Nowy pokaz w parku fontann, bedeker na smartfona, biegi i kapsuła czasu

[object Object]
Hanna Gronkiewcz-Waltz o obchodach w stolicyTVN24
wideo 2/3

Konkurs kompozytorski, nowy pokaz w parku fontann, specjalne wydawnictwa znanych varsavianistów, wystawy, bedeker na smartfona, biegi i iluminacje urzędów. Warszawa szykuje się do obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Różnych inicjatyw będzie łącznie ponad 400. Wszystkie odbędą się pod hasłem "Stolica wolności 1918-2018".

Program obchodów przedstawiono podczas piątkowej konferencji prasowej. Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz podkreśliła, że długo się zastanawiano jak stulecie niepodległości uczcić, by godnie upamiętnić tę datę. Przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska zaznaczyła, że dla wszystkich ta rocznica jest niebywale ważna.

- Doskonale wiemy, że wolność nigdy nie jest dana na zawsze i nigdy nie wolno zapomnieć, że o tę wolność trzeba walczyć i dbać codziennie, bo inaczej ją stracimy. Ale są momenty, kiedy nie musimy tylko ciężko pracować, ale możemy się cieszyć. I to jest ten moment, kiedy możemy radośnie powiedzieć "Mamy wolność", zdobyliśmy ją, jesteśmy wolnym krajem, wolną stolicą wolnego kraju, wolnymi ludźmi. To dla nas podstawowa wartość - mówiła.

Konkursy: recytatorski i kompozytorski

Wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska podkreśliła, że program obchodów jest bardzo bogaty, będą to imprezy zarówno ogólnomiejskie, jak dzielnicowe.

- Setną rocznicę niepodległości Warszawa obchodzi pod hasłem "Stolica wolności 1918-2018" zilustrowanym logotypem "Wasza Warszawa" - wolna, otwarta, tolerancyjna Warszawa, miasto należące do jej mieszkańców. Chcemy tę rocznicę obchodzić radośnie, dlatego zaprosiliśmy mieszkańców do wspólnego świętowania i oddajemy im głos, stąd wiele wydarzeń przygotowujemy razem. Na ten moment w program obchodów wpisano 420 inicjatyw - opowiadała. W ramach obchodów już w najbliższą niedzielę odbędzie się druga edycja warszawskiego konkursu na Mistrza Ortografii Polskiej promującego kulturę języka ojczystego.

- Zaplanowano także konkurs kompozytorski "Warszawski polonez dla Niepodległej", który cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Trzy najlepsze prace zostaną nagrane przez Orkiestrę Sinfonia Varsovia i 29 września chcemy zorganizować Korowód Niepodległościowy na ulicach miasta, który zakończy odtańczenie poloneza do zwycięskiego utworu. Innym z wydarzeń jest plebiscyt "Warszawianka roku" bardzo dla nas ważny, ponieważ 2018 rok to również rocznica wprowadzenia praw wyborczych kobiet w Polsce - relacjonowała Kaznowska.

Atrakcje w parku fontann

W obchody włączy się także Multimedialny Park Fontann, który zyska w tym roku wyjątkową oprawę.

- Trzyminutowy film opowiadać będzie o wybranych wydarzeniach z okresu 100 lat niepodległości. Odbędzie się też ponad 100 wydarzeń plenerowych między innymi piknik "Przestrzeń wolności" na placu Zamkowym 13 października i piknik historyczny 10 listopada również na placu Zamkowym, a także pikniki dzielnicowe. Zaplanowano również blisko 70 wydarzeń edukacyjnych, w tym "Szkołę niepodległą" ważny projekt dedykowany warszawskim uczniom i nauczycielom, w ramach którego zaplanowano wykłady, zajęcia dla uczniów, pokazy filmowe i zajęcia terenowe - mówiła wiceprezydent. - Kolejna ważna rzecz to "Warszawskie vademecum niepodległości" - broszura Jerzego S. Majewskiego, Jarosława Zielińskiego i Ośrodka KARTA, która w przystępnej formie przedstawi historię stolicy u progu niepodległości i historię Polski w pierwszych latach formowania II RP. Zaplanowano blisko 215 wydarzeń kulturalnych, wiele pięknych wystaw m.in. "Warszawę niepodległą" fotograficzną opowieść o mieście w 20-leciu międzywojennym i jego dynamicznym rozwoju jako stolicy. Ekspozycja "Odzyskana stołeczność. Warszawa 1915-1918" w Muzeum Warszawy pokaże zaś miasto w przełomowym okresie wielkich przemian społeczno-politycznych - powiedziała Kaznowska.

Zapowiedziała także specjalną aplikację mobilną łączącą "najlepsze cechy przewodnika i vademecum historycznego". - Aplikacja korzystając ze zdjęć, nagrań, filmów, dokumentów poprowadzi użytkowników przez współczesną historię i przybliży pasjonujące dzieje odzyskiwania niepodległości. Planujemy także wydarzenia sportowe w tym największą - triadę biegową, czyli Bieg Konstytucji 3 Maja, Bieg Powstania Warszawskiego i Bieg Niepodległości 11 listopada. Flagami z logo warszawskich obchodów stulecia odzyskania niepodległości został już ozdobiony Trakt Królewski. Zadbaliśmy także o iluminację w barwach narodowych miejskich obiektów dzielnicowych ratuszy czy mostów oraz ukwiecenie ulic w barwach narodowych - mówiła.

Kapsuła dla następnych pokoleń

- Inaugurując obchody chcemy je rozpocząć wielką akcją zbierania podpisów, życzeń i przesłania dla przyszłych pokoleń na następne 100 lat. "Warszawska księga wolności 1918-2018-2118" składać się będzie z wielu ksiąg, które przesłane będą do szkół, instytucji kultury, publicznych, prywatnych, ale zbierać będziemy również podpisy poprzez posty czy maile. Wszystko będziemy chcieli zdigitalizować i umieścić w kapsule czasu, która 13 października zostanie zakopana w przestrzeni publicznej miasta. Będziemy życzyć następnemu pokoleniu, by za sto lat w 2118 roku tę kapsułę otworzyło i przeczytało nasze przesłanie i życzenia - dodała Kaznowska.

Podczas konferencji pierwsze podpisy w księdze złożyły prezydent Warszawy i przewodnicząca Rady Miasta.

PEŁNY PROGRAM NA STRONIE INTERNETOWEJ

PAP/kz/b

Pozostałe wiadomości

Zakończyło się śledztwo w sprawie tragicznego wypadku na Ursynowie. Kierująca, która śmiertelnie potrąciła pieszego na zebrze, chce dobrowolnie poddać się karze. Jej wniosek jest już w sądzie.

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku ze zbliżającą się majówką, a potem sezonem urlopowym, pojawiają się próby "oszustw na kwaterę". O co chodzi? O wpłacenie zaliczki i "zarezerwowanie" lokali, które w rzeczywistości nie istnieje. Policjanci przestrzegają oraz podpowiadają na co zwrócić uwagę, by nie dać się oszukać i nie stracić pieniędzy.

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich i Prymasa Tysiąclecia. Jeden z nich to nieoznakowany policyjny radiowóz. Nikomu nic się nie stało.

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje nie będą jeździły fragmentem Alej Jerozolimskich. Konieczna jest naprawa torowiska w jednym z najbardziej uczęszczanych skrzyżowań tramwajowych - na rondzie Czterdziestolatka - poinformowały Tramwaje Warszawskie. Prace będą się toczyły w sobotę i niedzielę, 27-28 kwietnia.

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Źródło:
PAP

75-latkę przez kilka dni osaczali oszuści. Działali bardzo skutecznie. Kobieta była przekonana, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Do tego stopnia, że nie uwierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Mimo ostrzeżeń przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali dalej. Odzyskali prawie całą kwotę i zatrzymali trzech podejrzanych o dokonanie oszustwa metodą "na policjanta".

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W 38. rocznicę awarii w elektrowni atomowej w Czarnobylu ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga". Zorganizowany został przez białoruskich aktywistów niezależnych organizacji społecznych i przedstawicieli diaspory.

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Źródło:
PAP

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, na ulice stolicy powrócą zabytkowe autobusy i tramwaje. Dwa brzegi Wisły połączą promy, a nad Zegrze popłynie statek Zefir.

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Źródło:
PAP

Aktywistki i aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie blokowali w piątek rano most Świętokrzyski. "To nie koniec na dzisiaj" - zapowiedzieli i słowa dotrzymali. Koło południa protestowali na skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Królewskiej w centrum Warszawy, a po południu w Alejach Jerozolimskich. Walczą w ten sposób, jak twierdzą, o lepszy transport publiczny i zwracają uwagę na katastrofalne zmiany klimatyczne.

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 napisał czytelnik, który był pasażerem lotu na trasie Bukareszt-Warszawa. Z jego relacji wynika, że podczas lądowania w samolot uderzył piorun. Jak opisał, w kabinie było słychać huk i widać oślepiające światło. Rzecznik przewoźnika potwierdził zdarzenie.

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Przez głupi żart na Lotnisku Chopina 54-latka zepsuła sobie urlop. Mieszkanka Warszawy powiedziała podczas odprawy, że w bagażu ma "jakąś bombę i jakieś narkotyki". Do Egiptu nie poleciała, w dodatku ma do zapłacenia 500 złotych mandatu.

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczęli sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarzawa.pl
"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

Źródło:
PAP

Policjanci z wydziału kryminalnego z warszawskiej Woli zatrzymali 42-latka poszukiwanego na podstawie dwóch listów gończych, nakazu doprowadzenia i trzech zarządzeń w celu ustalenia miejsca pobytu do czynności prawnych. 

Zatrzymali go i zawieźli do więzienia. Mieli sześć powodów

Zatrzymali go i zawieźli do więzienia. Mieli sześć powodów

Źródło:
tvnwarszawa.pl