"Skandal! Złodziejstwo!" Kłótnia o budżet obywatelski

Wystąpienie Przemysława Paska
Wystąpienie Przemysława Paska
Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
Wystąpienie Przemysława PaskaMateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

- 3/4 projektów zgłoszonych do budżetu partycypacyjnego zostało zweryfikowanych pozytywnie - oświadczył na konferencji prasowej wiceprezydent Warszawy Jarosław Jóźwiak. Ale na spotkanie przyszli głównie ci, których pomysły zostały odrzucone. Najgoręcej protestował oburzony Przemysław Pasek z fundacji Ja Wisła, który oskarżył urzędników o złodziejstwo i oszustwa.

- 3/4 projektów zgłoszonych do budżetu partycypacyjnego zostało zweryfikowanych pozytywnie - oświadczył na konferencji prasowej wiceprezydent Warszawy Jarosław Jóźwiak. Ale na spotkanie przyszli głównie ci, których pomysły zostały odrzucone. Najgoręcej protestował oburzony Przemysław Pasek z fundacji Ja Wisła, który oskarżył urzędników o złodziejstwo i oszustwa.

Liczby nie wyglądają źle. Na 2333 zgłoszonych projektów 1429 zostało zweryfikowanych pozytywnie, co oznacza, że zostaną poddane pod głosownie mieszkańców. 247 pomysłów  z ogólnej puli zostało wycofanych przez projektodawców, 203 odrzucono w preselekcji.

Liczba propozycji odrzuconych przez urzędników to 454. Ale właśnie one budzą największe emocje.

Skrupulatna weryfikacja?

Wiceprezydent Warszawy Jarosław Jóźwiak stwierdził, że to wynik bardziej skrupulatnej weryfikacji, która pozwoli uniknąć takich sytuacji, jak w poprzedniej edycji budżetu obywatelskiego, kiedy zaakceptowane i przegłosowane mają poważne problemy z realizację (najgłośniejszy przykład to ośrodek dla niepełnosprawnych na Ursynowie czy pasy rowerowe na Ochocie).

Dlaczego część projektów odrzucono? Jak podała szefowa Centrum Komunikacji Społecznej Urszula Majewska, najczęstszym powodem negatywnej weryfikacji były: niespełnienie kryterium ogólnej dostępności, brak zgody na zmiany w projektach, proponowanie zadań, które nie są zadaniami własnymi miasta lub jego jednostek, brak możliwości zrealizowania w ciągu jednego roku, niezgodność z planem miejscowym, roszczenia do nieruchomości albo zlokalizowane projektu na nieruchomości niebędącej własnością miasta.

Majewska podkreśliła także, że część propozycji zaplanowano już w budżecie miasta. – One zostały zweryfikowane negatywnie, ale zostaną zrobione – zastrzegła.

Problemy projektów drogowych

Urzędnicy przekonywali, że poszli na rękę projektodawcom liberalizując zasadę, która nakazuje realizację projektu w ciągu roku. Chodzi szczególnie o projekty drogowe, których procedury są długotrwałe – najpierw analizy, potem przetarg na projekt, przetarg na wykonawcę i dopiero prace.

- Te projekty są coraz bardziej rozlegle i skomplikowane. Większość negatywnie zweryfikowanych dotyczyło sygnalizacji świetlnej – przyznał Łukasz Puchalski z Zarządu Transportu Miejskiego. Dlatego miasto postanowiło uruchomić część pieniędzy jeszcze w tym roku.  - Projekty rozpoczną się w sierpniu-wrześniu. Zimę będziemy mogli spędzić na projektowaniu, a realizacje odbędzie się w trzecim, nawet czwartym kwartale 2016 roku – zapowiedział.

Najwięcej negatywnie zweryfikowanych projektów przypadło na Zarząd Dróg Miejskich. Wiceprezydent Warszawy przyznał, że wielokrotnie zawodziła komunikacja między drogowcami a projektodawcami i zapewniał, że to się poprawi. Zapowiedział, że jeszcze na ten tydzień wyznaczono dwa terminy na spotkania autorów odrzuconych pomysłów z urzędnikami. Dlatego liczby, które w poniedziałek podano mogą się jeszcze zmienić.

Z kolei rzeczniczka Zarządu Oczyszczania Miasta pochwaliła się, że jej jednostka zaakceptowała 90 procent propozycji. Większość dotyczy dodatkowej zieleni, ławek i śmietników.

Pasek broni pochylni Fajansa

W tym roku na realizację nie ma szans projekt zgłoszony przez Przemysława Paska z fundacji Ja Wisła, który chciał odkopać pochylnię Stoczni Czerniakowskiej, relikt przedsiębiorstwa Maurycego Fajansa z początku XX wieku. Propozycja społeczników koliduje z planami Zarządu Mienia (w retoryce Paska "Zarządu Mienia Deweloperów"), który chce tam wybudować slip do wodowania łodzi.

- Zarząd Mienia zamierza tam wybudować kuriozalne betonowe urządzenie do wodowania statków, chociaż,  jest coś takiego na Żeraniu, każdy może skorzystać. To jest używane okazjonalnie, kilka razy w roku. Chcemy wesprzeć miasto w ratowaniu zabytku, mamy poparcie mieszkańców, a Zarząd Mienia stoi murem, zamierza wydać 3,5 mln zł na zniszczenie zabytku! – krytykował poczynania urzędników Przemysław Pasek, który przyszedł na konferencję w kapoku i z kołem ratunkowym.

Punktował, że na odkopanie pochylni nie są potrzebne trzy pozwolenia, których od niego zażądano. Oskarżył urzędników o łamanie prawa, bo pozwolenie na budowę zostało wydane bez zgody konserwatora zabytków. Wiceprezydent Jóźwiak wziął w obronę ludzi Zarządu Mienia. Przyznał, że do nieprawidłowości doszło, ale w urzędzie dzielnicy.

- Pozwolenie na budowę zostało wydane z rażącym naruszeniem prawa przez urzędników, nie mieli kompletu dokumentów potrzebnych do podjęcia decyzji. Zarząd Mienia jest tutaj ofiarą. Ta decyzja będzie uchylona, a przetarg wstrzymany – zapowiedział Jóźwiak i dodał, że projekt Paska jest nie do zrealizowania w ciągu roku. Zapowiedział gotowość do mediacji "w tym drażliwym temacie", ale jego propozycja nie zyskała akceptacji oponenta, który stwierdził, że mamy do czynienia ze "skandalem i złodziejstwem".

Podsumowanie budżetu partycypacyjnego
Podsumowanie budżetu partycypacyjnegoMateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

Piotr Bakalarski

Pozostałe wiadomości

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl