- Zdobienia pochodzą z lat, w których powstawała sama kamienica, czyli czasy I wojny światowej – mówi nam Michał Krasucki, zastępca stołecznego konserwatora zabytków.
O wyjątkowym znalezisku poinformował służby konserwatorskie Daniel Echaust, przewodnik miejski i autor profilu Portal Warszawski. Jednak pierwsi natknęli się na nie robotnicy, prowadzący prace remontowe w kamienicy.
– W PRL-u często mieliśmy do czynienia z zamalowywaniem wnętrz budynków. Tak było i w przypadku kamienicy przy Śniadeckich 18. Zdobienia znajdowały się pod warstwą starej farby, która została zerwana przez pracowników budowlanych – tłumaczy nam Echaust.
- Prawdopodobnie jest to szablonowe wykończenie klatki. Nie wiemy jeszcze czy secesyjne, wciąż to sprawdzamy. Sama kamienica pochodzi najprawdopodobniej z 1908 roku, więc jest to bardzo cenne odkrycie – dodaje.
Jak zabezpieczyć zdobienia?
W kamienicy przy Śniadeckich 18 przez ponad 40 lat mieszkała popularna artystka Hanka Bielicka. Budynek znajduje się w ewidencji zabytków. Nie ma go natomiast w rejestrze, co z punktu widzenia wtorkowych odkryć i ich ewentualnej ochrony jest bardzo ważne. - Ewidencja chroni bowiem tylko zewnętrzne części budynku, nie chroni za to wnętrz – wyjaśnia Echaust.
Na miejscu już we wtorek pojawili się przedstawiciele zarówno stołecznego, jak i wojewódzkiego konserwatora zabytków. – Przyjechała komisja, która dokonała oględzin. Teraz wojewódzki konserwator został poproszony o ocenę czy jest zasadny wpis tej kamienicy do rejestru zabytków. Tylko w takim wypadku będziemy mogli wstrzymać pracę – mówi Michał Krasucki. – Do przyszłego tygodnia wspólnota ma nam przedstawić pomysł zabezpieczenia i zachowania zdobienia – dodaje.
Daniel Echaust jest dobrej myśli. – Liczymy na pozytywne stanowisko wojewódzkiej konserwator pani Barbary Jezierskiej i wpis do rejestru. Jednak administracja budynku również współpracuje z nami i chce zachować odkrycie – zapewnia.
Odkrycia na Białołęce
Na warszawskich budowach często dochodzi o historycznych odkryć. W ostatnich miesiącach W ostatnich dniach prym w tej dziedzienie wiodła Białołęka. Na terenie budowy przy ul. Sprawnej odnaleziono 42 pociski moździerzowe z czasów II wojny światowej oraz cynkową tablicę z nazwą i przedwojennym numerem domu: Szkolna 4.
Przedwojenne zdobienia w kamienicy
kw/b