Motocykle na buspasy? "Mniej agresji i poprawi się bezpieczeństwo"

Motocykliści na buspasy
Motocykliści na buspasy
Dawid Krysztofiński /tvnwarszawa.pl
Motocykliści na buspasy Dawid Krysztofiński /tvnwarszawa.pl

Wiceprezydent stolicy Jarosław Dąbrowski zadeklarował, że chciałby widzieć motocyklistów jeżdżących w Warszawie legalnie po buspasach. Zapowiedział, że będzie o tym rozmawiał z urzędnikami. – Wpuśćmy jednoślady na buspasy. Będzie mniej agresji i poprawi się bezpieczeństwo – przekonuje Tomasz Kulik, instruktor motocyklowy.

Po konferencji podsumowującej bezpieczeństwo na stołecznych ulicach, wiceprezydent Warszawy Jarosław Dąbrowski, który sam jest motocyklistą, został zapytany o jednoślady na buspasach.

- Ja bym chciał – odpowiedział, zaznaczając od razu, że to nie tylko od niego zależy. – Będę się starał przekonać do tego pomysłu miejskich urzędników – zapewnił.

Jak argumentuje, wpłynie to na poprawę bezpieczeństwa jazdy motocyklistów i zakończy konflikty z kierowcami samochodów. - Motocykliści przejeżdżają pomiędzy samochodami, co powoduje irytację kierowców. Jeżeli mieliby prawo przejechania przez buspas, takich sytuacji było by zdecydowanie mniej – tłumaczy Dąbrowski.

Kierowcy nie są złośliwi

Podobnego zdania jest Tomasz Kulik z motocyklowej szkoły jazdy "Kulikowisko", który od ponad 12 lat uczy jeździć na jednośladach.

- Gdyby jednoślady mogły jechać buspasem, skończyłyby się niepotrzebne scysje i obawy kierowców, że motocyklista zarysują lakier, oberwie lusterko i odjedzie – mówi Kulik. Jak dodaje z kultura jazdy jest coraz lepiej. – Praktycznie nie zdarzają się już takie sytuacje, że kierowcy złośliwie otwierają drzwi, żeby motocykl nie mógł przejechać. Teraz, jeżeli tak się stanie, jest to zwykła nieostrożność – ocenia.

Współwinni

Instruktor, inaczej niż większość motocyklistów, nie zwala całej winy za nerwy i obcierki w korkach na kierowców samochodów. Jak przypomina jednośladem można jechać pomiędzy samochodami tylko wtedy, jeżeli korek stoi. Gdy pojazdy się toczą, motocykle muszą jechać normalnie, po pasie. - Złe i niebezpieczne sytuacje w korkach, często wynikają z tego, że motocykliści zamiast toczyć się na jedynce, jadą zdecydowanie za szybko. Często zdarza się też, że dwóch motocyklistów omija stojący samochody z dwóch stron naraz. A przecież kierowca nie jest w stanie patrzeć w oba lusterka w tym samym czasie i ustępując jednemu, może zajechać drugiemu – wylicza grzechy motocyklistów Kulik.

Kierowcy samochodów też nie są bez winy. - Nie każdemu kierowcy chce się odwrócić głowę i sprawdzić, czy przysłowiowy skuter z pizzą nie utknął gdzieś za nim. Obserwuję też, wcale nie tak rzadko, że kierowcy mają źle ustawione lusterka i zwyczajnie nic w nich nie widzą – wytyka Kulik. Jak dodaje nie wszyscy potrafią też używać dobrodziejstw technicznych swoich aut. – Kierowcy jeżdżą z zaparowaną tylną szybą i lusterkami. A przecież wystarczy wcisnąć jeden przycisk – mówi. Oddzielną, acz najmniejszą grupę stanowią kierowcy, którzy nie zjadą "bo nie". Uważają oni, że skoro samochody stoją, to i jednoślady powinny. Szczęśliwie jest ich coraz mniej.

Pozwólmy jeździć

- Pozwólmy jeździ po buspasach po to, żeby było szybciej i bezpieczniej – przekonuje Kulik. – Jeżeli motocyklista, czy kierowca motoroweru, może jechać spokojnie po pustym pasie, a nie wolno manewrować pomiędzy samochodami, to należy mu to umożliwić. Za przykład podaje tu Kraków, gdzie pomysł ten został wprowadzony w życie.

Przez buspasy często dochodzi do kuriozalnych sytuacji. – Na moście Poniatowskiego, motorower, jadący z prędkością 30 km/h musi jechać lewym pasem, co dokumentnie blokuje ruch samochodów – mówi instruktor. Pod koniec stycznia motocyklista zdecydował się na jazdę po buspasie. Dostał mandat.

Legalna jazda po buspasie może się też przyczynić do zmniejszenia korków. - Im więcej osób wsiądzie na jednoślady i będzie mogła szybko i bezpiecznie dojechać do centrum, tym mniej samochodów utknie w korkach. I to jest bardzo dobry pomysł – przekonuje.

Na razie wszystkim zaleca więcej empatii. - Niech motocykliści się mniej pienią i mniej cisną, a kierowcy samochodów, niech dobrze ustawią lusterka i odwrócą czasem głowę. Wszystkim będzie się jeździć lepiej – podsumowuje Kulik.

POLICJA KARZE MOTOCYKLISTÓW ZA JAZDĘ PO BUSPASIE:

wp

Policjant jechał buspasem
Policjant jechał buspasemRafał /warszawa@tvn.pl
Pozostałe wiadomości

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl