Tymczasowy szpital w Ostrołęce nie ruszył. Nie ma jak podawać tlenu

Autor:
kk/r
Źródło:
tvnwarszawa.pl / Radio Dla Ciebie
11 marca: 21 045 nowych zakażeń, zmarło 375 osób
11 marca: 21 045 nowych zakażeń, zmarło 375 osóbTVN24
wideo 2/3
TVN2411 marca: 21 045 nowych zakażeń, zmarło 375 osób

Pierwszych pacjentów chorych na COVID-19 miał w czwartek przyjąć szpital tymczasowy przy Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Ostrołęce. Nie został jednak uruchomiony. Dyrektor oznajmił, że brakuje przepływomierzy i reduktorów tlenu, bez których nie będzie możliwe leczenie zakażonych koronawirusem.

O problemie z otwarciem szpitala tymczasowego w Ostrołęce poinformowało Radio Dla Ciebie. Paweł Natkowski, dyrektor Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego im. Józefa Parskiego odwołał się od decyzji wojewody mazowieckiego z 8 marca 2021 roku, dotyczącej daty przyjęcia pierwszych chorych na COVID-19.

Jak tłumaczył, w placówce brakuje odpowiedniego sprzętu do hospitalizacji osób z problemami oddechowymi - przepływomierzy i reduktorów. - To jest główny czynnik, w którym reguluje się ilość podawanego tlenu pacjentowi. To jest tak zwana tlenoterapia. Pacjentom się podaje albo pięć litrów na minutę, albo dziesięć litrów, piętnaście, do trzydziestu litrów na minutę. Nie można od razu pacjentowi, który ma duszności, podać dużej dawki tlenu, bo można byłoby mu rozsadzić płuca. Trzeba ten tlen dawkować i zwiększać w miarę potrzeby - wyjaśniał w rozmowie z RDC. - Bez tlenu nie ma możliwości leczenia pacjentów, a ja nie uruchomię szpitala, który nie jest wyposażony, bo mógłbym pozabijać ludzi - dodał.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

"Nie ma możliwości rozpoczęcia działalności w wyznaczonym terminie"

Informację o braku możliwości uruchomienia placówki 11 marca, czyli w terminie wyznaczonym przez wojewodę, potwierdziła również dyrekcja szpitala w mailu przesłanym do naszej redakcji. "Z przyczyn technicznych i logistycznych nie ma możliwości rozpoczęcia działalności w wyznaczonym terminie" - czytamy w odpowiedzi.

Władze placówki tłumaczą, że Mazowiecki Szpital Specjalistyczny nie jest właścicielem obiektu i w związku z tym "nie mógł wystąpić do Agencji Rezerw Materiałowych o dostarczenie sprzętu na wyposażenie szpitala tymczasowego".

Tymczasowy szpital został wykonany w technologii modułowej przez PKN Orlen i grupę Energa. Docelowo ma zapewnić 170 łóżek, w tym 20 stanowisk respiratorowych. Prace przy jego konstrukcji zakończyły się w grudniu ubiegłego roku.

Budowa szpitala tymczasowego w OstrołęceBiuro Prasowe Grupy Energa

Na początek 40 łóżek

- Wojewoda mazowiecki rozmawiał z dyrektorem szpitala. Jesteśmy też w kontakcie z Orlenem. Całe niezbędne wyposażenie Orlen dostarczył zgodnie z tym, co było ustalane. Faktycznie dyrektor zgłosił, że brakuje mu jeszcze reduktorów tlenu, ale Orlen zadeklarował, że wszystko, czego jeszcze brakuje, będzie uzupełnione - mówi w rozmowie z tvnwarszawa.pl Ewa Filipowicz, rzeczniczka Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego. - My też deklarujemy, że jeżeli cokolwiek byłoby potrzebne z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (dawniej ARM - red.), będzie to dostarczone - dodaje.

Rzeczniczka zaznacza też, że wojewoda został zapewniony w rozmowie z dyrektorem szpitala o tym, że w najbliższych dniach placówka tymczasowa zostanie uruchomiona. - Dyrektor deklarował taką gotowość - podkreśla.

"W następnym tygodniu MSS w Ostrołęce będzie w stanie uruchomić pierwszy moduł w ilości około 40 łóżek" - informuje dyrekcja Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Ostrołęce.

Autor:kk/r

Źródło: tvnwarszawa.pl / Radio Dla Ciebie

Źródło zdjęcia głównego: Biuro Prasowe Grupy Energa

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości