Pełnomocnik prezydent miasta ds. komunikacji rowerowej Łukasz Puchalski powiedział, że w tym roku bardzo szybko przystała liczba użytkowników miejskich rowerów.
Więcej użytkowników
W marcu w systemie było zapisanych 53 tys. osób, w kwietniu - 78 tys., w maju - 100 tys., w czerwcu - 115 tys., w lipcu - 131 tys., w sierpniu - 142 tys., we wrześniu - 146 tys., w październiku - 148,8 tys., a w listopadzie - ostatnim miesiącu, kiedy można było wypożyczyć rower - 149 tys. 674. Oznacza to, że liczba użytkowników wzrosła w ciągu roku o ponad 180 proc.
W 2013 r. rowery Veturilo wypożyczono 1,8 mln razy, a od czasu uruchomienia systemu - 2,2 mln razy. Rekordzista zrobił to 1400 razy - 507 razy w roku 2012 i 893 razy w tym roku. Z kolei rekordową liczbę wypożyczeń jednego dnia odnotowano w połowie maja - było ich 14 697.
W większości warszawiacy korzystają z rowerów za darmo - bezpłatne wypożyczenia (trwające krócej niż 20 minut) stanowiły 70 proc. wszystkich.
Veturilo w liczbach
Będą kolejne stacje
- Warszawa jest coraz bardziej przyjazna rowerzystom, ale to nie koniec. Będą powstawać kolejne stacje, a środki uzyskane z wypożyczania rowerów będą przeznaczane na inwestycje w infrastrukturę rowerową - powiedziała w piątek prezydent miasta Hanna Gronkiewicz-Waltz.
System miejskiego roweru uruchomiono w Warszawie z początkiem sierpnia 2012 r. Powstały 173 stacje, w których można wypożyczyć ponad 2,6 tys. jednośladów. Veturilo jest ósmym co do wielkości europejskim systemem rowerowym i największym w Europie Środkowej i Wschodniej. Według dziennika "USA Today" jest 10. najlepszym systemem rowerowym na świecie.
Nazwa systemu miejskich rowerów - Veturilo - pochodzi z języka esperanto i oznacza transport, środek transportu i trenowanie.
Na początku tego sezonu warszawiakom przysparzało sporo kłopotu wypożyczanie miejskich jednośladów.
W tym sezonie nie obyło się bez dewastacji rowerów Veturilo:
Tomasz Wojtkiewicz o uszkodzeniach rowerów
PAP/ran
Źródło zdjęcia głównego: Dawid Krysztofiński / tvnwarszawa.pl