Prezydent Komorowski otworzy wystawę katyńską

Tak będzie wyglądać jedna z sal w nowym muzeum fot. MWP
Tak będzie wyglądać jedna z sal w nowym muzeum fot. MWP

17 września prezydent Bronisław Komorowski otworzy w Muzeum Wojska Polskiego wystawę przybliżającą przyszły kształt powstającego w Kaponierze Cytadeli Warszawskiej Muzeum Katyńskiego - powiedział PAP sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Kunert.

- Prawdopodobnie właśnie prezydent otworzy 17 września w Muzeum Wojska Polskiego dużą wystawę katyńską. Będzie to pierwsza prezentacja przybliżająca przyszły kształt ekspozycji Muzeum Katyńskiego w nowej siedzibie - poinformował Kunert.

Wystawa "Pamięć nie dała się zgładzić..." została przygotowana przez zespół, w skład którego wchodzą, oprócz Kunerta, m.in. kurator Muzeum Katyńskiego Sławomir Frątczak i prezes Federacji Rodzin Katyńskich Izabella Sariusz-Skąpska. Tytuł ekspozycji jest cytatem z wiersza Feliksa Konarskiego ps. Ref-Ren pt. "Katyń".

Historia kłamstwa katyńskiego

Jak podkreśla kurator Muzeum Katyńskiego, wystawa ma spełniać funkcję dydaktyczną przybliżając historię kłamstwa katyńskiego i powolnego dochodzenie do prawdy. W ekspozycji zostaną wykorzystane zasoby Muzeum Katyńskiego, głównie przedmioty wydobyte z dołów śmierci w Katyniu, Charkowie i Miednoje.

Wystawa ma przybliżyć zwiedzającym przyszły kształt placówki, a jej twórcom dać możliwość sprawdzenia reakcji na planowane rozwiązania.

Na ekspozycji w Muzeum Wojska Polskiego zostanie także zaprezentowany zalążek elektronicznej bazy danych ofiar zbrodni katyńskiej, w ramach której dostępne będą Księgi Cmentarne Polskich Cmentarzy Wojennych w Katyniu, Charkowie i Miednoje.

"Ściana śmierci"

Sala Hetmańska Muzeum Wojska Polskiego, w której będzie się mieścić ekspozycja czasowa, zostanie podzielona na kilka części, przypominających wnętrze kaponiery w Cytadeli Warszawskiej. W przestrzeni pierwszej określanej jako "Archiwum" znajdą się szafy z dokumentami dotyczącymi zbrodni katyńskiej i przybliżającymi sylwetki ofiar. Elementem dekoracji ścian będzie motyw połówki żołnierskiego nieśmiertelnika.

W części drugiej pt. "Ujawnianie" motyw nieśmiertelnika będzie tłem dla ustawionych pośrodku gablot wypełnionych wodą, w której zanurzone będą dokumenty i fotografie, co poprzez alegorię z wywoływaniem fotografii ma symbolizować powolne ujawniania prawdy o zbrodni.

Pomiędzy przestrzenią drugą i trzecią znajdą się wizualizacje przyszłych instalacji towarzyszących Muzeum Katyńskiemu.

W trzeciej części wystawy znajdą się skrzynie, w których wystawione zostaną dokumenty i ocalałe przedmioty należące do ofiar. Na ścianach umieszczone będą szklane tafle w kształcie nieśmiertelnika z symbolami religijnymi (krzyżem, gwiazdą Dawida i półksiężycem) powtarzającymi motyw z Polskich Cmentarzy Wojennych.

Zwieńczeniem tej przestrzeni będzie prezentowana na wielkoformatowych fotografiach instalacja pt. "Aleja nieobecnych", czyli planowana w Muzeum Katyńskim tzw. ścieżka straży, gdzie stanie ok. 40 pustych postumentów. Na każdym znajdzie się napis z nazwą zawodu lub funkcji pełnionej przez ofiary zbrodni katyńskiej.

"Zmarzlina" to nazwa części czwartej, gdzie znajdujący się na ścianach motyw nieśmiertelnika zostanie "wypełniony" ziemią, imitującą wieczną zmarzlinę. W tej scenerii w gablotach prezentowane będą odnalezione fragmenty mundurów ofiar, a na środku pomieszczenia staną "relikwiarze" - stoły z glinianymi urnami z przedmiotami osobistymi wydobytymi z dołów śmierci. Zamknięciem tego fragmentu będą wielkoformatowe fotografie z Polskiego Cmentarza Wojennego w Katyniu.

W ostatniej, piątej przestrzeni pt. "Ściana śmierci" widz zobaczy fragment ścian pamięci, które docelowo znajdą się w dawnej działobitni Cytadeli Warszawskiej. Na płytach z blachy znajdą się nazwiska ofiar mordu katyńskiego, podzielone według miejsca straceń i spoczynku (Katyń, Charków, Miednoje, Bykownia), a także puste miejsca, zostawione dla nazwisk nieznanych jeszcze ofiar i miejsc zbrodni.

PAP/bf/ec

Pozostałe wiadomości

Policjanci z grupy "Orzeł" rozbili grupę zajmującą się kradzieżami samochodów i paserstwem. Szajka działała w Warszawie i okolicach, ale też w Belgii czy Holandii. 10 mężczyzn usłyszało łącznie 108 zarzutów.

Milionowe straty i 108 zarzutów. Policja rozbiła szajkę złodziei samochodów

Milionowe straty i 108 zarzutów. Policja rozbiła szajkę złodziei samochodów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ministerstwo Rozwoju i Technologii uchyliło decyzję wojewody mazowieckiego z 2018 roku o ustaleniu lokalizacji pomnika smoleńskiego na placu Piłsudskiego. O sprawie poinformowała "Gazeta Stołeczna".

Decyzja lokalizacyjna dla pomnika smoleńskiego uchylona po sześciu latach

Decyzja lokalizacyjna dla pomnika smoleńskiego uchylona po sześciu latach

Źródło:
"Gazeta Stołeczna", tvnwarszawa.pl

Na warszawskim Lotnisku Chopina zatrzymano Łotyszkę, która próbowała przemycić ponad kilogram kokainy - przekazała Mazowiecka Krajowa Administracja Skarbowa. Większość narkotyków kobieta przewoziła w 78 kapsułkach umieszczonych w żołądku.

W żołądku miała prawie kilogram kokainy. Wpadła na lotnisku

W żołądku miała prawie kilogram kokainy. Wpadła na lotnisku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z warszawskiego Bemowa zatrzymali mężczyznę, w mieszkaniu którego znaleźli dużą ilosć narkotyków. 22-latek trafił do policyjnej celi. Odpowie za posiadanie mefedronu, marihuany oraz haszyszu.

W mieszkaniu miał prawie kilogram narkotyków

W mieszkaniu miał prawie kilogram narkotyków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Obłupana z tynków, pozbawiona części balkonów, w parterze pomazana - tak stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki opisuje kamienicę przy ulicy Żelaznej 66. Instytut Mieczysława Wajnberga - kompozytora i mieszkańca kamienicy - otrzymał miejskie dofinansowanie na stworzenie repozytorium tego obiektu i apeluje do wszystkich, którzy cokolwiek wiedzą o tym budynku. Zdjęcia i historie związane z kamienicą znajdą się w jednym miejscu. Kamienica doczeka się swojej witryny internetowej.

"Ten dom trzeba ocalić jako pamiątkę po dawnej Woli"

"Ten dom trzeba ocalić jako pamiątkę po dawnej Woli"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas pierwszej sesji nowej Rady Warszawy Rafał Trzaskowski został po raz drugi zaprzysiężony na prezydenta stolicy. Wcześniej ślubowanie złożyli radni. Przewodniczącą Rady została ponownie Ewa Malinowska-Grupińska (Koalicja Obywatelska).

Rafał Trzaskowski zaprzysiężony na drugą kadencję

Rafał Trzaskowski zaprzysiężony na drugą kadencję

Źródło:
PAP

Wciąż nie wiadomo, kto zostanie marszałkiem województwa. Podczas pierwszej sesji w nowej kadencji sejmiku Mazowsza przerwano obrady i odroczono je do 14 maja. Udało się wybrać przewodniczącego. Zostanie nim ponownie Ludwik Rakowski (Koalicja Obywatelska).

Nie wybrali marszałka, obrady odroczone. Wiadomo, kto będzie przewodniczącym sejmiku

Nie wybrali marszałka, obrady odroczone. Wiadomo, kto będzie przewodniczącym sejmiku

Źródło:
PAP, Gazeta Stołeczna

Lotem błyskawicy sieć obiegły zdjęcia osiedla domów jednorodzinnych w miejscowości Kręczki Kaputy koło Ożarowa Mazowieckiego. Widać na nich ponad setkę jednakowych domów, ustawianych w kilku równoległych szeregach. To inwestycja jednego z większych deweloperów działającego w Warszawie i okolicach.

Ponad setka identycznych domów w polu. Wjazd przez "antyczną" bramę

Ponad setka identycznych domów w polu. Wjazd przez "antyczną" bramę

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Gazeta Stołeczna"

Stołeczny ratusz poinformował o otwarciu kopert w przetargu na prace przedprojektowe dla czwartej linii metra. Zgłosiło się trzech chętnych. Jest nieco drożej, niż założono w budżecie miasta. Prace mają zakończyć za nieco ponad trzy lata.

Trzech chętnych na prace przedprojektowe dla czwartej linii metra. Oferty przewyższyły budżet

Trzech chętnych na prace przedprojektowe dla czwartej linii metra. Oferty przewyższyły budżet

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kolejarze przygotowują się do remontu tunelu linii średnicowej poprzez wzmacnianie linii obwodowej, gdzie zostanie skierowana większość pociągów. Zapowiadają, że w pobliżu stacji drugiej linii metra na Ulrychowie powstanie nowy przystanek PKP. Tę inwestycję chcą zrealizować w przyszłym roku.

Kolejarze planują nowy przystanek. Będzie tuż przy stacji metra

Kolejarze planują nowy przystanek. Będzie tuż przy stacji metra

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niespełna 32 miliony złotych będzie kosztować ścieżka rowerowa wzdłuż Andersa. Drogowcy właśnie rozstrzygnęli przetarg na budowę ponad kilometrowego odcinka między Nowolipkami a Dworcem Gdańskim.

Wykonawca wybrany. Można budować ścieżkę wzdłuż Andersa

Wykonawca wybrany. Można budować ścieżkę wzdłuż Andersa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Transportu Miejskiego informował o utrudnieniach dla pasażerów na ulicy Woronicza. Dla dwóch linii tramwajowych wyznaczono objazdy.

Na Mokotowie wykoleił się tramwaj

Na Mokotowie wykoleił się tramwaj

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Utrudnienia na warszawskiej Ochocie. Przez kilka godzin nie działała sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu Grójeckiej z Wawelską i Kopińską. W tym samym miejscu i w tych samych okolicznościach kilka lat temu powstało zdjęcie, które obiegło internet pod hasłem "warszawski tetris".

Powtórka z "warszawskiego tetrisa". Awaria sygnalizacji na ważnym skrzyżowaniu

Powtórka z "warszawskiego tetrisa". Awaria sygnalizacji na ważnym skrzyżowaniu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Łupem dwóch dorosłych mężczyzn i nieletniego padło 14 sztuk kaloryferów sprzed szkoły na terenie warszawskich Bielan. Skradzione fanty mieli następnie sprzedać na złom. Mężczyźni usłyszeli już zarzuty kradzieży mienia. Grozi za to do pięciu lat pozbawienia wolności.

Skradzione sprzed szkoły kaloryfery sprzedali w skupie złomu

Skradzione sprzed szkoły kaloryfery sprzedali w skupie złomu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas remontu ulicy Chmielnej w Śródmieściu natrafiono na pozostałości przedwojennej zabudowy. Obiekty mają zostać zabezpieczone i ponownie zasypane.

Spod warstwy ziemi wyłoniły się relikty przedwojennego miasta

Spod warstwy ziemi wyłoniły się relikty przedwojennego miasta

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca autobusu linii 176 zauważył leżącego w autobusie pasażera. Zaniepokojony wezwał strażników miejskich. Mężczyzna z Ukrainy miał złamany nos, zakrwawioną głowę, poważne obrażenia ręki. Nie chciał, aby wzywać pogotowie, bo bał się kosztów.

Leżał w autobusie ze złamanym nosem i uszkodzoną ręką. Nie chciał wzywać karetki, bał się kosztów

Leżał w autobusie ze złamanym nosem i uszkodzoną ręką. Nie chciał wzywać karetki, bał się kosztów

Źródło:
tvnwarszawa.pl