Przygotuj się na:

ZMIANY W SĄSIEDZTWIE CMENTARZY

Ze względu na Dzień Wszystkich Świętych w najbliższy weekend zmieni się organizacja ruchu w pobliżu stołecznych cmentarzy. Na wielu ulicach priorytet będzie miała komunikacja miejska, a na części z nich powstaną parkingi.

Ratusz ostrzega przed utratą unijnych milionów

Najnowsze

TVN24Prezydent Warszawy o funduszach unijnych

Wprowadzenie nowego ustroju Warszawy może skończyć się utratą funduszy europejskich – ostrzegały w czwartek władze stolicy.

Większość dużych inwestycji powstaje z udziałem środków unijnych. Dziennikarze dopytywali co się stanie z tymi funduszami, jeśli PiS przeforsuje swoją propozycję przyłączenia do stolicy 32 okolicznych miejscowości. – Tak naprawdę nie wiemy. Z funduszami trzeba bardzo delikatnie. W końcu to my jesteśmy biorcą – odpowiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Podkreśliła, że środki z Unii Europejskiej są konieczne do dalszego rozwoju stolicy. - Dzięki temu mamy metro. Sfinansowane w 85 procentach właśnie z Unii – wyliczała.

Podział statystyczny do kosza

Jej zastępca Michał Olszewski przypomniał głośną dyskusję o wyodrębnieniu województwa warszawskiego, która toczyła się dokładnie rok temu. Ostatecznie PiS z niej zrezygnował, a statystyczne wyodrębnienie stolicy i jej najbliższych okolic z Mazowsza, pozwala biedniejszym gminom ubiegać się o większe dofinansowanie inwestycji. Zmiany zaproponowane ostatnio nazwał "cynicznymi".

- Myśmy wówczas zwracali uwagę, że jest propozycja zmian w podziale statystycznym województwa mazowieckiego, która została przecież zatwierdzona w grudniu ubiegłego roku i wchodzi w życie od stycznia 2018 roku - przypomniał.

Stwierdził, wprowadzenie zmian administracyjnych sprawi, że wynegocjowany i zaakceptowany przez Komisją Europejską podział będzie można wyrzucić do kosza. - To oznacza z kolei brak możliwości negocjowania środków unijnych w roku 2020 - ostrzegał.

Współpraca z gminami już działa

Olszewski odpowiada w stołecznym ratuszu właśnie za fundusze unijne. Na konferencji przypomniał, że dzięki nim Warszawa prowadzi obecnie kilka projektów. Mało tego, są one prowadzone właśnie w ramach metropolii, bo specjalne porozumienie w tej sprawie zostało podpisane w 2014 roku.

- Zmiana ustroju powoduje, że my tych pieniędzy możemy po prostu nie wydać. Tych 600 mln, które mamy na projekty metropolitarne. Z których budujemy parkingi "Parkuj i Jedź", ścieżki rowerowe, usługi opiekuńcze i wszystkie rzeczy, które zostały przez nas wynegocjowane na zasadach demokratycznych i równych z 39 gminami metropolii warszawskiej - wyliczał.

Samorządowcy rozmawiali o poszerzeniu Warszawytvn
wideo 2/16

kw/b