Miłośnicy historii postanowili upamiętniać wybitnych przedwojennych sportowców: Janusza Kusocińskiego i Józefa Nojiego. Podczas Amatorskich Mistrzostw Polski w biegu na 1 milę wystąpili w strojach z epoki.
- Biegiem chcieliśmy zwrócić uwagę na sportowców sprzed wojny, przede wszystkim chodziło nam o Janusza Kusocińskiego i Józefa Nojiego, którzy zginęli w męczarniach. Chcieliśmy upamiętnić sylwetki tych sportowców, bo to najsłynniejsi polscy biegacze. Niektórzy składają kwiaty, a my pobiegliśmy w strojach z czasów tych postaci. Chyba nie ma lepszej formy upamiętnienia sportowca, niż występ w dyscyplinie, którą uprawiał - tłumaczył Piotr Marciniak ze Stowarzyszenia Historycznego im. 10 Pułku Piechoty.
Przygotowania do udziału w biegu trwały kilka miesięcy. Sporo czasu zabrało organizatorom odnalezienie zdjęć, projektów butów oraz strojów z czasów II RP. Chociaż grupa ma doświadczenie w przygotowywaniu kostiumów wzorowanych na tych z dawnych lat, ubrania dla lekkoatletów były dla nich nowym wyzwaniem.
Projekt "sport retro"
- Bieg podczas Amatorskich Mistrzostw Polski na 1 milę, był naszym pierwszym. Znaleźliśmy informacje o butach lekkoatletycznych z tamtych czasów i osobę, która podjęła się wykonania dla nas tych butów. Merytoryczno-techniczne kwestie zajęły nam kilka miesięcy, ale już samo uszycie trwało dwa tygodnie. W przypadku strojów najtrudniej było znaleźć bawełnę z jak najmniejszą domieszką poliestru - opowiadał Marciniak.
W 2015 roku członkowie stowarzyszenia zagrali retro mecz w historycznych strojach reprezentacji Łowicza i Polski. Biegi są kolejną dyscypliną sportu, dzięki której chcą oni w innowacyjny sposób upamiętniać historię.
- Projekt "sport retro" powstał w 2015 roku, gdy w Centralnej Bibliotece Wojskowej przeczytaliśmy tekst "Jak stworzyć koszulkę sportową" - wspominał organizator. - Zagraliśmy już retro mecz piłki nożnej, teraz jest lekkoatletyka, a podobno buty, które uszyliśmy mogą być wykorzystane w grze w siatkówkę - dodał.
Z pasji do munduru i historii
Grupa będzie organizowała kolejne wydarzenia sportowo-historyczne. - Na 2019 planujemy takie "małe Euro". Chcemy wtedy zagrać w przedwojennych strojach, jako reprezentacja Polski - zapowiedział Piotr Marciniak.
Stowarzyszenie Historyczne im. 10 Pułku Piechoty powstało w 2008 roku. Jak czytamy na jego stronie, stworzyli je pasjonaci munduru i historii Łowicza z okresu II RP. Członkowie stowarzyszenia uczestniczą w inscenizacjach bitew podczas rekonstrukcji historycznych, ceremoniach oraz świętach.
Biegacze w strojach z czasów Kusocińskiego
mp/b