenia poinformował Szymon Banna, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Wszedł na pomnik smoleński, groził detonacją bomby. Koniec śledztwa

Wszedł na pomnik smoleński, groził detonacją bomby. Koniec śledztwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pszczelarze z warszawskiego metra na Stacji Techniczno-Postojowej na Kabatach zebrali już pierwszy tegoroczny miód wielokwiatowy. Teraz te pracowite owady korzystają z kwitnienia akacji, a za chwilę też z lipy.

Zebrali pierwszy w tym roku miód z pasieki warszawskiego metra

Zebrali pierwszy w tym roku miód z pasieki warszawskiego metra

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zignorował znak stop na przejeździe kolejowym i ciągnikiem lamborghini wjechał wprost przed pociąg. Został zabrany do szpitala, ale nie odniósł poważniejszych obrażeń. Wśród pasażerów pociągu nie było rannych.

W ciągnik lamborghini uderzył pociąg

W ciągnik lamborghini uderzył pociąg

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wsiadła za kierownicę po zażyciu kokainy i wypiciu alkoholu. Po zatrzymaniu była agresywna, co skutkowało kolejnymi zarzutami. 38-latce grozi nawet pięć lat więzienia.

"Może trochę piłam", o kokainie nie wspomniała

"Może trochę piłam", o kokainie nie wspomniała

Źródło:
tvnwarszawa.pl

312 placówek czeka na zwiedzających w 20. Noc Muzeów. Jakie miejsca można odwiedzić? Przewidziano dużo wystaw i koncertów, również miłośnicy historii znajdą coś dla siebie. Dla pragnących nietypowych wrażeń jest wizyta w pszczelarium, spotkanie z robotem obdarzonym sztuczną inteligencją i zwiedzanie komory przelewu burzowego.

Jedyna taka noc. Otworzy się 312 placówek, nie tylko muzea

Jedyna taka noc. Otworzy się 312 placówek, nie tylko muzea

Źródło:
PAP

W jednym z boksów na terenie centrum handlowego w Wólce Kosowskiej pod Warszawą doszło do zwarcia instalacji elektrycznej. Z uwagi na duże zadymienie ewakuowano osoby przebywające w hali.

Pożar centrum handlowego w Wólce Kosowskiej

Pożar centrum handlowego w Wólce Kosowskiej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarządzeniem prezydenta Warszawy z urzędów stolicy znikną symbole religijne. Ruch ten wywołał oburzenie polityków prawicy. Rafał Trzaskowski zapewnił, że chodzi wyłącznie o przestrzeń urzędu, w której obsługiwani są mieszkańcy. Podkreślił, że nie zmieni się przebieg uroczystości historycznych. - To, co jest częścią tradycji, nie podlega temu zarządzeniu - zapewnił.

"Nikt nie zamierza prowadzić żadnej krucjaty". Trzaskowski precyzuje zapisy zarządzenia

"Nikt nie zamierza prowadzić żadnej krucjaty". Trzaskowski precyzuje zapisy zarządzenia

Źródło:
TVN24, PAP

- Mamy deklarację wstępną ze strony kupców, że większość z nich byłaby gotowa do podjęcia znowu działalności i miejmy nadzieję, że właśnie w takiej hali tymczasowej taka działalność będzie mogła być prowadzona - mówił o rozwiązaniach dla poszkodowanych przedsiębiorców po pożarze hali przy Marywilskiej prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Trzaskowski: kupcy z Marywilskiej będą mogli handlować w hali tymczasowej

Trzaskowski: kupcy z Marywilskiej będą mogli handlować w hali tymczasowej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Służby przestrzegają, że pogorzelisko po hali targowej przy Marywilskiej 44 nadal jest niebezpieczne. Straż miejska podała, że cztery dni po pożarze doszło samozapłonu zgliszczy. Funkcjonariusze pomagają w zabezpieczeniu terenu. To właśnie jeden ze strażników zauważył dym.

Pogorzelisko przy Marywilskiej nadal niebezpieczne. Doszło do samozapłonu

Pogorzelisko przy Marywilskiej nadal niebezpieczne. Doszło do samozapłonu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Decyzja warszawskiego Urzędu Miasta prowadząca do wyeliminowania symboli religijnych w urzędach i biurach miejskich budzi zdziwienie i smutek" - czytamy w oświadczeniu Archidiecezji Warszawskiej. To stanowisko do zarządzenia prezydenta Warszawy o nieeksponowaniu symboli religijnych w urzędach.

Urzędy bez krzyży, archidiecezja reaguje. "Zdziwienie i smutek"

Urzędy bez krzyży, archidiecezja reaguje. "Zdziwienie i smutek"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokurator generalny Adam Bodnar wystąpił do marszałka Sejmu Szymona Hołowni z wnioskiem o uchylenie immunitetu Anicie Czerwińskiej. To pokłosie wydarzeń ze stycznia, kiedy podczas miesięcznicy smoleńskiej, posłanka z PiS oderwała tabliczkę z jednego z wieńców.

Prokurator generalny chce uchylenia immunitetu posłance PiS. Chodzi o incydent przed pomnikiem smoleńskim

Prokurator generalny chce uchylenia immunitetu posłance PiS. Chodzi o incydent przed pomnikiem smoleńskim

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Makabryczne morderstwo seniorki na Mokotowie. Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie poinformował w piątek, że zatrzymano syna zamordowanej 84-letniej kobiety.

Martwa 84-latka z workiem na głowie, policja zatrzymała jej syna

Martwa 84-latka z workiem na głowie, policja zatrzymała jej syna

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Amatorska nauka jazdy zakończyła się kolizją ze słupem. Zarówno ucząca się jeździć, jak i właściciel samochodu byli pijani. Obojgu grożą poważne konsekwencje.

Uczył koleżankę jeździć autem, kobieta wjechała w słup. Oboje byli pijani

Uczył koleżankę jeździć autem, kobieta wjechała w słup. Oboje byli pijani

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zmiany czekają ulicę Saską na odcinku od alei Stanów Zjednoczonych do ulicy Zwycięzców. Wymienione zostanie ponad 1000 metrów kwadratowych chodnika, Zarząd Dróg Miejskich wyznaczy nowe miejsca parkingowe.

Mniej betonu, więcej zieleni i nowe miejsca parkingowe

Mniej betonu, więcej zieleni i nowe miejsca parkingowe

Źródło:
tvnwarszawa.pl