Pierwsze święto zabytkowej kolonii. Powstała za 550 tysięcy rubli

mat. organizatora, Mateusz Opasiński / WikimediaŚwięto Kolonii Wawelberga odbędzie się 24 maja

Zabytkowa Kolonia Wawelberga, której historia sięga przełomu XIX i XX wieku, doczekała się swojego święta. 24 maja na urokliwych podwórkach przy ul. Górczewskiej 15 odbędą się koncerty, wystawy i warsztaty.

Święto Kolonii Wawelberga to okazja, by przypomnieć historię osiedla i jego fundatora – informują organizatorzy imprezy.

Za 550 tysięcy rubli

Chodzi o finansistę i społecznika Hipolita Wawelberga, który wymyślił i ufundował kolonię. Wybudowane sto piętnaście lat temu osiedle, zlokalizowane dziś między ul. Górczewską 15, 15A i Wawelberga 3, powstało z myślą o robotnikach z Woli. Trzy duże budynki z czerwonej cegły mieściły 335 mieszkań, jedno- i dwupokojowych.

CZYTAJ WIĘCEJ: Luksus w kolonii z 1900 roku: Piece angielskie, zsypy i pisuary Teraz współcześni mieszkańcy zabytkowej kolonii postanowili zorganizować jej święto. Odbędzie się 24 maja na podwórkach przy Górczewskiej 15, w godz. 12-17.

Zajęcia dla dzieci, spacery z przewodnikiem

Na scenie zaprezentują się m.in. grupa flamenco Madrugada, Magdalena Niernsee - tancerka klasycznego tańca indyjskiego, zespół bębniarski Viva el cajon.

Będzie można wziąć udział w warsztatach tworzenia ceramiki na kole garncarskim. Zajęcia dla dzieci poprowadzą specjaliści z Domu Kultury "Działdowska". Na plenerowej wystawie fotografii będzie można zobaczyć, jak wyglądała Wola na przełomie XIX i XX w.

Historię kolonii opowie przewodnik, który będzie oprowadzał chętnych w kilku turach. "Po raz pierwszy w niedzielę otwarta będzie Pracownia Cukiernicza Zagoździńskich, każdy będzie mógł spróbować najlepszych w Warszawie pączków z różą (wypiekanych od 1925 r. według tej samej receptury)" - dodają organizatorzy.

Po słynne pączki co roku w Tłusty Czwartek ustawiają się ogromne kolejki:

Kolejka po pączki
Kolejka po pączkiLech Marcinczak/ tvnwarszawa.pl

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM ŚWIĘTA: 12:00 Otwarcie wystawy zdjęć starej Woli przedstawiających okolice Kolonii Wawelberga na przełomie XIX i XX wieku, przygotowanej przez Muzeum Woli 12:15 Prezentacja wystawy zdjęć Łukasza Perkowskiego. Oficjalne otwarcie Święta 12:30 Występ Grupy Viva el Cajon 13:00 Występ zespołu Domu Kultury "Działdowska" - piosenki z lat 20. i 30. 14:00 Pokaz klasycznego tańca indyjskiego w wykonaniu Magdaleny Niernsee 14:30 Występ uczniów Gimnazjum nr 47 z oddziałami dwujęzycznymi im. Marszałka Józefa Piłsudskiego 15:00 Występ uczniów Gimnazjum nr 46 im. Szarych Szeregów 15:30 Występ Klubu Młodzieżowego "Alternatywa" Fundacji "Naszym Dzieciom" - hip-hop/r&b 16:00 Koncert zespołu flamenco MADRUGADA Atrakcje towarzyszące: - zajęcia plastyczne prowadzone przez pracowników Domu Kultury "Działdowska", - warsztaty ceramiczne i pokazy pracy na kole garncarskim prowadzone przez Andrzeja Chybowskiego, - serwis rowerowy, znakowanie jednośladów przez policję, - plac zabaw dla dzieci, stroje z epoki wycinane z papieru, - pokaz malowania graffiti dotyczących historii Kolonii Wawelberga, - ćwiczenia na drążkach (streetworkout), - promocja działalności Fundacji Ochrony Zabytków Przemysłu i Techniki oraz albumu "Warszawska Wola. Co było, co jest, co pozostanie" wydanego we współpracy ze Stowarzyszeniem Wola Zmian.

Imprezę organizują mieszkańcy kamienic pod patronatem Muzeum Woli i urzędu dzielnicy Wola.

Mapy dostarcza Targeo.pl

ran/r

Źródło zdjęcia głównego: mat. organizatora, Mateusz Opasiński / Wikimedia

Pozostałe wiadomości