Prezydent: śmierć Przemyka była dla mojego pokolenia symbolem PRL

Złożenie wieńca
Złożenie wieńca
TVN24
Złożenie wieńca TVN24

- Śmierć młodego chłopaka Grzegorza Przemyka w 1983 roku to było coś, co dla mojego pokolenia jest tak naprawdę symbolem PRL - powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda, który w Warszawie złożył kwiaty przed tablicą upamiętniającą pobitego przez milicjantów maturzystę.

W poniedziałek mija 35. rocznica śmierci brutalnie pobitego przez funkcjonariuszy milicji maturzysty.

Andrzej Duda powiedział, że śmierć Przemyka to "niezwykle symboliczne wydarzenie tamtej komunistycznej Polski, obok śmierci Bogdana Włosika". - Śmierć w Warszawie młodego chłopaka, maturzysty, w 1983 roku to było coś, co dla mojego pokolenia jest tak naprawdę symbolem PRL. Zniewolenie, kłamstwo i śmierć. Śmierć młodego człowieka, którą ówczesne władze komunistyczne na czele z gen. Jaruzelskim, generałem Kiszczakiem przede wszystkim za wszelką cenę chciały zatrzeć, za wszelką cenę szukali winnych, ale nie tam, gdzie oni naprawdę byli, czyli przerzucali odpowiedzialność - mówił prezydent.

"Kłamstwo, matactwo, zniewolenie"

Jak dodał, ci, którzy "pamiętają tamte czasy, z całą pewnością mają w pamięci to obwinianie sanitariuszy, lekarzy o śmierć Grzegorza Przemyka". - Przecież wszyscy doskonale wiedzieli, że zginął pobity, zamordowany tutaj, na komisariacie milicji przez komunistycznych funkcjonariuszy. Cieszę się, że jest dzisiaj z nami młodzież z XVII Liceum im. Frycza Modrzewskiego, do którego chodził Grzegorz Przemyk, bo to jest coś, o czym zawsze powinniśmy pamiętać, jeżeli mówimy o PRL - dodał.

- To jest to, o czym zawsze powinniśmy pamiętać, jeżeli mówimy o PRL, jeżeli mówimy o tym, co w tamtym komunistycznym państwie było straszne. Straszne było kłamstwo, matactwo, straszne było zniewolenie. Wtedy Grzegorz razem z kolegami, radosny, po świeżo zdanej maturze, cieszył się, ale miał również świadomość, w jakim kraju żyje, i myślę, że dlatego zginął, że był człowiekiem świadomym i pewnie nie wahał się tego powiedzieć - powiedział Andrzej Duda.

Prezydent podziękował wszystkim, którzy pamiętają "o tamtych bohaterach, o młodych ludziach, którzy wtedy zginęli". - Tak jak nigdy nie zapomnimy o nich, tak nigdy nie zapomnimy o odpowiedzialności komunistycznych zbrodniarzy - podkreślił.

Podczas uroczystości prezydentowi towarzyszyli m.in. podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski i doradczyni prezydenta Zofia Romaszewska.

Tablica na murze byłej komendy

14 maja 1983 roku w szpitalu zmarł 19-letni maturzysta Grzegorz Przemyk, zatrzymany przez funkcjonariuszy MO, a następnie brutalnie pobity w komisariacie na warszawskim Starym Mieście. Była to jedna z najgłośniejszych zbrodni aparatu władzy PRL.

Tablica upamiętniająca te wydarzenia znajduje się na Starym Mieście przy Jezuickiej, na murze kamienicy, gdzie znajdowała się wówczas komenda MO.

Zdjęcie na stronie głównej: Paweł Supernak / PAP

PAP/b

Pozostałe wiadomości

Po niedzielnym wypadku na ulicy Puławskiej w Warszawie, kierowcy, którego auto wpadło w grupę pieszych, przedstawiono zarzut. Dotyczy nieumyślnego spowodowania katastrofy w ruchu lądowym, za co grozi do 15 lat więzienia. Prokuratura ustaliła, że mężczyzna "poruszał się ze znaczną prędkością".

Dachował na Puławskiej, uderzył w grupę pieszych. Poważny zarzut dla kierowcy

Dachował na Puławskiej, uderzył w grupę pieszych. Poważny zarzut dla kierowcy

Źródło:
PAP

Piosenkarka Viki Gabor została spryskana gazem po szarpaninie, do której doszło w ulicznym korku między jej ojcem a innym kierowcą na warszawskiej Ochocie. Ojciec artystki został pobity i trafił do szpitala. 16-letnia wokalistka z obrażeniami twarzy i oczu także przebywa pod opieką lekarską.

Sprzeczka przerodziła się w szarpaninę. Viki Gabor zaatakowana gazem, jej ojciec pobity

Sprzeczka przerodziła się w szarpaninę. Viki Gabor zaatakowana gazem, jej ojciec pobity

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W rejonie stacji Warszawa Grochów została uszkodzona sieć trakcyjna. Co prawda została naprawiona, ale utrudnienia wciąż dają się we znaki pasażerom w Warszawie. Opóźnienia dotyczą przede wszystkim pociągów zaczynających bieg na stacji Warszawa Wschodnia, sięgają 90 minut.

Problemy na kolei w Warszawie. Opóźnienia sięgają 90 minut

Problemy na kolei w Warszawie. Opóźnienia sięgają 90 minut

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie zaproponował szereg zmian w kursowaniu komunikacji miejskiej w związku z planowanym na wrzesień otwarciem trasy tramwajowej do Wilanowa. Do jej obsługi zostaną skierowane trzy linie. To oznacza też likwidację niektórych linii autobusowych.

Jakie tramwaje pojadą do Wilanowa, które linie autobusowe do likwidacji? Ruszają konsultacje

Jakie tramwaje pojadą do Wilanowa, które linie autobusowe do likwidacji? Ruszają konsultacje

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Lotnisku Chopina straż graniczna zatrzymała sześciu obywateli Indii. Chcieli lecieć do Hiszpanii, ale podróż została przerwane. Powodem były paszporty - choć były oryginalne, należały do innych osób.

Chcieli polecieć do Hiszpanii, trafili do strzeżonego ośrodka

Chcieli polecieć do Hiszpanii, trafili do strzeżonego ośrodka

Źródło:
PAP

15 czerwca w Pałacu Kultury i Nauki rozpocznie się retrospektywna wystawa "Grzegorz Rosiński w ilustracjach". Zaprezentowane będą okładki komiksów, rysunki, szkice i grafiki artysty. - Rosiński jest klasykiem komiksu, podziwianym w całej Europie - zachęcają organizatorzy.

Pokażą mniej znane prace twórcy Thorgala. "Zmienił oblicze komiksu w Polsce i Europie"

Pokażą mniej znane prace twórcy Thorgala. "Zmienił oblicze komiksu w Polsce i Europie"

Źródło:
PAP

Pamiątki po bliskich po 80 latach wróciły do rodzin. Zegarek i kolczyki oraz broszka i puderniczka należały do dwóch kobiet zatrzymanych przez Niemców podczas Powstania Warszawskiego i uwięzionych w obozach koncentracyjnych.

Kolczyki, zegarek, broszka, puderniczka... Po 80 latach odebrali pamiątki po bliskich

Kolczyki, zegarek, broszka, puderniczka... Po 80 latach odebrali pamiątki po bliskich

Źródło:
PAP

Policjanci zatrzymali mężczyznę, który próbował zepchnąć 17-latka na tory metra. 47-latek był pod wpływem alkoholu. Grozi mu do trzech lat więzienia.

Pijany mężczyzna próbował zepchnąć nastolatka na tory metra

Pijany mężczyzna próbował zepchnąć nastolatka na tory metra

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zapadł wyrok w sprawie starosty płockiego Sylwestra Z., oskarżonego o kierowania samochodem w stanie nietrzeźwości. Sąd Rejonowy w Płocku skazał go na osiem miesięcy więzienia w zawieszeniu na rok oraz zakazał na cztery lata prowadzenia pojazdów.

Jechał służbowym autem, miał 2,5 promila. Wyrok w sprawie starosty

Jechał służbowym autem, miał 2,5 promila. Wyrok w sprawie starosty

Źródło:
PAP

Sąd Okręgowy w Warszawie złagodził karę, na którą Mateusz Kijowski został skazany w pierwszej instancji. Wymierzył byłemu liderowi Komitetu Obrony Demokracji karę ośmiu miesięcy więzienia w zawieszeniu na dwa lata. Chodzi o tzw. aferę fakturową.

Wyrok za aferę fakturową. Sąd złagodził karę Mateuszowi Kijowskiemu

Wyrok za aferę fakturową. Sąd złagodził karę Mateuszowi Kijowskiemu

Źródło:
PAP

Zabezpieczono ponad sześć kilogramów narkotyków, zatrzymano cztery osoby, z czego trzy zostały tymczasowo aresztowane - to efekt pracy południowopraskich funkcjonariuszy. Policjanci przejęli marihuanę, amfetaminę, mefedron i haszysz, a także prekursory i przyrządy służące do wytwarzania środków odurzających.

Nieudana transakcja na parkingu.  Policja przejęła sześć kilogramów narkotyków

Nieudana transakcja na parkingu. Policja przejęła sześć kilogramów narkotyków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy interweniowali na warszawskich Bielanach. Grupa osób kopała mężczyznę, mieli też przy sobie noże. Funkcjonariusze byli zmuszeni użyć miotacza gazu. Na miejsce wezwano policję.

Awantura na Bielanach. Strażnicy użyli miotacza gazu

Awantura na Bielanach. Strażnicy użyli miotacza gazu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rzeźba "Pisklę" autorstwa Joanny Rajkowskiej stojąca na placu Pięciu Rogów przejdzie kolorystyczny lifting. Według wizji artystki skorupka wielkiego jaja miała wypłowieć na słońcu. Ale położenie na nim warstwy antygraffiti spowodowało, że kolor nie zbladł.

Przemalują jajo z placu Pięciu Rogów

Przemalują jajo z placu Pięciu Rogów

Źródło:
PAP

W Warszawie będzie można wspólnie kibicować reprezentacji Polski podczas Euro. Warszawska Strefa Kibica na błoniach Stadionu Narodowego ruszy już w niedzielę. Będzie tam można obejrzeć wszystkie grupowe mecze Polaków.

W niedzielę rusza Warszawska Strefa Kibica

W niedzielę rusza Warszawska Strefa Kibica

Źródło:
PAP

Dwa dni pełne skrajności, dobrej zabawy i wspaniałych koncertów. The Prodigy, Libianca, Jungle, Troye Sivan czy Jessie Ware sprawili, że najnowsza edycja warszawskiego festiwalu była wyjątkowa. To początek festiwalowego lata - jaki był?

Trudny początek festiwalowego lata. Co się działo na Orange Warsaw Festival 2024

Trudny początek festiwalowego lata. Co się działo na Orange Warsaw Festival 2024

Źródło:
tvn24.pl

Zarząd Dróg Miejskich rozpoczął przygotowania do wprowadzenia Strefy Czystego Transportu w Warszawie. Będzie ona obowiązywać od 1 lipca. Według szacunków stołecznych drogowców zakaz wjazdu do niej będzie mieć zaledwie 1,5 procent kierowców poruszających się po mieście. Strażnikom miejskim w kontrolowaniu pojazdów wjeżdżających do strefy ma pomóc jedna mobilna kamera. Niewykluczone, że w przyszłości będzie ich więcej.

Strefa Czystego Transportu będzie obowiązywać od lipca. Gdzie i jakim autem nie będzie można wjechać?

Strefa Czystego Transportu będzie obowiązywać od lipca. Gdzie i jakim autem nie będzie można wjechać?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ugodzony nożem żołnierz nie żyje, prokuratura zmienia kierunek śledztwa. Postępowanie będzie dotyczyło zabójstwa, a nie jego usiłowania.

Prokuratura zmienia kierunek śledztwa po śmierci żołnierza

Prokuratura zmienia kierunek śledztwa po śmierci żołnierza

Źródło:
PAP

W poniedziałek wybrano marszałka województwa mazowieckiego. Kolejny raz został nim Adam Struzik. Samorządowiec pełni tę funkcję nieprzerwanie od 2001 roku.

Adam Struzik znów wybrany na marszałka. Jest nim nieprzerwanie od 2001 roku

Adam Struzik znów wybrany na marszałka. Jest nim nieprzerwanie od 2001 roku

Źródło:
PAP

Wojciecha Faruga ma zostać powołany na stanowisko dyrektora Teatru Dramatycznego im. Gustawa Holoubka. Kadencję ma rozpocząć w listopadzie. Na razie jest jeszcze dyrektorem Teatru Polskiego w Bydgoszczy - informuje stołeczny ratusz. Piątego stycznia ze stanowiska dyrektorki teatru została odwołana Monika Strzępka, której zarzucano m.in. mobbing wobec pracowników placówki.

Poprzednią dyrektorkę Teatru Dramatycznego odwołano w atmosferze skandalu. To on ma ją zastąpić

Poprzednią dyrektorkę Teatru Dramatycznego odwołano w atmosferze skandalu. To on ma ją zastąpić

Źródło:
tvnwarszawa.pl