Muzeum Narodowe za ciasne. Minister chce rozbudowy


Muzeum Narodowe w Warszawie powinno być placówką na miarę XXI w., dlatego koniecznie trzeba rozbudować jego gmach, bo jest zbyt ciasny. Nie pokazuje osiągnięć XX-wiecznego polskiego designu i dużej części malarstwa - powiedziała minister kultury prof. Małgorzata Omilanowska.

- Potrzeba tej rozbudowy to temat, który nie pojawiał się do tej pory w mediach. A przecież Muzeum Narodowe w Warszawie to placówka o najbogatszej kolekcji jeżeli chodzi o liczbę wpisów inwentaryzacyjnych, a dysponuje nieproporcjonalnie niewielką powierzchnią wystawienniczą w stosunku do faktycznych potrzeb - oceniła w rozmowie z PAP Omilanowska.

Dobudują od Książęcej?

Według niej rozbudowa może być prowadzona na terenie usytuowanym między gmachem muzeum a ścieżką równoległą do ul. Książęcej.

- To jest własność Muzeum Narodowego, zakupiona przed wojną właśnie po to, aby tę instytucję rozbudować - dodała.

Minister kultury o Muzeum Narodowym
Minister kultury o Muzeum NarodowymArtur Węgrzynowicz | tvnwarszawa.pl

Mapy dostarcza Targeo.pl

Omilanowska przypomniała, że architekt Muzeum Narodowego Tadeusz Tołwiński zaprojektował drugi budynek na tyłach gmachu głównego, ale na jego wybudowanie nigdy nie starczyło pieniędzy.

- To jest idealne miejsce, żeby powstał tam kolejny budynek, o trochę innych parametrach wnętrz. Przeznaczony byłby w pewnym stopniu na pracownie naukowe, magazyny i pracownie konserwatorskie, co uwolniłoby powierzchnie wystawiennicze w starym gmachu. To pozwoliłoby na wyeksponowanie kolekcji muzealnych, bo część z nich jest pokazywana w bardzo skromnym zakresie, a część nie jest pokazywana w ogóle - tłumaczyła minister.

Zalegają w magazynach. Design, malarstwo nowoczesne...

Przez to, jak mówiła, zwiedzający nie oglądają znacznej części malarstwa nowożytnego i nowoczesnego.

- To, co widzimy na wystawie to ułamek. Nie mamy możliwości zobaczenia dobrej wystawy rzemiosła artystycznego. Woła o pomstę do nieba, że nie pokazujemy ludziom osiągnięć XX-wiecznego polskiego designu, którego kompletną kolekcję mamy w muzealnych magazynach - mówiła minister.

Jej zdaniem polską szkołę designu trzeba pokazywać, zwłaszcza dziś, kiedy Polacy są doceniani na świecie jako projektanci.

- Mamy świetne pracownie kształcenia designerskiego w akademiach sztuk pięknych i bardzo dobrych polskich designerów, którzy zaczynają odgrywać znaczącą rolę na światowym rynku, na targach i międzynarodowych wystawach. Oni przecież z czegoś wyrośli - z wielkiej tradycji przedwojennego i powojennego polskiego rzemiosła. Nie ma w Polsce miejsca, w którym moglibyśmy pokazać gdzie są tego korzenie. Dlatego widzę konieczność rozbudowania tego gmachu - tłumaczyła.

Zobacz też: nowa wystawa w Narodowym Problem powinien jej zdaniem zostać rozwiązany do 2020 r.

- Muzeum Narodowe jest wizytówką kulturalną nie tylko dla mieszkańców Warszawy, nie tylko wszystkich Polaków, ale także – dla wszystkich to miasto zwiedzających. I mam na myśli nie tylko turystów, ale fakt, że stolica zawsze jest numerem jeden na liście osób planujących wizyty biznesowe, czy polityczne. W związku z tym to muzeum musi być placówką na miarę XXI wieku, a na razie jest na miarę pierwszej połowy wieku XX - oceniła Omilanowska.

Nie będzie muzeum historii nad Trasą Łazienkowską?

Ostatnio minister ogłosiła inną elektryzującą warszawiaków informację. Dotyczy ona planowanego Muzeum Historii Polski. Jej zdaniem budowanie gmachu nad Trasą Łazienkowską, jak zakładał projekt architektoniczny, będzie zbyt kosztowne.

- Myślimy o umieszczeniu Muzeum Historii Polski w innej niż wcześniej planowano siedzibie - powiedziała Omilanowska.

PiS domaga się wyjaśnień w tej sprawie. Czytaj więcej.

Projekt ekspozycji MHP:

Agata Zbieg (PAP) //ran/mz

Źródło zdjęcia głównego: materiały promocyjne

Pozostałe wiadomości

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl