Jak informują organizatorzy - Muzeum Historii Polski i Centrum Myśli Jana Pawła II - pawilon, którego projekt powstał w pracowni Nizio Design International, stanie przy Krakowskim Przedmieściu, przed Biblioteką Rolniczą.
Będzie to prosta i minimalistyczna w formie bryła.
- Strukturę ekspozycji stanowią cztery bramy i trzy namioty przez które prowadzi droga zwiedzania. Słowa Jana Pawła II prowadzą przez przestrzenie wystawy, komentują, wyjaśniają polską historię. A ona pomaga zrozumieć podejmowane przez papieża Polaka wybory - informują organizatorzy.
W kolejnych przestrzeniach ekspozycji poświęconych ceremonii chrztu Polski, świętym w dziejach Polski, św. Faustynie, św. Maksymilianowi Kolbe i bł. ks. Jerzemu Popiełuszce refleksje i komentarze Karola Wojtyły umieszczone zostaną na specjalnych panelach.
Ład oraz chronologię narracji wprowadzą wybrane daty i miejsca, ważne dla historii Polski. Linię czasu zapoczątkuje data chrztu Mieszka w 966 r., a zakończy Solidarność i brama lednicka, oznaczająca wejście w trzecie tysiąclecie symbolicznie dokonane przez Jana Pawła II.
Ekspozycja będzie prezentowana nieodpłatnie od 20 lipca do 15 sierpnia w godz. 10-22. Wystawa będzie częścią Miejskiej Strefy Kultury ŚDM, która będzie funkcjonowała w dniach 20-24 lipca na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.
Na Krakowskim Przedmieściu powstaje pawilon wystawy
skw/r