"Poza kadrem". Sprawdź się w fotograficznej grze miejskiej

Gra miejska z okazji rocznicy powstania Eugeniusz Lokajski/Wikipedia, Shutterstock

Trwają wydarzenia związane z obchodami 72. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Tym razem mieszkańcy będą mogli poznać historię miejsc związanych z powstaniem, a to wszystko dzięki fotograficznej grze miejskiej zorganizowanej w sobotę w Śródmieściu.

Sytuacje uwiecznione przez fotografów podczas Powstania Warszawskiego zostaną w sobotę zainscenizowane na terenie Śródmieścia Południowego. Sfotografowanie ich będzie zadaniem uczestników gry miejskiej "Twoja Klisza z Powstania Poza kadrem".

W fotograficznej grze miejskiej może wziąć udział każdy, kto zarejestruje się na stronie Muzeum Powstania Warszawskiego. - Zwrotnie uczestnicy otrzymują zagadkę, po której rozwiązaniu poznają adres miejsca i godzinę startu gry - opowiadała Justyna Rudkowska, kierownik działu edukacji kulturalnej Instytutu Stefana Starzyńskiego, oddziału Muzeum Powstania Warszawskiego, organizującego grę.

Ożywią historię

W tym roku jej uczestnicy będą poruszać się po około pięciokilometrowej trasie wyznaczonej na terenie Śródmieścia Południowego. - Nie możemy jednak wcześniej zdradzić jej przebiegu, ponieważ rozwiązując poprawnie zadania w danym punkcie uczestnicy uzyskują wskazówki, jak dotrzeć do kolejnego. Na kartach gry, które na początku otrzymują, zaznaczone są też punkty, gdzie trzeba zrobić zdjęcia. Bo to przecież fotograficzna gra miejska, której towarzyszy konkurs fotograficzny. Jego rozstrzygnięcie zaplanowano na wrzesień - relacjonowała Rudkowska.

Na trasie mają znaleźć się miejsca na co dzień niedostępne dla zwiedzających. W różnych punktach zainscenizowane będą sytuacje, które zostały uwiecznione przez fotografów podczas powstania warszawskiego, stąd tytuł tegorocznej gry "Poza kadrem". Scenariusze punktów będą opierać się na oryginalnych zdjęciach z powstania autorstwa m.in. Eugeniusza Lokajskiego, Joachima Joachimczyka i Eugeniusza Hanemanna. Gracz zjawiając się w danym punkcie zobaczy sytuację z fotografii, która będzie początkiem kolejnego zadania. Powstańczy kadr zostanie "ożywiony", dzięki czemu gracz będzie mógł uchwycić rzeczy, które "nie zmieściły" się na zdjęciu.

Zadaniem uczestników będzie wykonanie dokumentacji fotograficznej w czterech kategoriach: obiekt w ruchu, portret i detal oraz po raz pierwszy - klisza z przeszłości - w ramach której uczestnicy będą starali się wykonać zdjęcie, jak najbardziej podobne do otrzymanego oryginału. Podczas gry istotny ma być także czas przebycia trasy i wykonanie zadań specjalnych.

"Można zobaczyć ślady walk powstańczych"

Jak zaznaczyła Rudkowska, zdecydowali się na zorganizowanie w tym roku gry na terenie Śródmieścia Południowego, ponieważ na obszarze tej dzielnicy nadal można zobaczyć ślady walk powstańczych. - Znajdują się tam pozostałości budynków, które były ważnymi punktami w czasie powstania, dlatego wybraliśmy ten rejon - zaakcentowała.

Podkreśliła, że Muzeum zdecydowało o organizacji gry miejskiej, przede wszystkim dlatego, by pokazać, że jest jeszcze w Warszawie wiele miejsc świadczących o historii II wojny i powstania warszawskiego. - Staramy się, by dzięki tej grze uczestnicy mogli poznać dzieje miasta i zrywu. Myślę, że taka aktywna forma edukacji jest jedną z lepszych uczenia o historii, o powstaniu i losach naszego miasta. A dzięki wykonywanym zdjęciom gracze we własny, osobisty sposób mogą spojrzeć na miasto - podsumowała.

W grze może wziąć udział każdy, jednak osoby niepełnoletnie muszą zabrać ze sobą zgodę opiekuna. Na trasie można tworzyć zespoły lub wykonywać zdjęcia indywidualnie. Sprzęt fotograficzny może być dowolny - od aparatów w telefonach komórkowych przez lustrzanki po aparaty profesjonalne. Dowolna może być także technika fotograficzna.

72. rocznica

Gra "Twoja Klisza z Powstania. Poza kadrem" jest częścią obchodów 72. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego.

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.

Zobacz jak wyglądała godzina "W" w stolicy :

Godzina "W" w stolicy
Godzina "W" w stolicyTVN24

PAP/md

Źródło zdjęcia głównego: Eugeniusz Lokajski/Wikipedia, Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl