Ponad 200 zatrzymanych przez policję. Zamieszki przy Narodowym

Mówi Ewa Gawor z ratusza
Źródło: TVN24
We wtorek od rana wyłączone z ruchu są ulice w centrum stolicy. Utrudnienia mają związek z obchodami Święta Niepodległości. Policja zatrzymała ponad 200 osób, które posiadały m.in. środki pirotechniczne lub brały udział w zamieszkach. Marsz Niepodległości się skończył. Wcześniej zakończył się też marsz prezydencki "Razem dla Niepodległej". Wszystkie wydarzenia relacjonujemy na żywo na tvnwarszawa.pl.

20.23 ZTM: Ruch tramwajowy na moście Poniatowskiego zostanie przywrócony dopiero po dokładnym sprawdzeniu stanu trakcji oraz torowiska. Torowisko dodatkowo musi zostać uprzątnięte z zalegających kamieni oraz innych przedmiotów, które mogą wpłynąć na ruch tramwajów. Obecnie wyłączony jest odcinek w Al. Jerozolimskich pomiędzy pl. Starynkiewicza a rondem Waszyngtona oraz al. Zieleniecka.

20.18 Policja podsumowała Marsz Niepodległości - czytaj więcej.

20.12 ZTM: Otwarty dla ruchu został Wał Miedzeszyński, jednak jeszcze bez możliwości przejazdu pod mostem Poniatowskiego. Otwarta także ul. Zwycięzców.

20.05 PAP: Ponad 200 osób doprowadzonych na policję, kilkanaście osób zostało rannych, w tym 12 policjantów - to wstępny bilans Marszu Niepodległości, który we wtorek po południu przeszedł ulicami Warszawy. Pozostałe marsze i zgromadzenia, także w innych miastach, przebiegły spokojnie.

19.44 ZTM: W rejonie ronda Waszyngtona jest już spokojnie. Na miejscu są służby sprzątające.

19.32 - Marsz Niepodległości zakończył się oficjalnie o 18.55. Sytuacja jest stabilna - mówi Ewa Gawor, dyrektor biura bezpieczeństwa w ratuszu.

19.27 Policja: przywrócono ruch na Wisłostradzie, ul. Kruczkowskiego i ul. Solec.

19.20 Jak podaje PAP, na pl. Zbawiciela, gdzie przed rokiem podczas Marszu Niepodległości została podpalona instalacja "Tęcza", tym razem było spokojnie. Przez cały dzień porządku wokół placu pilnowało kilkudziesięciu policjantów wyposażonych w kaski, tarcze i pałki. W licznych kawiarniach, jak każdego dnia, panował spory ruch. Ludzie popijając kawę obserwowali rozmieszczonych wokół tęczy policjantów.

19.15 Policjanci pilnują pomnika w Parku Skaryszewskim.

Policjanci pilnują pomnika
Policjanci pilnują pomnika
Źródło: Bartosz Andrejuk / tvnwarszawa.pl

19:08 ZTM: Przypominamy, że nadal występują znaczne utrudnienia w rejonie ronda Waszyngtona. Nieprzejezdne są al. Zieleniecka, al. Waszyngtona, al. Poniatowskiego, ul. Francuska, most Poniatowskiego, Al. Jerozolimskie przy Muzeum Narodowym.

19.07 PAP: B. poseł Artur Zawisza mówił, że na marsz przyszło się 100 tys. osób, na wiecu przemawiali delegaci z zagranicy, m.in. ze Lwowa, a także nacjonaliści z Francji i Wielkiej Brytanii.

18.58 Policja informuje, że będzie prowadziła swoje działania jeszcze kilka godzin. - Musimy zabezpieczyć jeszcze koncert i sprawdzić, co dzieje się na mieście. Jest nasycenie patrolami policyjnymi wielu miejsc w Warszawie – powiedział na antenie TVN24 Mariusz Sokołowski, rzecznik KGP.

18.51 - Jestem aktywnie zaangażowany w środowisko kibicowskie, jeżdżę na mecze od 5 klasy podstawówki. Przepraszam kolegów i koleżanki, ale ktoś to w końcu powiedzieć musi - należy odciąć się raz na zawsze od tej hołoty, która właśnie urządza zamieszki z prawej strony i od tej, która to przed chwilą robiła z lewej - powiedział przedstawiciel straży Marszu NiepodległościUczestnicy wiecu nagrodzili te słowa oklaskami. - Mówię to jako kibic z Łodzi. To są idioci, debile i ćwierćmózgi, i kretyni, których nie obchodziło to, że tu przemawiał kombatant. Tych debili nie obchodzi ani co my tu krzyczymy, ani co śpiewamy, ani co mówicie. Ich obchodzi tylko jedno - aby zrobić zadymę. To jest ich główny cel - powiedział.- Niech zorganizują swój marsz, niech go nazwą antypolicyjny - mówił podczas wiecu szef straży Marszu Niepodległości. W trakcie jego przemówienia grupki uczestników ścierały się z policją w al. Zielenieckiej. Rzucali w nich kamieniami i flarami.

18.32 Jak podaje PAP, Robert Winnicki z Ruchu Narodowego apelował do zgromadzonych przed Stadionem Narodowym uczestników Marszu Niepodległości o pamięć o Polakach mieszkających za granicą. Podkreślał również m.in., że polski handel powinien być w "polskich rękach".

18.30 Jak dotąd policja ma informacje o dwóch rannych funkcjonariuszach i dwóch rannych uczestnikach Marszu Niepodległości - poinformował PAP rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski. Jak dodał, do tej pory do jednostek policji doprowadzono 215 osób.

- Są to informacje na godzinę 18. Rannych uczestników marszu pilnują w szpitalu policjanci - dodał Sokołowski. Zaznaczył, że rannych zostało też dwóch policjantów.

Jak poinformował zatrzymania chuliganów, którzy wywołali podczas marszu burdy, cały czas trwają i prawdopodobnie część z tych osób zostanie zatrzymanych po zakończeniu zgromadzenia. Przypomniał, że policjanci polewali bojówkarzy barwioną wodą, co ma umożliwić ich łatwiejszą identyfikację i zatrzymanie.

Armatka wodna w czasie zamieszek na Pradze

Armatka wodna w czasie zamieszek na Pradze

18.26 - W Centrum Bezpieczeństwa w Sztabie Kryzysowym koordynujemy działania związane z Marszem Niepodległości. Na miejscu są reprezentanci służb i jednostek miejskich - poinformowała na popularnym portalu społecznościowym Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Koordynacja działań
Koordynacja działań
Źródło: facebook

18.22 - Ponad 200 osób zostało zatrzymanych do sprawdzenia przez policję. Być może to nie jest ostateczna liczba na dzisiaj - powiedziała na antenie TVN24 Ewa Gawor z biura bezpieczeństwa ratusza.

18.13 Bosak powiedział PAP, że marsz doszedł do swojego celu, czyli przed Stadion Narodowy. - Dochodzą jeszcze uczestnicy marszu. Na scenie wygłaszane są przemówienia - powiedział Bosak.

Bosak odciął się osób wdających się w bójki z policją. - Nie traktujemy ich jako naszych gości - podkreślił.

18.12 - Wydaje się, że sytuacje się ustabilizowała, przynajmniej przy rondzie Waszyngtona. Zamieszek nie widać żadnych. Wydaje się, że policja z większością agresywnych chuliganów sobie poradziła – relacjonuje reporter TVN24. - W okolicach Parku Skaryszewskiego funkcjonariusze punktowo jeszcze interweniują – dodaje.

17.57 Jak podaje PAP, część uczestników z końca pochodu postanowiła zawrócić i podąża w stronę centrum Warszawy. Wracający to kibice, ale też zwykli uczestnicy marszu; rozchodzą się spokojnie. Policjanci otrzymali rozkaz zatrzymywania wszystkich, którzy są ranni, zakrwawieni, zachowują się agresywnie.

Na błoniach Stadionu Narodowego odbył się też kończący marsz. Na scenie przemawiał - poza organizatorami - także Mariusz Dzierżawski, kandydat na prezydenta Warszawy popierany przez Ruch Narodowy; atakował b. premiera Donalda Tuska, wypominając mu wysokość europejskiej pensji.

Służby sprzątające zaczęły już uprzątać Aleje Jerozolimskie

17.50 - Marsz się kończy, uczestnicy docierają na błonia Stadionu Narodowego - relacjonuje reporter tvnwarszawa.pl

17.47 Policja: 160 osób doprowadzonych do jednostek policji. Ranny co najmniej jeden funkcjonariusz.

17.35 Na rondzie Waszyngtona nadal trwają zamieszki. Chuligani demolują rondo. Wyrywają m.in. znaki. Policja podaje, że trwają ich zatrzymania, ale nie informuje, ile osób zostało zatrzymanych:

Zamieszki na rondzie Waszyngtona

17.34 ZTM: Przywrócony ruch na Trakcie Królewskim: Krakowskie Przedmieście - Nowy Świat - Al. Ujazdowskie.

17.31 Zamieszki na rondzie Waszyngtona:

17.20 Artur Zawisza, jeden z organizatorów Marszu Niepodległości, powiedział na antenie TVN24, że ludzie schodzą się na błonia Stadionu Narodowego. – Stoję wśród dziesiątek tysięcy ludzi, którzy zeszli się na błonia – powiedział były poseł. Jak dodał, rozpoczął się tam wiec.

Mówi Artur Zawisza

17.17 - Śpiewamy "Rotę", jedziemy z "Rotą"! Nikt się nie rusza! - krzyczeli organizatorzy. Czytaj więcej.

17.16 - Dochodzi do regularnej bitwy z policją - mówił po godz. 17 reporter TVN, który jest przy rondzie Waszyngtona. Jak widać na zdjęciu PAP, poszkodowany został jeden z policjantów.

17.12 - Nie ma wniosku o rozwiązanie Marszu Niepodległości - powiedziała PAP szefowa stołecznego biura bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Ewa Gawor. W okolicy ronda Waszyngtona doszło do zamieszek, policja użyła armatek wodnych; są pierwsze zatrzymania.Kilkakrotnie do czoła marszu podjeżdżały karetki pogotowia, które odjeżdżały na sygnale. Poszkodowany jest co najmniej jeden policjant.

17.02 - Trwają pierwsze zatrzymania. Kordon policji oddzielił grupę chuliganów od czoła marszu - mówił na antenie TVN24 Mariusz Sokołowski, rzecznik Komendy Głównej Policji.

I dodał, że policja próbowała zepchnąć agresorów na ulicę Francuską, jednak ci uciekli w stronę Stadionu Narodowego. - Chuligani próbują uciec do parku Skaryszewskiego - dodał Sokołowski. Na razie nie wiadomo, ile osób udało się już zatrzymać. Marsz jest nadal wstrzymany.

Rzecznik policji o sytuacji na rondzie Waszyngtona

16.54 Trwają starcia na rondzie Waszyngtona, przy al. Zielenieckiej. Policja używa armatek wodnych i broni gładkolufowej. Lecą race. Do akcji wkroczyły oddziały konne.

Zadyma przy Narodowym

Starcia przy Stadionie Narodowym

16.49 Jak powiedział PAP rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski incydent na rondzie Waszyngtona wywołała duża grupa chuliganów, która tuż za mostem próbowała doprowadzić do burdy z uczestnikami marszu i atakowała policjantów.- Zostali oni już odizolowani od uczestników marszu kordonem, policjanci stosują środki przymusu bezpośredniego - armatkę wodną i próbują ich po kolei zatrzymać - powiedział.

16.48 Jeden z organizatorów Marszu Niepodległości, były poseł Artur Zawisza.

16.40 Policja: Wyłączona z ruchu Wisłostrada pod mostem Poniatowskiego oraz skrzyżowanie ulic: Grochowskiej, Zamoyskiego i Zielenieckiej. Wznowiono ruch na Al. Jerozolimskich do ronda de Gaulle'a.

16.38 Jak podaje PAP, grupa, która oddzieliła się od marszu rzucała w stronę policjantów przy rondzie Waszyngtona flarami i petardami. Rzucono też butelkę z benzyną.

Grupka zamaskowanych napastników wdała się w bójkę z policją. Policjanci zablokowali przejście w aleję Zieleniecką, gdzie również doszło do zamieszek.

Policjanci otoczyli rondo kordonem, by nie dopuścić do rozejścia się manifestantów. W ich kierunku poleciały flary, drzewce flag, butelki i race. Co bardziej agresywne osoby są zatrzymywane przez policję.

16.33 Organizatorzy Marszu Niepodległości apelują: - Nie dajmy się prowokacjom. To zagrywki systemu. Marsz stanął na rondzie Waszyngtona.

16.29 Policja użyła armatki wodnej na rondzie Waszyngtona.

16.22 Niebezpiecznie zrobiło się w okolicach ronda Waszyngtona. Zamaskowane osoby rzucają kamieniami i rozbijają płyty chodnikowe. Mężczyźni zaczęli się też bić między sobą. Rzucają też racami w stronę policjantów.

16.20 - Jeszcze przed rozpoczęciem Marszu Niepodległości do jednostek policji doprowadzono około 100 osób. Posiadały przy sobie materiały pirotechniczne, kominiarki i ochraniacze na zęby. To efekt reakcji policji na każdy sygnał o osobach, które mogą złamać prawo i zagrażać pozostałym uczestnikom marszu – powiedział na antenie TVN24 Mariusz Sokołowski, rzecznik prasowy Komendy Głównej Policji.

16.19 Most Poniatowskiego czerwony od rac w czasie Marszu Niepodległości.

Race na moście Poniatowskiego
Race na moście Poniatowskiego
Źródło: TVN24
Race na moście Poniatowskiego
Race na moście Poniatowskiego
Źródło: TVN24

16.12 ZTM: Przywrócono ruch autobusów i tramwajów na ul. Marszałkowskiej i rondzie Dmowskiego. Autobusy jeżdżą także Al. Jerozolimskimi na odc. Marszałkowska - al. Jana Pawła II.

16.06 Już przed marszem ponad 80 osób zostało doprowadzonych do jednostek policji w Warszawie. Podczas kontroli policjanci znaleźli przy nich petardy, race, ochraniacze na zęby, kominiarki, a nawet pałki.

- Można powiedzieć, że manifestacja przebiega dość spokojnie. Dochodzi do pojedynczych incydentów - są to głównie rzucane race albo petardy w kierunku funkcjonariuszy. Grupa kilkunastu osób próbowała też doprowadzić do konfrontacji z policją, ale sytuacja została opanowana - powiedział PAP Mariusz Sokołowski, rzecznik komendanta głównego policji.

16.00 - Przy stacji Warszawa Powiśle doszło do incydentu. Kilku uczestników marszu rzucało różnymi przedmiotami w kierunku policjantów. Bardzo szybko zareagowała straż marszu i sytuacja została opanowana - powiedział w rozmowie z tvnwarszawa.pl Mariusz Mrozek, rzecznik prasowy Komendy Stołecznej Policji.

- Na razie nie mamy informacji o szczegółach interwencji medycznej na czele marszu. Prawdopodobnie przeprowadzały ją służby medyczne organizatora marszu, dlatego ta informacja na razie do nas nie dotarła - dodał Mrozek.

Zamaskowane osoby rzucały kamieniami w kierunku policji

15.53 Zakończył się marsz prezydencki "Razem dla Niepodległej".

15.51 Marsz znów ruszył. Karetka zabrała jedną osobę.

15.49 Marsz Niepodległości chwilowo zatrzymany. Na czoło podjechała karetka. Ratownicy udzielają komuś pomocy.

Karetka na czole marszu

Uczestnicy marszu odpalili race

Uczestnicy marszu odpalili race

15.47 Przepychanki na czole Marszu Niepodległości.

Przepychanki na czole marszu
Przepychanki na czole marszu
Źródło: TVN24

15.46 Czoło Marszu Niepodległości jest na moście Poniatowskiego.

15.40 ZTM: Wyłączony ruch kołowy na rondzie Waszyngtona. Oznacza to nieprzejezdność al. Waszyngtona, al. Zielenieckiej, al. Poniatowskiego oraz ul. Francuskiej.

15.39 Marsz "Razem dla Niepodległej" dotarł do pomnika Marszałka Piłsudskiego przy Belwederze. Odśpiewano hymn państwowy.

15.35 Policja: Wyłączone z ruchu Al. Jerozolimskie od ul. Chałbińskiego do mostu Poniatowskiego.

15.34 Prezydencki marsz zatrzymał się przy pomniku Romana Dmowskiego.

15.30 W rejonie Rotundy zrobiło się czerwono od rac.

Czerwono od rac

15.27 ZTM: Wyłączony ruch tramwajów w al. Zielenieckiej i w al. Waszyngtona. Tramwaje kursują przez ul. Grochowską.

15.23 Marsz Niepodległości ruszył! Wcześniej na scenie trwały przemówienia.

Rondo Dmowskiego

15.19 Duże siły policji zebrały się też na Parkingowej. - To największe zgrupowanie funkcjonariuszy, jakie widziałem dzisiaj - mówi Mateusz Szmelter, reporter tvnwarszawa.pl.

Policja zgromadziła się na ulicy Parkingowej

15.12 Marsz "Razem dla Niepodległej" dotarł przed pomnik Ignacego Jana Paderewskiego. CZYTAJ TEŻ NA TVN24.PL.

Marsz prezydencki przy pomniku Paderewskiego
Marsz prezydencki przy pomniku Paderewskiego
Źródło: TVN24

15.10 Na placu Defilad odpalano race. - Sporadycznie uczestnicy marszu odpalają race i petardy relacjonuje Lech Marcinczak, reporter tvnwarszawa.pl.

15.06 Jeszcze przed startem przemarszu Krzysztof Bosak informował, że ludzie jadący na Marsz Niepodległości z całej Polski są zatrzymywani przez policję. - Zabierane są im transparenty z patriotycznymi hasłami. Kontrole autobusów trwają kilka godzin - mówił Bosak.

Rondo Dmowskiego przed godz

Rondo Dmowskiego przed godz

15.01 Tak wygląda tłum w centrum Warszawy. Przypominamy, że zamknięte zostało dla ruchu rondo Dmowskiego.

Uczestnicy marszu na rondzie Dmowskiego
Uczestnicy marszu na rondzie Dmowskiego
Źródło: TVN24

14.41 - Na skrzyżowaniu Al. Jerozolimskich i Kruczej ustawiają się już członkowie straży marszu - relacjonuje nasz reporter, Lech Marcinczak.

Straż Marszu Niepodległości
Straż Marszu Niepodległości
Źródło: Lech Marcinczak / tvnwarszawa.pl

14.40 ZTM: Zamknięta dla ruchu ul. Emilii Plater.

14.34 Marsz prezydencki doszedł już pod pomnik Wincentego Witosa na pl. Trzech Krzyży.

Marsz prezydencki przy pl

Więcej w serwisie TVN24.pl

14.32 - Także ruch samochodowy na Marszałkowskiej i w Al. Jerozolimskich został zablokowany - relacjonuje Mateusz Szmelter, reporter tvnwarszawa.pl.

14.29 ZTM: Od ok. godz. 14:30 przywrócony zostaje przejazd tramwajów al. Jana Pawła II pomiędzy przystankami KINO FEMINA a RONDO "RADOSŁAWA".

14.27 Marsz prezydencki "Razem dla Niepodległej" przeszedł już przez rondo de Gaulle'a.

Marsz prezydencki "Razem dla Niepodległej"
Marsz prezydencki "Razem dla Niepodległej"
Źródło: PAP / Radek Pietruszka

14.10 ZTM informuje: Wyłączony zostaje ruch tramwajów na ul. Marszałkowskiej oraz w rejonie ronda Dmowskiego. Policja precyzuje: wyłączone z ruchu są Al. Jerozolimskie na odcinku od ul. Chałbińskiego do ul. Marszałkowskiej.

Czasowo wyłączony ruch tramwajów w Al

Czasowo wyłączony ruch tramwajów w Al. Jerozolimskich na odc. rondo Waszyngtona - pl. Starynkiewicza

14.07 Policja legitymuje osoby przy placu Zbawiciela.

14.00 Policjanci gromadzą się też w podziemiach w okolicy Dworca Centralnego. - W podziemiach odbyło się krótka odprawa i funkcjonariusze rozeszli się, żeby zabezpieczać Marsz Niepodległości - mówi Mateusz Szmelter, reporter tvnwarszawa.pl.

Policja na dworcu centralnym

Policja na dworcu centralnym

13.47 Tak mówił o porannych zatrzymaniach na pl. Zbawiciela Mariusz Mrozek, rzecznik stołecznej policji:

Mariusz Mrozek o zatrzymanych m

13.44 - Ponad 40 osób zostało doprowadzonych do jednostek policji. Wszystkie te osoby posiadały przy sobie środki pirotechniczne. Osoby te zostały skontrolowane w ramach prowadzonych przez funkcjonariuszy działań zabezpieczających dzisiejsze zgromadzenia – mówi Mrozek.

13.34 Marsz prezydencki dotarł do pierwszego przystanku - pomnika kardynała Stefana Wyszyńskiego.

13.28 ZTM: Przywrócono ruch tramwajów w al. Solidarności (Trasa W-Z) oraz w al. Jana Pawła II pomiędzy ul. Chałubińskiego a dawnym kinem Femina. Tramwaje nadal nie kursują w Al. Jerozolimskich oraz pomiędzy rondem Radosława a dawnym kinem Femina.

13.25 ZTM: W miarę możliwości na wyłączonych odcinkach kursują pojazdy ZTM z informatorami, którzy poprzez głośniki informują o utrudnieniach.

13.18 Ruszył marsz prezydencki Razem dla Niepodległej. Przypominamy trasę marszu: Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, Al. Ujazdowskie.

13.03 ZTM: Przywrócono ruch tramwajów na ul. Nowowiejskiej oraz al. Niepodległości - Rakowiecka.

13.02 Z okazji 96. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, warszawskie Muzeum Narodowe i MWP zorganizowało dla dorosłych zwiedzających spotkania dotyczące obrazów, a dla dzieci animacje. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

12:55 ZTM: Trwają przygotowania do marszu "Razem dla Niepodległej". Marsz na trasie: pl. Piłsudskiego - Królewska- Krakowskie Przedmieście - Nowy Świat - pl. Trzech Krzyży - Al. Ujazdowskie.

Ruch kołowy na trasie marszu oraz na ulicach poprzecznych został wyłączony.

12.51 ZTM: Zamknięta dla ruchu ul. Piękna.

12:45 ZTM: Niemożliwy jest przejazd przez rondo de Gaulle’a. W związku z tym autobusy kursujące przez most Poniatowskiego kierowane są na trasy objazdowe.

12.42 Bronisław Komorowski wymienił cztery elementy "wzoru na niepodległość Polski". Są to: rodzina, konkurencyjność gospodarcza, bezpieczeństwo militarne i stopień zintegrowania ze światem Zachodu

12.39 - W tym miejscu, gdzie tyle razy byliśmy razem, warto przypomnieć, że wiele razy przegrywaliśmy w historii. Zwyciężaliśmy wtedy, gdy byliśmy razem - podkreślił Komorowski. - Zapraszamy wszystkim, którym gra w sercu niepodległa Polska. Nie maszerujemy przeciw komuś - powiedział prezydent o marszu Razem dla Niepodległej.

12:32 ZTM: Czasowo wyłączony ruch tramwajów w Al. Jerozolimskich na odc. rondo Waszyngtona - pl. Starynkiewicza.

Czasowo wyłączony ruch tramwajów w Al

Czasowo wyłączony ruch tramwajów w Al. Jerozolimskich na odc. rondo Waszyngtona - pl. Starynkiewicza

12.35 Przemówienie Bronisława Komorowskiego. - Witam wszystkich w dniu Narodowego Święta Niepodległości. Witam w tym miejscu, gdzie naturalną koleją rzeczą łączy nas wspólna pamięć. To właśnie tutaj gromadzimy się w najważniejszych chwilach polskiej historii. Gromadzimy się, by być razem - powiedział prezydent.

12.22 21 salw honorowych ku pamięci poległych za wolność ojczyzny.

12.20 Apel pamięci przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

12.18 Policja przygotowuje się też do zabezpieczenia marszu prezydenckiego. - Na skrzyżowaniu Nowego Światu i Chmielnej pojawiły się już radiowozy policji - donosi reporter tvnwarszawa.pl.

Policja na Chmielnej
Policja na Chmielnej
Źródło: Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

12.08 Rozpoczęły się główne uroczystości państwowe na pl. Piłsudskiego. Biorą w nich udział m.in. prezydent Bronisław Komorowski, premier Ewa Kopacz, były premier Donald Tusk oraz marszałek Sejmu Radosław Sikorski.

12.00 Armatka wodna stoi także przy ul. Pięknej.

Armatka wodna przy ul. Pięknej
Armatka wodna przy ul. Pięknej
Źródło: Matesz Szmelter / tvnwarszawa.pl

11.56 Rośnie liczba osób, które trafiły w ręce policji. - Na chwilę obecną do jednostek policji zostało doprowadzonych około 30 osób z centrum, m.in. rejonu placu Zbawiciela, Dworca Centralnego, okolic Pałacu Kultury i Nauki. Osoby te posiadały materiały pirotechniczne, których używanie podczas dzisiejszych zgromadzeń jest zakazane – powiedział nam o godz. 11:50 Mariusz Mrozek, rzecznik stołecznej policji.

11.31 Znaczne siły policji znajdują się w rejonie skłotu przy ul. Skorupki, gdzie podczas ubiegłorocznego Marszu Niepodległości doszło do rozróby.

- Obszar pomiędzy ulicą Wilczą i Hożą wyłączony jest z ruchu. Nie można podejść bliżej budynku - relacjonuje reporter tvnwarszawa.pl.

Policja blokuje ulicę Wilczą
Policja blokuje ulicę Wilczą
Źródło: Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
Policjanci w Śródmieściu
Policjanci w Śródmieściu
Źródło: Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

11.15 ZTM: Nieprzejezdna jest ul. Świętokrzyska.

11.11 Ruszył XXVI Bieg Niepodległości. Przed startem uczestnicy odśpiewali hymn Polski - "Mazurka Dąbrowskiego".

Start XXVI Biegu Niepodległości

11.08 ZTM: uczestnicy Biegu Niepodległości w dniu dzisiejszym na podstawie numeru startowego mają prawo do przejazdów bezpłatnych środkami komunikacji w I strefie biletowej.

Numer startowy
Numer startowy
Źródło: ZTM

10.53 - Na placu Zbawiciela jest kilkudziesięciu funkcjonariuszy i funkcjonariuszek. Co ciekawe, plac zabezpieczają głównie policjantki. Policjanci stoją natomiast z boku - relacjonuje Szmelter.

Policja zatrzymała pięć osób

Policja zatrzymała pięć osób

Przy placu stoi także policyjna armatka wodna.

Armatka wodna przy placu Zbawiciela
Armatka wodna przy placu Zbawiciela
Źródło: Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

10.49 Uczestnicy Biegu Niepodległości szykują się do startu.

10:43 ZTM: Na objazdach kursują linie 10, 13, 14, 15, 17, 20, 23, 26, 33, 37, 102, 105, 107, 109, 111, 119, 128, 175, 143, 157, 159, 160, 167, 171, 174, 178, 190, 227, 504, 512, 518, 520, 700.

10:30 ZTM: Zamknięte dla ruchu ulice: al. Jana Pawła II, Chałubińskiego i al. Niepodległości (na odcinku od ul. Koszykowej do ul. Rakowieckiej) oraz Królewska (na odcinku od ul. Marszałkowskiej do ul. Krakowskie Przedmieście), Wierzbowa, Moliera i pl. Piłsudskiego.

10.41 Jarosław Kaczyński złożył kwiaty przed pomnikiem Piłsudskiego przy Belwederze. Jak podkreślał prezes PiS, "niepodległość była zawsze zadaniem, które sprowadzało się do stworzenia silnego duchowo i materialnie polskiego państwa".

- Państwa, które będzie w stanie odeprzeć wszelkie niebezpieczeństwa, które będzie w stanie zyskać sojuszników, bo tylko silni mają naprawdę sojuszników - państwa, którego trwanie w tej trudnej części Europy będzie zapewnione" - mówił Kaczyński.

Jego zdaniem, to przesłanie Święta Niepodległości pozostaje aktualne. - Jesteśmy przekonani, że nadszedł czas, można powiedzieć - najwyższy czas, by podjąć wszelkiego rodzaju działanie zmierzające do tego, by nasze państwo rzeczywiście było - i duchowo, i materialnie, i militarnie - silne. Wtedy, w tych nowych okolicznościach, jakie ukształtowały się w Europie, w świecie, będziemy bezpieczni" - przekonywał lider Prawa i Sprawiedliwości.

10.27 Trwają przygotowania do XXVI Biegu Niepodległości:

Przygotowania do Biegu Niepodległości

Przygotowania do Biegu Niepodległości

Przygotowania do Biegu Niepodległości

CZYTAJ WIĘCEJ O BIEGU

10.23 Policja: 10.30-14.00 - wyłączone z ruchu ulice i miejsca parkingowe: pl. Piłsudskiego, Królewska (odcinek Marszałkowska - Krakowskie Przedmieście), gen. M. Tokarzewskiego-Karaszewicza, Moliera i Wierzbowa.

10.04 Jak informuje stołeczna policja, o godz. 7.00 policjanci zatrzymali pięć osób na placu Zbawiciela. Miały one przy sobie kominiarki, 25 petard oraz race. Trafili na komendę.

Natomiast o godz. 9.00 funkcjonariusze wylegitymowali 12 osób. Okazało się, że mają oni przy sobie petardy. Trafili na komendę. Dodatkowo, jedna osoba trafiła na komisariat kolejowy.

Pięciu zatrzymanych na placu Zbawiciela
Pięciu zatrzymanych na placu Zbawiciela
Źródło: oognet.pl

10.00 Informacje i zdjęcia z warszawskich dróg możecie przesyłać nam na warszawa@.tvn.pl.

09.53 Stołeczna komunikacja także świętuje Dzień Niepodległości. Obowiązuje świąteczny rozkład jazdy a pojazdy zostały udekorowane flagami narodowymi.

Obowiązuje świąteczny rozkład jazdy
Obowiązuje świąteczny rozkład jazdy
Źródło: ZTM

09.45 Z okazji Święta Niepodległości warszawskie pomniki zostały przystrojone w biało-czerwone barwy. 11 listopada złożą przed nimi kwiaty uczestnicy marszu Razem dla Niepodległej.

Warszawskie pomniki z kotylionami
Warszawskie pomniki z kotylionami
Źródło: Mateusz Szmelter /tvnwarszawa.pl

09.25 - Policja informuje, że al. Jana Pawła II zamknięta dla ruchu, na całej długości trasy biegu, zostanie o godz. 11.00 - relacjonuje reporter tvnwarszawa.pl.

09.24 W Archikatedrze św. Jana odbywa się uroczysta msza święta za ojczyznę. Bierze w niej udział Bronisław Komorowski oraz jego małżonka. Później w Pałacu Prezydenckim prezydent wręczy odznaczenia państwowe.

W południe zaplanowano uroczystą odprawę wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

09.11 Zarząd Transportu Miejskiego: wyłączony jest ruch tramwajowy w ciągu al. Jana Pawła II (na odcinku od ronda "Radosława" do al. Solidarności) oraz w ciągu ul. Stawki.

- Al. Jana Pawła wyłączona jest także dla kierowców. Kierowcy nie wjadą w aleję między innymi od strony ul. Stawki - dodaje Mateusz Szmelter, reporter tvnwarszawa.pl.

Kierowcy nie wjadą w al

Kierowcy nie wjadą w al

9.10 Pusty odcinek Nowego Światu między rondem Dmowskiego a placem Trzech Krzyży. Teren zabezpiecza policja. - Al. Jerozolimskimi przez rondo Dmowskiego można przejechać tylko na wprost - relacjonuje Mateusz Szmelter, reporter tvnwarszawa.pl.

Niektóre ulice są już wyłączone z ruchu
Niektóre ulice są już wyłączone z ruchu
Źródło: Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

09.04 Od rana działa policyjna infolinia. Pod numer (22) 603-80-38 mieszkańcy stolicy mogą zdobyć informacje o bieżących utrudnieniach w ruchu.

8.39 O godz. 15.00 z ronda Dmowskiego ruszy Marsz Niepodległości. Organizatorzy zapowiadają, że może wziąć w nim udział nawet 50 tysięcy osób. W tym roku zdecydowano się na znaczną modyfikację trasy. Uczestnicy przejdą Al. Jerozolimskimi na błonia Stadionu Narodowego.

- Utrudnienia w ruchu będą wzdłuż ul. Marszałkowskiej i Al. Jerozolimskich w okolicach ronda Dmowskiego. Myślę, że już ok. godz. 14 będziemy wyłączali ruch, tak pokazują doświadczenia z roku ubiegłego - zapowiadała w piątek Ewa Gawor, szefowa stołecznego biura bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego. - Będziemy podejmowali na bieżąco decyzje, które ulice zostaną wyłączone - zastrzegała.

Zamknięte zostaną także ulice pod mostem Poniatowskiego: Kruczkowskiego, Solec, Wybrzeże Kościuszkowskie, Wał Miedzeszyński. Zakończenie marszu planowane jest na godz. 20.

Zgromadzenia publiczne 11 listopada
Zgromadzenia publiczne 11 listopada
Źródło: mat. prasowe

8.38 Wzmożone działania policji w całym mieście. Na placu Zbawiciela funkcjonariusze sprawdzają teren wokół tęczy.

8.37 W trackie marszu prezydenckiego Razem dla Niepodległej zaprezentowany zostanie cadillacc, którym jeździł Piłsudski. Więcej o zabytkowym samochodzie przeczytasz tutaj.

Prezentacja cadillaca

8.33 Uroczystości z udziałem Bronisława Komorowskiego przed pomnikiem Piłsudskiego przy placu Piłsudskiego. Prezydent Polski złożył wieniec przed pomnikiem marszałka. Uroczystość odbyła się przy akompaniamencie trąbki, w rytmie werbli i w asyście kompanii reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

Po złożeniu wieńców prezydent chwilę rozmawiał z obecnymi na pl. Piłsudskiego mieszkańcami Warszawy. Rozdał im też okolicznościowe kokardy narodowe.

Uroczystości przed pomnikiem Piłsudskiego

O godz. 13.15 z z tego samego miejscu wyruszy marsz Razem dla Niepodległej z prezydentem Komorowskim na czele. Trasa przebiegać będzie: Królewską, Krakowskim Przedmieściem, Nowym Światem i Alejami Ujazdowskimi. Marsz zakończy się ok. godz. 15 przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego obok Belwederu. W godz. 15.30–16.30 zamknięte dla ruchu zostanie skrzyżowanie ulic Belwederska, Spacerowa, Gagarina. Wzdłuż trasy marszu oraz na ulicach przyległych obowiązuje zakaz parkowania.

8.30 Od godz. 4 rano zamknięte dla ruchu są Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, pl. Trzech Krzyży, Al. Ujazdowskie. Autobusy linii 102, 105, 108, 111, 116, 127, 128, 166, 171, 175, 180, 222, 503, 518 skierowano na objazdy.

Niektóre ulice są już wyłączone z ruchu
Niektóre ulice są już wyłączone z ruchu
Źródło: Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

11 listopada w stolicy

SZCZEGÓŁY UTRUDNIEŃ ZNAJDZIESZ TUTAJ

PAP/jb/su/b/kś

Czytaj także: