Koncerty i spektakle w ramach XIII edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera" odbywać się będą w tym roku nie w zamkniętym Teatrze Żydowskim, a m.in. w stołecznym Teatrze Kwadrat i Teatrze Polskim. Impreza trwać będzie od 27 sierpnia do 4 września.
Tegoroczna odsłona "Warszawy Singera" będzie dla stołecznej widowni okazją do ponownego zobaczenia na scenie zespołu warszawskiego Teatru Żydowskiego. Od czerwca teatr jest pozbawiony lokalu, po tym jak właściciel gmachu i terenu, na którym mieści się siedziba teatru - firma Ghelamco - zamknął obiekt w czerwcu, tłumacząc decyzję złym stanem technicznym budynku.
"Nie możemy zaprzepaścić tej spuścizny"
- Teatr Żydowski w poprzednim sezonie obchodził swoje 65-lecie i od wielu lat zapoznaje polską publiczność z klasyką żydowskiej literatury. Nie możemy zaprzepaścić tej spuścizny i zawieść naszych widzów - zapowiedziała dyrektor festiwalu Gołda Tencer w komunikacie przesłanym PAP. Tencer wyraziła także wdzięczność za "okazaną gościnność i serce" dyrektorom stołecznych placówek, w których w tym roku prezentowane będą festiwalowe wydarzenia: Andrzejowi Nejmanowi (Teatr Kwadrat im. Edwarda Dziewońskiego) oraz Andrzejowi Sewerynowi (Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana).
Ponadto część koncertów i spektakli pokazywana będzie w stałych lokalizacjach festiwalu: Synagodze im. Nożyków, w rejonie Placu Grzybowskiego, przy ulicach Próżnej oraz Twardej oraz w Centrum Kultury Jidysz Fundacji Shalom i w przestrzeni miejskiej.
Publiczność będzie miała okazję zapoznać się z projektem "The Kishka Monologues" w wykonaniu Teatru Yiddishpil z Izraela, spektaklem "Anne Frank" chorwackiego Miejskiego Teatru Tresnja czy sztuką "Blizny pamięci. Rzecz o Janie Karskim" z Jerzym Zelnikiem w roli głównej.
"Śmierć pięknych saren"
Pokazane zostaną także sztuki z repertuaru Teatru Żydowskiego: "Matki" Pawła Passiniego, "Śmierć pięknych saren" w reżyserii Jana Szurmieja, a także przedstawienie "Aktorzy żydowscy" Anny Smolar.
W programie tegorocznej imprezy znalazły się m.in. odczyty poetyckie. Wiersze czterech poetek żydowskiego pochodzenia: Else Lasker-Schueler, Rose Auslaender, Maschy Kaleko i Nelly Sachs, zostaną zaprezentowane w ramach cyklu "Przystanek poezja" przez aktorów Teatru Żydowskiego: Ewę Dąbrowską, Paulinę Lombarowicz, Sylwię Najah, Joannę Przybyłowską, Monikę Soszkę, Barbarę Szeligę, Marcina Błaszaka i Piotra Wiszniowskiego.
Szczegółowy program XIII Festiwalu Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera" dostępny jest na stronie internetowej http://www.festiwalsingera.pl/. Wydarzenia w ramach festiwalu odbywać się będą także w Biłgoraju, Leoncinie, Radzyminie, Górze Kalwarii i Sieradzu.
Teatr Żydowski wynajmuje siedzibę od Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce, które w październiku 2015 r. sprzedało budynek firmie Ghelamco. Plany deweloperskie zakładają zburzenie budynku i wybudowanie w jego miejscu biurowca, a także sceny Teatru. Przedstawiciele Teatru przekonują jednak, że na mocy porozumienia, podpisanego w 2014 roku, przyszłość teatru została zabezpieczona; miał pozostać w swojej siedzibie do czasu powstania nowej.
Skrzypek w plenerze
Decyzję o zamknięciu teatru właściciel budynku tłumaczył złym stanem technicznym obiektu oraz zagrożeniem dla życia i zdrowia przebywającym w nim ludzi. Nakaz zamknięcia wydał 30 maja Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego. Jego decyzja został wstrzymana 4 czerwca decyzją Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego, który uznał, że nie ma niebezpieczeństwa zawalenia się budynku.
Członkowie zarządu Ghelamco przekonywali jednak, że to właściciel obiektu ponosi odpowiedzialność karną, gdyby komuś w budynku stała się krzywda. Zarzucali dyrekcji teatru nieodpowiedzialność i narażanie widowni na niebezpieczeństwo. Wśród zagrożeń wymieniano m.in. brak systemu oddymiania, zły stan dróg ewakuacyjnych, groźbę zawalenia się schodów, zły stan drewnianego sufitu, zawilgocenia piwnic. Ostatnie spektakle w sezonie - pokazy "Skrzypka na dachu" - aktorzy Teatru Żydowskiego zagrali w plenerze, na Placu Grzybowskim.
Trwają negocjacje ws. znalezienia nowej siedziby dla Teatru Żydowskiego, prowadzone między przedstawicielami m. st. Warszawy, a przedstawicielami firmy Ghelamco.
Tak wyglądało przedstawienie na placu Grzybowskim:
PAP/ran
Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl