Reprywatyzacja Nowogrodzkiej 6a. Nie przyszli na komisję, teraz się bronią

[object Object]
Emocje podczas prac komisji TVN24
wideo 2/4

- Wszelkie kontakty z mieszkańcami kamienicy przy Nowogrodzkiej 6a odbywały się z poszanowaniem prawa i drugiego człowieka - broni się Fenix Group, właściciel budynku, który znalazł się na celowniku komisji weryfikacyjnej. Przedstawiciele spółki nie stawili się na jej posiedzeniu.

W środę komisja badała reprywatyzację kamienicy przy Nowogrodzkiej 6a. Budynek został oddany przez ratusz w 2011 roku spadkobiercom dawnych właścicieli. Ci, cztery lata później, sprzedali go związanej z Fenix Group spółkę Jowisz.

Głównym tematem środowych zeznań świadków - lokatorek tej kamienicy – była trudna sytuacja mieszkańców, którzy wprost mówili o "nękaniu". Lokatorki wspominały między innymi o "terrorze psychicznym" ze strony przedstawicieli spółki, żądaniach wyprowadzki, radykalnej podwyżce czynszów czy uciążliwych remontach.

POSIEDZENIE RELACJONOWALIŚMY NA TVNWARSZAWA.PL

W czwartkowym stanowisku - odnosząc się do tych zeznań - Fenix Group stwierdziła, że "wszelkie kontakty z mieszkańcami kamienicy odbywały się z poszanowaniem prawa i drugiego człowieka". "Relacje mieszkańców nie zaproszonych na posiedzenie komisji, oświadczenia pracowników remontujących obiekt, administracji oraz analiza dokumentacji obiektu w zdecydowanie innym świetle przedstawiają opisywane przez świadków zdarzenia" - dodano.

Jak poinformowała Fenix Group kamienicę przy Nowogrodzkiej 6a nabyła w 2013 roku za ponad 7 mln złotych od spadkobierców "legitymujących się prawomocnymi, wydanymi przez polskie urzędy i sądy, dokumentami świadczącymi o tym, że są prawowitymi właścicielami".

Fenix o remoncie: poprawił bezpieczeństwo

Firma zaznaczyła, że budynki nieremontowane od kilkudziesięciu lat - a tak było również z Nowogrodzką - poddaje rewitalizacji. "Niezbędny remont wpłynął na poprawę bezpieczeństwa obiektu i warunków życia lokatorów. Mieszkańcom kamienicy zaoferowano skorzystanie z zastępczych mieszkań na czas remontu" - wskazano.

To stoi w sprzeczności ze środowymi zeznaniami mieszkańców, którzy o remontach mówili między innymi tak: "Kurz, pył. To jest nie do wytrzymania. To są tortury psychiczne, my już nie wytrzymujemy emocjonalnie". Krytycznie wypowiadali się też o stanie kamienicy. - Ściany są popękane, w łazience powstał grzyb, który narasta. To są warunki nienadające się do egzystencji - powiedziała jedna z mieszkanek Nowogrodzkiej.

Wielokrotnie mówili też o nachodzeniu lokatorów przez pracowników firmy remontowej, o zalewaniu mieszkań, a nawet o włamaniach. Co na to Fenix Group?

"W związku ze skargami pojawiającym się w czasie przesłuchania świadków komisji, byłych i obecnych lokatorów, na działalność podwykonawców pracujących dla naszej firmy chcemy oświadczyć, że w trakcie naszej działalności nie zostały przekazane nam jakiekolwiek informacje potwierdzające, że nasi pracownicy, bądź podmioty świadczące usługi na naszą rzecz, dopuszczały się działań nieetycznych, a tym bardziej bezprawnych" - głosi stanowisko firmy.

Firma zaprzeczyła też, by oferowała pieniądze za wyprowadzkę, o czym na przesłuchaniu mówiła jedna z mieszkanek. "Oferowaliśmy umorzenie długów i pokrycie kosztów związanych z przeprowadzką" - wskazała spółka.

"Średni czynsz to 22 złote"

Stanowiska obu stron różnią się też w zakresie czynszu. Lokatorzy informowali w środę, że otrzymali podwyżki do 70 zł za metr kwadratowy (choć przed reprywatyzacją mieli płacić 6 złotych). W stanowisku Feniksa poinformowano, że średni czynsz od momentu zakupu kamienicy przez firmę wynosi 22,65 złote za metr. "Przy 100-metrowym mieszkaniu średni czynsz wynosi 2 tys. 265 zł, co w centrum Warszawy jest ewenementem" - wskazano.

Fenix to spółka znana w Warszawie z odkupowania zreprywatyzowanych kamienic. Jest właścicielem między innymi budynku przy Noakowskiego 16 (który został zwrócony rodzinie prezydent miasta). Przedstawiciele spółki w przesłanym stanowisku przyznali, że zakupili łącznie 24 nieruchomości.

Zapewnili, że starają się wybierać te, w których nie ma lokatorów. "Niestety, ze względu na politykę miasta Warszawy, przytłaczająca większość dostępnych w obrocie nieruchomości zabytkowych jest zbywana z lokatorami kwalifikującymi się do pomocy lokalowej ze strony miasta" - dodała.

Nie przyszli na komisję, dostali grzywny

Przewodniczący komisji weryfikacyjnej Patryk Jaki mówił podczas obrad dotyczących Nowogrodzkiej 6a, że nieprzestrzeganie zasady współżycia społecznego, czy nękanie lokatorów, może być podstawą uchylenia przez komisję decyzji reprywatyzacyjnej. W środę grzywnami w wysokości trzech tysięcy złotych ukarano - za nieusprawiedliwione niestawiennictwo - prezesa spółki Jowisz Radosława Martyniaka i wezwanego jako świadka Krzysztofa Kawalca ze spółki Fenix.

kw/PAP/b

Pozostałe wiadomości

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl