Przetrwały dekady, miały być zabytkiem. Zamiast murali będą reklamy

[object Object]
Zamalowali historyczne murale na PradzeArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
wideo 2/2

Znał je każdy, kto jeździł pociągiem między jednym a drugim brzegiem Wisły. Społecznicy chcieli ich zachowania, ktoś ich jednak ubiegł. Zamalowanie praskich murali wojewódzki konserwator zabytków nazywa "strasznym barbarzyństwem", choć... sam miał dać na to zgodę.

"No to pożegnaliśmy murale, które prawie 50 lat przetrwały w krajobrazie Pragi... Jak widać, właściciel ściany był szybszy" - napisało w środę stowarzyszenie Dla Pragi na Facebooku po tym, jak dwa murale zostały pokryte szarą farbą.

Chodzi o dwie peerelowskie reklamy na ścianach budynku przy Targowej 15 - "Foton" i "Jubiler" - które przetrwały do dziś i stały się nieodłączną częścią krajobrazu Pragi. To również pamiątka po dawnej, reklamowej estetyce.

- To swoiste ikony. Zostały uwiecznione na przykład w filmie Barbary Sass pod tytułem Krzyk. Stanowiły również pamiątkę po zakładach i firmach, których dziś już nie ma - Warszawskich Zakładach Fotograficznych na Woli oraz Przedsiębiorstwie Handlu Detalicznego - zwraca uwagę Krzysztof Michalski ze stowarzyszenia Dla Pragi.

Oba murale były na ślepych ścianach, więc nie można było wykluczyć, że z czasem znikną. Stało się to jednak już teraz i wszystko wskazuje, że na ich miejscu mają się pojawić reklamy (także w technice muralu).

Konserwator za a nawet przeciw?

Rozgoryczenie jest tym większe, że stowarzyszenie - w trosce o los murali - złożyło w maju wniosek do Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków Jakuba Lewickiego o wpis do rejestru zabytków.

"Popieram ochronę tych zabytków. Będę wpisywał je do rejestru zabytków, co trwale uchroni je przed zniszczeniem" - napisał w marcu Lewicki pod jednym z postów.

Ale z wpisem nie zdążył. Michalski nie kryje oburzenia: - One stanowiły cenny relikt reklamowego krajobrazu okresu PRL, zachowanego na Pradze. To także pozostałość po zmianach przestrzennych zachodzących w tamtym czasie, czyli wyburzanie drewniaków i pojawiania się "ślepych" ścian na reklamy.

Nie udało nam się porozmawiać o tej sprawie z Jakubem Lewickim. Odebrał telefon, ale stwierdził tylko: - Jestem 5 tysięcy kilometrów od Warszawy. Proszę o kontakt z rzeczniczką.

Agnieszka Żukowska odpisała z kolei SMS-em, że jest na zwolnieniu i odesłała bezpośrednio do urzędu.

W tym miejscu powstaną reklamy

Tymczasem rzeczniczka dzielnicy Praga Północ Anna Rychlik, powiedziała nam, że... to konserwator wydał zgodę na zamalowanie murali. Miało się to stać 25 czerwca i - jak relacjonuje Rychlik - była to zgoda na "malowanie murali artystycznych i murali sponsorowanych ze zmienną ekspozycją na ścianie szczytowej (od strony trasy Świętokrzyskiej) budynku przy ulicy Targowej 15 w Warszawie wraz z oświetleniem".

W praktyce oznacza to, że w tym miejscu powstaną reklamy. - 11 lipca Wydział Architektury i Budownictwa tutejszego urzędu wystąpił do Wydziału Ochrony Krajobrazu Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Warszawy o opinię w tej sprawie oraz interwencję w sprawie likwidacji murali - tłumaczy Rychlik.

I dodaje, że tego samego dnia urzędnicy wysłali do wspólnoty mieszkaniowej pismo informujące, że murale powinny zostać zachowane.

Potwierdza to przedstawiciel firmy Proem - Service, administrującej budynkiem przy Targowej 15 (odmówił podania nazwiska). - We wtorek przyszło takie pismo z wydziału Architektury i Budownictwa. Powołali się decyzję konserwatora z prośbą, żeby zachować murale, ale było po fakcie. We wtorek murali już nie było - mówi.

Jego zdaniem, murale były w złym stanie i "była to tylko kwestia czasu, aż trzeba je będzie usunąć".

Został tylko Muchozol

Tymczasem wojewódzki konserwator jest... oburzony sytuacją. Mimo dzielącej go od Warszawy odległości, napisał na Facebooku stowarzyszenia:

"Jest to straszny przykład barbarzyństwa. Zniszczone murale miały wysoką wartość historyczną i naukową. Od lat wzruszały one oglądających. Zwracam się z prośbą do społeczników z Pragi i nie tylko, o przygotowanie listy najbardziej zagrożonych murali, które mogą być wpisane z urzędu do rejestru zabytków jako zabytki ruchome jako obiekty zagrożone".

Zgodnie z sugestią rzeczniczki próbowaliśmy się w czwartek skontaktować z urzędem Mazowieckiego Konserwatora Zabytków. Usłyszeliśmy jednak, że rzeczniczka nie ma zastępcy i nikt nie może z nami rozmawiać, a pytania mamy wysłać mailem.

Obiecana odpowiedź na razie nie nadeszła.

- W tym rejonie pozostał już tylko jeden mural. Przy Targowej 22 wciąż można zobaczyć reklamę "Molozol - Muchozol - Sanitozol". Ciekawe czy konserwator zdąży z wpisaniem go do rejestru? - zastanawia się Michalski.

mp/r

Pozostałe wiadomości

W Brwinowie pomiędzy Grodziskiem Mazowieckim a Pruszkowem zderzyły się trzy samochody. Kierowca jednego z nich był zakleszczony w pojeździe. Są utrudnienia w ruchu. Na miejscu pracują służby.

Groźne zderzenie trzech samochodów w Brwinowie. Jeden z kierowców był zakleszczony w aucie

Groźne zderzenie trzech samochodów w Brwinowie. Jeden z kierowców był zakleszczony w aucie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pożar wybuchł w garażu biurowca przy ulicy Twardej. Trwa ewakuacja. Na miejscu działają strażacy.

Pożar w biurowcu w centrum. Duże zadymienie i ewakuacja

Pożar w biurowcu w centrum. Duże zadymienie i ewakuacja

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jedno z wejść na stację drugiej linii metra Ulrychów jest zamknięte od końca stycznia. Jak tłumaczy Metro Warszawskie, metalowa roleta uległa awarii, a jej nietypowe wymiary sprawiły, że trzeba dłużej czekać na dostarczenie uszkodzonej części.

Wejście na stację metra zamknięte od stycznia, bo zepsuła się roleta

Wejście na stację metra zamknięte od stycznia, bo zepsuła się roleta

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jeszcze przed wakacjami ma być gotowe przejście dla pieszych przez Wisłostradę na wysokości Karowej. Zarząd Dróg Miejskich podpisał właśnie umowę z wykonawcą prac. Nowa zebra pozwoli wygodnie przedostać się na most pieszo-rowerowy.

Wytyczą przejście dla pieszych przez Wisłostradę

Wytyczą przejście dla pieszych przez Wisłostradę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z grupy "Orzeł" rozbili grupę zajmującą się kradzieżami samochodów i paserstwem. Szajka działała w Warszawie i okolicach, ale też w Belgii czy Holandii. 10 mężczyzn usłyszało łącznie 108 zarzutów.

Milionowe straty i 108 zarzutów. Policja rozbiła szajkę złodziei samochodów

Milionowe straty i 108 zarzutów. Policja rozbiła szajkę złodziei samochodów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ministerstwo Rozwoju i Technologii uchyliło decyzję wojewody mazowieckiego z 2018 roku o ustaleniu lokalizacji pomnika smoleńskiego na placu Piłsudskiego. O sprawie poinformowała "Gazeta Stołeczna".

Decyzja lokalizacyjna dla pomnika smoleńskiego uchylona po sześciu latach

Decyzja lokalizacyjna dla pomnika smoleńskiego uchylona po sześciu latach

Źródło:
"Gazeta Stołeczna", tvnwarszawa.pl

Na warszawskim Lotnisku Chopina zatrzymano Łotyszkę, która próbowała przemycić ponad kilogram kokainy - przekazała Mazowiecka Krajowa Administracja Skarbowa. Większość narkotyków kobieta przewoziła w 78 kapsułkach umieszczonych w żołądku.

W żołądku miała prawie kilogram kokainy. Wpadła na lotnisku

W żołądku miała prawie kilogram kokainy. Wpadła na lotnisku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z warszawskiego Bemowa zatrzymali mężczyznę, w mieszkaniu którego znaleźli dużą ilosć narkotyków. 22-latek trafił do policyjnej celi. Odpowie za posiadanie mefedronu, marihuany oraz haszyszu.

W mieszkaniu miał prawie kilogram narkotyków

W mieszkaniu miał prawie kilogram narkotyków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Obłupana z tynków, pozbawiona części balkonów, w parterze pomazana - tak stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki opisuje kamienicę przy ulicy Żelaznej 66. Instytut Mieczysława Wajnberga - kompozytora i mieszkańca kamienicy - otrzymał miejskie dofinansowanie na stworzenie repozytorium tego obiektu i apeluje do wszystkich, którzy cokolwiek wiedzą o tym budynku. Zdjęcia i historie związane z kamienicą znajdą się w jednym miejscu. Kamienica doczeka się swojej witryny internetowej.

"Ten dom trzeba ocalić jako pamiątkę po dawnej Woli"

"Ten dom trzeba ocalić jako pamiątkę po dawnej Woli"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas pierwszej sesji nowej Rady Warszawy Rafał Trzaskowski został po raz drugi zaprzysiężony na prezydenta stolicy. Wcześniej ślubowanie złożyli radni. Przewodniczącą Rady została ponownie Ewa Malinowska-Grupińska (Koalicja Obywatelska).

Rafał Trzaskowski zaprzysiężony na drugą kadencję

Rafał Trzaskowski zaprzysiężony na drugą kadencję

Źródło:
PAP

Wciąż nie wiadomo, kto zostanie marszałkiem województwa. Podczas pierwszej sesji w nowej kadencji sejmiku Mazowsza przerwano obrady i odroczono je do 14 maja. Udało się wybrać przewodniczącego. Zostanie nim ponownie Ludwik Rakowski (Koalicja Obywatelska).

Nie wybrali marszałka, obrady odroczone. Wiadomo, kto będzie przewodniczącym sejmiku

Nie wybrali marszałka, obrady odroczone. Wiadomo, kto będzie przewodniczącym sejmiku

Źródło:
PAP, Gazeta Stołeczna

Lotem błyskawicy sieć obiegły zdjęcia osiedla domów jednorodzinnych w miejscowości Kręczki Kaputy koło Ożarowa Mazowieckiego. Widać na nich ponad setkę jednakowych domów, ustawianych w kilku równoległych szeregach. To inwestycja jednego z większych deweloperów działającego w Warszawie i okolicach.

Ponad setka identycznych domów w polu. Wjazd przez "antyczną" bramę

Ponad setka identycznych domów w polu. Wjazd przez "antyczną" bramę

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Gazeta Stołeczna"

Stołeczny ratusz poinformował o otwarciu kopert w przetargu na prace przedprojektowe dla czwartej linii metra. Zgłosiło się trzech chętnych. Jest nieco drożej, niż założono w budżecie miasta. Prace mają zakończyć za nieco ponad trzy lata.

Trzech chętnych na prace przedprojektowe dla czwartej linii metra. Oferty przewyższyły budżet

Trzech chętnych na prace przedprojektowe dla czwartej linii metra. Oferty przewyższyły budżet

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kolejarze przygotowują się do remontu tunelu linii średnicowej poprzez wzmacnianie linii obwodowej, gdzie zostanie skierowana większość pociągów. Zapowiadają, że w pobliżu stacji drugiej linii metra na Ulrychowie powstanie nowy przystanek PKP. Tę inwestycję chcą zrealizować w przyszłym roku.

Kolejarze planują nowy przystanek. Będzie tuż przy stacji metra

Kolejarze planują nowy przystanek. Będzie tuż przy stacji metra

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niespełna 32 miliony złotych będzie kosztować ścieżka rowerowa wzdłuż Andersa. Drogowcy właśnie rozstrzygnęli przetarg na budowę ponad kilometrowego odcinka między Nowolipkami a Dworcem Gdańskim.

Wykonawca wybrany. Można budować ścieżkę wzdłuż Andersa

Wykonawca wybrany. Można budować ścieżkę wzdłuż Andersa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Transportu Miejskiego informował o utrudnieniach dla pasażerów na ulicy Woronicza. Dla dwóch linii tramwajowych wyznaczono objazdy.

Na Mokotowie wykoleił się tramwaj

Na Mokotowie wykoleił się tramwaj

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Utrudnienia na warszawskiej Ochocie. Przez kilka godzin nie działała sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu Grójeckiej z Wawelską i Kopińską. W tym samym miejscu i w tych samych okolicznościach kilka lat temu powstało zdjęcie, które obiegło internet pod hasłem "warszawski tetris".

Powtórka z "warszawskiego tetrisa". Awaria sygnalizacji na ważnym skrzyżowaniu

Powtórka z "warszawskiego tetrisa". Awaria sygnalizacji na ważnym skrzyżowaniu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas remontu ulicy Chmielnej w Śródmieściu natrafiono na pozostałości przedwojennej zabudowy. Obiekty mają zostać zabezpieczone i ponownie zasypane.

Spod warstwy ziemi wyłoniły się relikty przedwojennego miasta

Spod warstwy ziemi wyłoniły się relikty przedwojennego miasta

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca autobusu linii 176 zauważył leżącego w autobusie pasażera. Zaniepokojony wezwał strażników miejskich. Mężczyzna z Ukrainy miał złamany nos, zakrwawioną głowę, poważne obrażenia ręki. Nie chciał, aby wzywać pogotowie, bo bał się kosztów.

Leżał w autobusie ze złamanym nosem i uszkodzoną ręką. Nie chciał wzywać karetki, bał się kosztów

Leżał w autobusie ze złamanym nosem i uszkodzoną ręką. Nie chciał wzywać karetki, bał się kosztów

Źródło:
tvnwarszawa.pl