Palma z ronda de Gaulle'a będzie miała siostrę

"Pozdrowienia z Alej Jerozolimskich" Joanny Rajkowskiejmat. prasowe CSW

- Buduję w Niemczech nową palmę - zdradziła w rozmowie z tvnwarszawa.pl Joanna Rajkowska, twórczyni warszawskiej palmy. Z artystką spotkaliśmy się przy okazji wystawy w Centrum Sztuki Współczesnej. Ekspozycja jest podsumowaniem ćwierćwiecza działań artystycznych tej instytucji w przestrzeni publicznej.

Palma jest dziś stałym elementem krajobrazu Warszawy, ale należy pamiętać, że jest także dziełem sztuki. "Pozdrowienia z Alej Jerozolimskich", jak oficjalnie nazywa się sztuczne drzewo, to praca, która codziennie oddziałuje także na tych, którzy ze sztuką współczesną nie mają nic wspólnego. Początkowo miała być tymczasową instalacją budzącą zdziwienie i kontrowersje, ale z czasem stała się ikoną Warszawy.

Teraz praca trafia na salony, jako bohaterka wystawy "Co jest społeczne? Aktywność Zamku Ujazdowskiego w przestrzeni publicznej (1988-2014)". To ekspozycja poświęcona działaniom artystycznym CSW poza jego siedzibą. W Zamku Ujazdowskim prezentowane są realizacje Pawła Althamera, Christiana Boltanskiego, Maurizia Cattelana, Jenny Holzer, Krzysztofa Wodiczki i kilkunastu innych artystów. Można je oglądać do 23 września.

Piotr Bakalarski: Jaka przyszłość czeka palmę?

Joanna Rajkowska: Z tego co wiem, palma ma zostać usunięta w pewnym momencie, ale prawdopodobnie to bardzo daleka przyszłość, mam nadzieję, że tego nie dożyję. Liczę, że nie będę już musiała brać udziału w kolejnej nieprzyjemnej sytuacji, w której trzeba przewalczyć jakąś rację. Nie mam na to siły.

Sugeruje pani, że nie ma wpływu na los palmy, nie jest osobą decyzyjną?

Nigdy nie byłam. Wynajmuję 20 mkw. na rondzie de Gauelle’a i to całe moje prawo. Palma jest w tej chwili w depozycie Muzeum Sztuki Nowoczesnej, oni mają formalną, prawną i techniczną odpowiedzialność. Ale ich władza też jest żadna. Muzeum musi co roku odnawiać pozwolenie na zajęcia pasa drogi. Staramy się, żeby to pozwolenie trwało, ale w każdym momencie Zarząd Dróg Miejskich może powiedzieć "nie" i koniec. Jesteśmy całkowicie zależni od takich mechanizmów formalno-prawnych.

Nic nie zmieniło się na plus przez ponad dekadę? Przecież palma urosła do rangi symbolu miasta, pojawia się w jego materiałach promocyjnych...

Bezprawnie! Nie mają do niej praw autorskich.

Zamierza pani przedsięwziąć jakieś kroki w związku z tym?

Nie mam na to siły. Zresztą Muzeum Sztuki Nowoczesnej jest zależne od miasta. W związku z tym nie będziemy walczyć z miastem, które wydaje nam pozwolenie na istnienie palmy. To by było bez sensu. Pozbawilibyśmy się racji bytu - muzeum jako instytucja, a ja jako autorka. W MSN jest grupa światłych kuratorów, która wie na czym polega społeczna wartość tego projektu i wie, jak go wyeksponować. Ale w ratuszu pracuje grupa ludzi kurczowo trzymających się władzy o neoliberalnych poglądach, która po prostu nic z tego nie rozumie.

Z tego co pani mówi przebija wielki żal, a przecież palma to niemal pani pomnik, na pewno najbardziej znana praca.

Rzeczywiście moje nazwisko przyczepiło się do palmy, nie ma takiego artykułu, w którym byłaby bezpańska. Ludzie pamiętają, kto to zrobił, kto za tym stał przez te pierwsze lata heroicznej walki. Ciężko mi o tym mówić, bo nie lubię kombatanctwa, to zła energia, która wszystko niszczy. A palma była lekkim projektem, wybuchem sztubackiej radości i tak powinna pozostać. Nie chcę tego psuć gadaniem, jak było ciężko.

"Dotleniacz" Joanny Rajkowskiejmat. prasowe CSW

Czym się pani teraz zajmuje?

Będziemy budowali druga palmę z Michałem Rudnickim, tym samym architektem, który postawił ze mną tę warszawską. Nowa znajdzie się w niemieckim mieście Arnsberg w Zagłębiu Ruhry. Czekamy na umowę, przed nami jeszcze kupa pracy. Różnica w podejściu władz jest ogromna. Burmistrz to człowiek, który rozumie sztukę, współpracuje z plejadą artystów, spotyka się z nami i rozmawia. Sądzi pan, ze Michał Rudnicki czy ja kiedykolwiek spotkaliśmy się z panią prezydent Hanną Gronkiewicz-Waltz?

Pewnie byłoby ciężko….

Pan Tomasz Gamdzyk, który szczęśliwie zakończył już swoją karierę jak naczelnik wydziału estetyki i przestrzeni publicznej, ma prawdopodobnie podobny poziom świadomości, był zagorzałym przeciwnikiem palmy. Ostatnim jego dokumentem, który mam w archiwach jest nakaz rozbiórki palmy. To całkiem świeża historia, sprzed trzech lat.

W świetle tego co pani mówi kolejne pytanie może zabrzmieć nieco prowokacyjnie, ale proszę go tak nie traktować. Planuje pani coś jeszcze zrobić dla Warszawy?

W tej chwili nie planuje niczego, tylko kieruję się tam, gdzie jest instytucja, która jest w stanie przeprowadzić projekt. Projekty partyzanckie, czyli takie za którymi nie stoi instytucja artystyczna, są prawie niewykonalne. Z dotleniaczem mieliśmy problemy, palma się nie obroniła. Przez pierwsze lata, kiedy nie było MSN, ilość obowiązków, godzin, które spędziliśmy na rusztowaniu, absolutne manko finansowe, trauma wokół tego zniszczyła we mnie ten projekt. Nie dawałam rady, bo nie mogłam być jednocześnie biurem prasowym, biurem architektonicznym, prowadzić biurokrację, to jest po prostu niemożliwe, to zbyt duża rzecz. Póki co, żadnej instytucji nie przyszło do głowy, żeby zrobić ze mną jakiś projekt publiczny. Czasami, jak mnie ktoś zaprosi jak dziś na konferencję czy warsztaty to przyjeżdżam, ale generalnie jestem nieobecna w Warszawie. Nie jestem zwolenniczką krótkich akcji, nastawiam się na większe projekty, które trwają latami.

W 2012 roku, z okazji 10. urodzin, palma została oświetlona:

Palma oświetlona
Palma oświetlonaTomasz Zieliński, tvnwarszawa.pl

Rozmawiał Piotr Bakalarski

Źródło zdjęcia głównego: mat. prasowe CSW

Pozostałe wiadomości

W mediach społecznościowych opublikowano nagranie, na którym kierowca pędzi blisko 300 kilometrów na godzinę. Na naklejce przedniej szyby da się odczytać numer rejestracyjny, a ze względu na charakterystyczną kładkę dla pieszych, można rozpoznać także miejsce szaleńczego rajdu. Nagranie analizują policjanci.

Na liczniku 290 kilometrów na godzinę. Policja szuka kierowcy z nagrania

Na liczniku 290 kilometrów na godzinę. Policja szuka kierowcy z nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ulica Puławska w kierunku Ursynowa zyska nowy asfalt. Prace będą prowadzone w weekend. W poniedziałek ulica będzie przejezdna na całej szerokości. A już w sobotę zostanie otwarte dla kierowców skrzyżowanie Sobieskiego z Dolną.

W poniedziałek udrożnią Puławską. W sobotę otworzą newralgiczne skrzyżowanie

W poniedziałek udrożnią Puławską. W sobotę otworzą newralgiczne skrzyżowanie

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

W piątek rano na Saskiej Kępie w odstępie 15 minut doszło do dwóch pożarów: jeden na ulicy Londyńskiej, drugi na Międzynarodowej. W ich wyniku uszkodzonych zostało łącznie pięć samochodów. Policja wyjaśnia, czy doszło do podpalania i czy stoi za nim ta sama osoba.

Dwa pożary w ciągu 15 minut, pięć aut zostało uszkodzonych

Dwa pożary w ciągu 15 minut, pięć aut zostało uszkodzonych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Nowym Dworze Mazowieckim zderzyły się autobus i auto osobowe. Pierwszy z pojazdów przeciął barierki i wylądował w zaroślach. Podróżowały nim 33 osoby. Jedna trafiła do szpitala.

Po zderzeniu z autem autobus wjechał w zarośla. Podróżowały nim 33 osoby

Po zderzeniu z autem autobus wjechał w zarośla. Podróżowały nim 33 osoby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pod Płockiem dachowało auto osobowe, jego kierowca nie przeżył wypadku. Na czas działań policji, wyjaśniającej okoliczności zdarzenia, lokalna droga jest zablokowana.

"Zjechał z drogi i uderzył w drzewo. Zginął na miejscu"

"Zjechał z drogi i uderzył w drzewo. Zginął na miejscu"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek wieczorem rowerzyści opanują cztery dzielnice Warszawy: Śródmieście, Ochotę, Pragę Południe oraz Żoliborz. Warszawska Masa Krytyczna wyruszy z placu Zamkowego. Trasa liczy 22 kilometry.

Wieczorem Masa Krytyczna. Rondo Dmowskiego rowerzyści objadą aż cztery razy

Wieczorem Masa Krytyczna. Rondo Dmowskiego rowerzyści objadą aż cztery razy

Źródło:
PAP

Do końca października tramwaje nie będą jeździły ulicą Jagiellońską między rondem Starzyńskiego a pętlą na Żeraniu. Powodem jest budowa dojazdu do powstającego w okolicy osiedla. Uruchomiona zostanie komunikacja zastępcza.

Deweloper buduje osiedle. Jagiellońska miesiąc bez tramwajów

Deweloper buduje osiedle. Jagiellońska miesiąc bez tramwajów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę, 29 września, odbędzie się 46. Nationale Nederlanden Maraton Warszawski. Trasa prowadzi przez siedem dzielnic. - Jest naprawdę ciekawa. To jedyna okazja, żeby obejrzeć miasto ze środka ulicy - zauważa Adam Kszczot, medalista mistrzostw świata i Europy, który jest ambasadorem imprezy.

"Maraton gwarantuje pełen przekrój emocji". Pobiegną przez siedem dzielnic

"Maraton gwarantuje pełen przekrój emocji". Pobiegną przez siedem dzielnic

Źródło:
PAP

Podróżujący przez Rembertów 23-latka został zatrzymany do policyjnej kontroli, ponieważ w obszarze zabudowanym jechał ponad 100 kilometrów na godzinę. W dodatku, jak podała policja, w ogóle nie powinien wsiadać za kierownicę.

Ponad setka na liczniku w terenie zabudowanym. Kierowca z sądowym zakazem

Ponad setka na liczniku w terenie zabudowanym. Kierowca z sądowym zakazem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Nowym Dworze Mazowieckim zderzyły się motocykl oraz dwa samochody osobowe. Kierowca jednośladu nie przeżył wypadku. Jedna osoba trafiła do szpitala. Na miejscu pracowały służby.

Zderzenie trzech pojazdów, motocyklista nie żyje

Zderzenie trzech pojazdów, motocyklista nie żyje

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace budowlane w Muzeum Sztuki Nowoczesnej dobiegają końca. - Jest szansa na to, że wpisze się na stałe w krajobraz Warszawy jako jeden z najważniejszych jej symboli - powiedział w czwartek prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Otwarcie MSN planowane jest na październik.

W środku wielka sztuka, gołębie przegoni sokół. Nowe muzeum prawie gotowe

W środku wielka sztuka, gołębie przegoni sokół. Nowe muzeum prawie gotowe

Źródło:
PAP

Na ulice Śródmieścia wyjdą dzisiaj ojcowie, którzy sprzeciwiają się izolowaniu dzieci po rozwodzie i domagają, by miały one dostęp do obojga rodziców. Uczestnicy manifestacji spotkają się przed Rotundą i przejdą w stronę Ministerstwa Sprawiedliwości. Możliwe są utrudnienia w ruchu i kursowaniu komunikacji miejskiej.

"Nie zamierzamy dłużej milczeć". Ojcowie zaprotestują w Śródmieściu

"Nie zamierzamy dłużej milczeć". Ojcowie zaprotestują w Śródmieściu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek pracownicy Beko z Łodzi i Wrocławia protestowali przed Ambasadą Turcji w Warszawie. Beko to firma z tureckim kapitałem. Na początku września ogłosiła plan zwolnień. Około 1800 osób ma stracić pracę. - Niby firma światowa, jakość produkujemy światową, a jednak wykonanie tragedia, bo zwalniają ludzi, którzy najlepiej pracują - powiedział Krzysztof Domagała, przewodniczący MOZ NSZZ "Solidarność".

Gigant zwolni 1800 osób. Protest w Warszawie

Gigant zwolni 1800 osób. Protest w Warszawie

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Samolot z prezydentem Andrzejem Dudą wracający z Nowego Jorku nie mógł wylądować za pierwszym podejściem na Lotnisku Chopina w Warszawie. Jak udało nam się ustalić, podczas lądowania innej maszyny doszło do zderzenia na pasie z ptakiem. Konieczna była interwencja lotniskowego sokolnika, którego pojazd na krótki czas zablokował jedyną dostępną drogę startową.

Sokolnik na pasie, samolot z prezydentem nie mógł wylądować za pierwszym podejściem

Sokolnik na pasie, samolot z prezydentem nie mógł wylądować za pierwszym podejściem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kontroler ruchu lotniczego wydał zgodę na zajęcie pasa i start samolotu egipskiego przewoźnika. Chwilę później zgodę cofnął, samolot jednak stanął na pasie. W tym czasie do lądowania podchodziła inna maszyna, której pilot, aby uniknąć kolizji, na wysokości zaledwie 280 metrów musiał przerwać podejście w końcowej fazie lądowania. Z powodu wyłączenia jednego z pasów na Okęciu do podobnych sytuacji w ciągu ostatnich kilku dni dochodziło kilkukrotnie.

Za ciasno na pasie startowym, piloci musieli przerywać lądowania

Za ciasno na pasie startowym, piloci musieli przerywać lądowania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W czwartek po południu wyłączono z użytkowania trzy stacje pierwszej linii metra: Dworzec Gdański, Ratusz-Arsenał, Świętokrzyska. Powodem był wypadek, do którego doszło na tej pierwszej. Kobieta w ciąży przez przypadek ześlizgnęła się z peronu i spadła pod nadjeżdżający pociąg. Z pomocą poszkodowanej ruszyli świadkowie.

Kobieta w zaawansowanej ciąży ześlizgnęła się z peronu i wpadła na torowisko metra

Kobieta w zaawansowanej ciąży ześlizgnęła się z peronu i wpadła na torowisko metra

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Komenda Stołeczna Policji odniosła się do kwestii nielegalnych wyścigów organizowanych na ulicach Warszawy i ościennych powiatach. Wskazała na trudności związane ze zwalczaniem tego zjawiska. Funkcjonariusze zapewniają też, że nie bagatelizują problemu.

Blokują ulice, "kręcą bączki", ścigają się. Policja: zwalczenie  nielegalnych wyścigów jest trudne

Blokują ulice, "kręcą bączki", ścigają się. Policja: zwalczenie nielegalnych wyścigów jest trudne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Potrzebujemy obiektywnego i racjonalnego spojrzenia na gospodarkę finansową. Potrzebujemy osób, które mniej przywykły do wydawania tak dużych sum pieniędzy - mówiła w czwartek ministra kultury Hanna Wróblewska, tłumacząc przyczyny zwolnienia dyrektora Muzeum Historii Polski Roberta Kostry. Na jego stanowisko powołała dr. hab. Marcina Napiórkowskiego. Nowy dyrektor wyraził nadzieję, że wystawę stałą muzeum otworzy ze swoim poprzednikiem.

"Potrzebujemy osób, które mniej przywykły do wydawania tak dużych sum pieniędzy"

"Potrzebujemy osób, które mniej przywykły do wydawania tak dużych sum pieniędzy"

Źródło:
PAP

Warszawski Uniwersytet Medyczny ma nowego rektora. Został nim prof. Rafał Krenke. Jest ordynatorem i kierownikiem Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Pneumonologii i Alergologii Wydziału Lekarskiego WUM. Wcześniejsze wybory rektora zakończyły się nieporozumieniami i w efekcie fiaskiem.

Koniec zamieszania na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Jest nowy rektor

Koniec zamieszania na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Jest nowy rektor

Źródło:
PAP

W czwartek rano w bloku na warszawskim Ursynowie wybuchł pożar. Spłonęło mieszkanie znajdujące się na siódmym piętrze. Jedna osoba nie żyje.

Tragiczny pożar mieszkania, jedna osoba nie żyje

Tragiczny pożar mieszkania, jedna osoba nie żyje

Źródło:
tvnwarszawa.pl