- Nad spacerem pracowały dwie osoby, a w początkowym etapie również fotograf - opowiada w rozmowie z tvnwarszawa.pl Marcin Trzciński z GammaPrime Studio. - Należało przygotować trójwymiarowy model całej ulicy, na który nałożyliśmy obrobione zdjęcia ulicy. Do całości dodaliśmy ludzi, odgłosy otoczenia oraz animowane fontanny, po których można się przejść – wylicza. Po drodze zobaczymy też wyremontowane nawierzchnie, nowe latarnie, ławki, przyjrzymy się też witrynom sklepowym.
Poruszamy się, jak w grach komputerowych (każdy miłośnik gier FPP będzie wiedział o co chodzi). Po Chmielnej chodzimy za pomocą strzałek na klawiaturze, myszką możemy się obracać. Do dyspozycji jest również wersja na pełnym ekranie. Na razie możemy przejść tylko częścią ul. Chmielnej od strony pasażu Wiecha.
W trybie historycznym
Jak mówią twórcy spaceru na tyle starczyło czasu (jest to tzw. wersja beta). - W kolejnym etapie planujemy rozszerzenie spaceru do Nowego Światu oraz dodanie nowych funkcji, jak na przykład tryb historyczny, w którym zobaczymy Chmielną sprzed lat z dawnymi budynkami i nawierzchnią - zapewnia Trzciński.
O przebudowę Chmielnej walczy fundacja "Czy mogę pomóc?". Wspólnie z Plenerią zaprezentowali w grudniu koncepcje przebudowy ulicy. Ale na razie dzielnica nie ma funduszy na gruntowny remont zaniedbanego deptaka. W wersji optymistycznej, jest szansa, że znajdą się do 2012 r. – najwcześniej wtedy rozpocznie się rewitalizacja nawierzchni ulicy.
Nie rezygnują z planów
Aktywiści z ul. Chmielnej jednak się nie poddają. Już teraz zbierają pieniądze na wymianę latarni, ławek czy koszy na śmieci. W przyszłości chcą również uruchomić darmowy internet w rejonie ulicy. Przygotowali też specjalną gazetę poświęcona ulicy.
Andrzej Rejnsonpar