Prawo własności z 99-procentową ulgą. "Koszty są trudne do oszacowania"

[object Object]
Jaki o przekształceniu użytkowania wieczystegoTVN24
wideo 2/2

- Chcemy wprowadzić możliwość przekształcenia użytkowania wieczystego we własność z bonifikatą 98 albo 99 procent - zapowiedział Patryk Jaki wraz z radnymi Prawa i Sprawiedliwości, którzy oznajmili, że mają gotowy projekt uchwały w tej sprawie. Pomysł nie jest nowy. Debata o użytkowaniu wieczystym w Warszawie toczy się od lat, a podobna uchwała została przyjęta rok temu.

- Na tę zmianę czekają tysiące warszawiaków, którzy chcą stać się pełnymi właścicielami swoich mieszkań. My im wreszcie to umożliwimy. Dla nas wolność i własność jest bardzo ważna - mówił na konferencji prasowej kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy.

- Tyle wolności, ile własności - wtórował mu poseł Prawa i Sprawiedliwości Paweł Lisiecki. Przypomniał, że kilka tygodni temu parlament przyjął nową ustawę, która "z mocy prawa powoduje przekształcenie użytkowania wieczystego we własność". Zmiany zostały przyjęte w lipcu, zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2019 roku. Szeroko pisał o nich portal tvn24bis.pl.

Wysoka bonifikata

Prawo własności - dzięki nowej ustawie - rzeczywiście zastąpi niebawem użytkowanie wieczyste. Nie będzie to jednak bezpłatne. Osoby, które staną się właścicielami gruntów, będą musiały płacić za nabycie prawa własności opłaty roczne - przez okres 20 lat. Z tymże ustawa daje możliwość samorządom do wprowadzania pewnych bonifikat, czyli ulg. I taką właśnie bonifikatę - w wysokości 98 i 99 procent - zaproponował Patryk Jaki wraz z radnymi PiS.

"Upowszechnienie własności (…) jest procesem korzystnym społecznie. Własność jest bowiem jednym z fundamentów wolności człowieka i bogacenia się społeczeństw" - czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały, przedstawionego przez polityków PiS. Radni zwracają też uwagę, że opłaty za użytkowanie wieczyste są nieprzejrzyste, często podwyższane, a nierzadko powodują wśród lokatorów zadłużenie.

"Należy też wskazać, że użytkowanie wieczyste to pewna ułomna forma własności - jest rzadko spotykanym zobowiązaniem we współczesnym prawie państw europejskich" - piszą dalej w uzasadnieniu.

A co z kosztami takiego pomysłu? Ile stracić może na tym miasto? "Skutki niniejszej uchwały (…) byłyby rozłożone na lata. Będą one powodowały uszczuplenie dochodów bieżących z tytułu pomniejszonych wpływów z opłat wnoszonych za użytkowanie wieczyste. Bezpośrednie i dokładne koszty są trudne do oszacowania..." - czytamy w dokumencie.

Plan: uchwalić jeszcze w tej kadencji

- Tę uchwałę złożymy w najbliższym czasie, by mogła być procedowana jeszcze w tej kadencji. Jest to możliwe, pozwalają na to terminy - zapowiedział radny Dariusz Figura.

Z harmonogramu prac rady wynika, że przed wyborami samorządowymi odbędą się jeszcze dwa posiedzenia: najbliższe 27 września i ostatnie - 18 października. Aby projekt Prawa i Sprawiedliwości mógł być jednak uchwalony, potrzeba odpowiedniej większości. Tej partia nie ma (posiada 22 swoich przedstawicieli w 60-osobowej radzie), a zdecydowana większość inicjatyw składanych przez PiS do tej pory kończyła się fiaskiem.

Radni są jednak dobrej myśli. Przypominają, że klub Platformy Obywatelskiej w ostatnich tygodniach skurczył się o trzy osoby (poparły Jacka Wojciechowicza i wystąpiły z partii - informowaliśmy o tym na tvnwarszawa.pl), przez co partia straciła większość w radzie. - Będziemy prowadzili rozmowy (z radnymi, którzy odeszli z PO - red.). Sytuacja w radzie się zmieniła i jest szansa na większość, która przegłosuje naszą uchwałę - zapowiedział radny Figura.

Obecne zasady

Należy jednak podkreślić, że pomysł radnych PiS nie jest nowy i przełomowy. Podobne regulacje w Warszawie już obowiązują. W czerwcu ubiegłego roku radni miasta przyjęli uchwałę, która pozwala na "udzielenie 95 proc. bonifikaty osobom fizycznym i spółdzielniom mieszkaniowym od opłaty z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi lub garażami".

Tu radni PiS zamiast 95 proc. proponują 98 proc. W ich projekcie uchwały nie też mowy o garażach, są wyłącznie "cele mieszkaniowe".

Po drugie, obowiązująca uchwała daje możliwość na "udzielenie 99 proc. bonifikaty osobom fizycznym i spółdzielniom mieszkaniowym, które wniosły opłatę za cały 99-letni okres użytkowania wieczystego, od opłaty z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi lub garażami”.

W tym przypadku natomiast radni Prawa i Sprawiedliwości postulują 50-letni okres spłaty (a nie 99-letni).

Rzadka zgodność

Czerwcowa uchwała została przyjęta jednogłośnie (poparli ją radni PiS, PO i niezależni), co nie zdarza się często. Wszyscy zabierający głos w debacie zwracali uwagę, że to krok "w dobrą stronę", prowadzący do "całkowitej likwidacji użytkowania wieczystego". Podkreślali też, że uchwała jest efektem ogromnego zaangażowania samych mieszkańców - skupionych w takich organizacjach jak: Społeczny Komitet Mieszkańców Warszawy oraz Komitet Inicjatywy "Grunt to Warszawa". To oni głównie zabiegali o zmiany w użytkowaniu wieczystym od lat, a pod wnioskami w tej sprawie zebrali około 70 tysięcy podpisów.

Przeciwny tak szerokim bonifikatom był wówczas tylko ratusz. Czerwcowa uchwała nie zyskała rekomendacji miejskiego skarbnika ("ze względu na ubytek dochodów budżetowych"), a co za tym idzie - także prezydenta.

Użytkowanie a własność

Kiedy pytamy urzędników ratusza zajmujących się między innymi użytkowaniem wieczystym i nieruchomościami, zwracają uwagę, że użytkowanie wieczyste zawsze budziło spory. - To specyficzna forma, która ma albo wielkich zwolenników, albo przeciwników - mówi jeden z nich (nasi rozmówcy chcieli zachować anonimowość). Zwraca uwagę, że użytkowanie wieczyste jest dość sporym źródłem dochodów w budżecie Warszawy (stąd negatywne opinie skarbnika) i daje miastu jakąś kontrolę nad tym, co z daną nieruchomością się dzieje.

Urzędnicy zgadzają się z opinią, że regulacje w tej sprawie są niejasne i budzą wątpliwości. Zwłaszcza jeśli chodzi o nakładanie opłat za użytkowanie wieczyste. - Jednak w takim wypadku powinno się dążyć do uszczegółowienia zapisów prawa, a nie całkowitego znoszenia użytkowania - mówi nasz rozmówca.

Użytkowanie wieczyste przypomina własność, ale nią nie jest. Do polskich przepisów zostało wprowadzone w 1961 roku i wzorowane jest na rozwiązaniach ze Związku Radzieckiego. Grunty w użytkowanie wieczyste oddają samorządy lub Skarb Państwa (najczęściej na 99 lat), które jednak wciąż pozostają właścicielami ziemi, na której stoją np. bloki mieszkalne. Kto więc kupił mieszkanie w bloku na gruncie oddanym w użytkowanie wieczyste (lub na przykład postawił dom) jest jego właścicielem, ale gruntu już nie.

​kw/mś,gp

Pozostałe wiadomości

W nocy z 18 na 19 maja odbędzie się Noc Muzeów. To będzie jubileuszowa, 20. edycja tego popularnego wśród mieszkańców stolicy wydarzenia.

Gmach MSN będzie można zwiedzić podczas Nocy Muzeów. Oficjalne otwarcie jesienią

Gmach MSN będzie można zwiedzić podczas Nocy Muzeów. Oficjalne otwarcie jesienią

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W samochodzie zaparkowanym przy ulicy Mołdawskiej na Ochocie wybuchł pożar. Ogień objął też drugie auto.

Zapalił się zaparkowany samochód, ogień objął też stojące obok auto

Zapalił się zaparkowany samochód, ogień objął też stojące obok auto

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę w miejscowości Radwanków Szlachecki (Mazowsze) mężczyzna wszedł do Wisły i nie był w stanie wrócić na brzeg, bo porwał go nurt rzeczny. Jego ciało wyłowili płetwonurkowie.

Wszedł do Wisły, porwał go nurt. Jego ciało wyłowili płetwonurkowie

Wszedł do Wisły, porwał go nurt. Jego ciało wyłowili płetwonurkowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Wilanowie doszło do kolizji auta osobowego ze słupem sygnalizacji świetlnej. Kierowca opuścił samochód jeszcze przed przybyciem służb.

Nie wyrobił się na zakręcie, wpadł na sygnalizator

Nie wyrobił się na zakręcie, wpadł na sygnalizator

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Średnio co dwie minuty, 24 godziny na dobę, przez okrągły rok do straży miejskiej wpływa informacja o źle zaparkowanym samochodzie. Ponad połowa z 407 tysięcy zgłoszeń, które dotarły do funkcjonariuszy w zeszłym roku, dotyczy właśnie parkowania. Blisko sto tysięcy interwencji zakończyło się mandatem.

Mieszkańcy średnio co dwie minuty zgłaszają nielegalne parkowanie. Ilu kierowców dostaje mandat? 

Mieszkańcy średnio co dwie minuty zgłaszają nielegalne parkowanie. Ilu kierowców dostaje mandat? 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rzecznik spółki Pałac Saski buduje kolekcję historycznych zdjęć pałacu. Za prywatne pieniądze kupuje je na aukcjach w różnych częściach świata. Większość pochodzi z czasów okupacji, ale są też perełki z początków XX wieku. Każda fotografia opowiada jakąś historię, niektóre zawierają wskazówki dla architektów, którzy projektuję odbudowę.

Wyjątkowa kolekcja rzecznika. Zdjęcia Pałacu Saskiego ściąga z całego świata

Wyjątkowa kolekcja rzecznika. Zdjęcia Pałacu Saskiego ściąga z całego świata

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W przyszłym tygodniu w Muzeum Woli zostanie otwarta wystawa "EUFORIA. O klubach warszawskich po 1989 roku". - To subiektywna prezentacja wybranych miejsc klubowych stolicy, które pojawiły się w tkance miejskiej w momencie transformacyjnej frywolki i na długie lata określiły charakter sceny klubowej - zapowiada kurator wystawy.

To nie tylko miejsca imprez i koncertów, ale też narodzin ruchów społecznych

To nie tylko miejsca imprez i koncertów, ale też narodzin ruchów społecznych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stała przy przejściu dla pieszych i stwarzała wrażenie zagubionej. Starszą kobietę zauważyli strażnicy miejscy. Na ich widok uspokoiła się i bezpiecznie wróciła do domu.

Znała swój adres, ale nie wiedziała, jak tam dotrzeć. Uspokoiła się na widok strażników

Znała swój adres, ale nie wiedziała, jak tam dotrzeć. Uspokoiła się na widok strażników

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zadzwoniła pod numer alarmowy w obawie o swoje życie. Okazało się, że bała się własnego syna. Sprawą zajęli się policjanci z Targówka. 39-latek usłyszał zarzuty i ma zakaz zbliżania się do bliskich.

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura przekazała pierwsze ustalenia dotyczące wypadku na ulicy Vogla w warszawskim Wilanowie. Dotyczą tożsamości ofiar i prawdodopodobnej przyczyny tragedii. Śledztwo będzie prowadzone w kierunku nieumyślnego spowodowania wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym.

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W samolocie PLL LOT z Zurychu do Warszawy wykryto usterkę podwozia. Pasażerowie musieli opuścić pokład, a lot został ostatecznie odwołany. Informację o tym zdarzeniu otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Po zderzeniu auta osobowego z ciężarną klępą (samicą łosia) na świat przy drodze przyszły cielęta. Policjanci zadbali o specjalistyczną opiekę dla nich. Dwie samiczki przebywają teraz w Fundacji Wzajemnie Pomocni, na terenie gminy Pomiechówek.

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z relacji pracowników sklepu wynikało, że kobieta ze sklepowych półek wzięła banany oraz awokado i zapakowała je do trzech toreb, nabijając przy kasie jako jabłka. W torbach miała w sumie 30 sztuk awokado i ponad trzy kilogramy bananów.

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Postępowania dyscyplinarne, zwolnienia, procesy cywilne i doniesienia do prokuratury - to okoliczności, w jakich przebiegają wybory nowego rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Teoretycznie mają się odbyć w poniedziałek, 6 maja. Choć zostało tak mało czasu, to wcale nie jest to pewne.

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Źródło:
tvn24.pl

Przez niemal całą niedzielę zawodnicy i zawodniczki rywalizują w ramach mityngu lekkoatletycznego Korzeniowski Warsaw Race Walking Cup. W zmaganiach na dystansie 20 kilometrów zarówno wśród mężczyzn i kobiet górą byli reprezentant i reprezentantka Chin.

Chodziarze opanowali Śródmieście

Chodziarze opanowali Śródmieście

Źródło:
PAP

Ulice Rudnickiego, Perzyńskiego i Podczaszyńskiego na Bielanach wzbogacą się o 170 drzew. Nie zabraknie też nowych krzewów i bylin. Wszystko w ramach dwukilometrowego parku linearnego, który tam powstanie. Zarząd Dróg Miejskich wybrał wykonawcę prac. Ma na ich wykonanie 60 dni. 

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia zatrzymali 46-latka, który miał ugodzić nożem swojego kolegę. Między mężczyznami doszło do nieporozumienia. Przedmiotem sporu była kurtka.

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje w stolicy?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Źródło:
PAP

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Źródło:
PAP

Minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński przemawiał w czasie obchodów Dnia Strażaka na placu Piłsudskiego w Warszawie. To, jak brzmiał, wzbudziło pytania o jego stan. Minister w rozmowie z reporterką TVN24 tłumaczył, że winny był "straszny pogłos". Szef MSWiA poinformował później, że poddał się badaniu alkomatem, a jego wynik opublikował na X.

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 50 w miejscowości Zawiszyn. Kierowca ciężarówki wyprzedzał, gdy z przeciwka jechał samochód osobowy. Gdyby kierujący autem nie zjechał z jezdni w ostatniej chwili, doszłoby do tragedii.

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybudowana pod koniec XIX wieku jednopiętrowa czynszówka przy ulicy Kawęczyńskiej na Starej Pradze przejdzie generalny remont. To pozwoli uratować jedyny zachowany w tej okolicy drewniany budynek.

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

Źródło:
PAP

Za pięć lat Lotnisko Chopina ma być gotowe do obsługi 30 milionów pasażerów rocznie. Wymaga to dużych inwestycji. Ale jaka nie byłaby ich skala stołeczny port lotniczy nie ma możliwości technicznych do przyjęcia większej liczby podróżnych. Z zapewnień przedstawiciela rządu jasno wynika, że po uruchomieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego, warszawskie lotnisko powinno zostać zamknięte. 

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny ratusz poinformował o postępach w budowie zachodniego odcinka linii metra M2. Trwają prace konstrukcyjne. Niedługo rozpocznie się łączenie stacji techniczno-postojowej z pasażerską Karolin.

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Źródło:
tvnwarszawa.pl