Ambulans w poślizgu. Tak kierowcy pogotowia szkolą się na torze

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Szkolenie kierowców ambulansów
Szkolenie kierowców ambulansów
WSPRiTS "Meditrans" SPZOZ w Warszawie
Szkolenie kierowców ambulansówWSPRiTS "Meditrans" SPZOZ w Warszawie

Kierowcy stołecznego pogotowia szkolą się z jazdy w ekstremalnych warunkach na torze w Modlinie. Jako pierwsi w Polsce biorą udział w zajęciach doskonalenia techniki jazdy ambulansem. W programie jest między innymi nauka wychodzenia z poślizgu, bezpieczne hamowanie na śliskiej nawierzchni i reagowanie na niebezpieczne sytuacje.

Przedstawiciele stołecznego pogotowia podkreślają, że wcześniej możliwość szkolenia z technik jazdy na torach mieli wyłącznie funkcjonariusze Służby Ochrony Państwa, kierowcy służb specjalnych, Żandarmerii Wojskowej, policjanci i kierowcy VIP. Tymczasem karetki również są pojazdami uprzywilejowanymi, a od tempa ich dotarcia do pacjenta i sprawnego przewiezienia go do szpitala może zależeć jego życie i zdrowie.

- Pracujemy w trudnych warunkach, często pod presją czasu, bo dobro pacjenta jest najważniejsze, a w takich sytuacjach o wypadek czy kolizję nietrudno. Stolica jest przeładowana samochodami, a dla wielu jadący na sygnale ambulans nic nie znaczy. Dochodzi więc do zajeżdżania drogi, niekontrolowanych hamowań i wielu innych niebezpiecznych sytuacji. Tymczasem mało kto wie, że każdego dnia na ulice rejonu operacyjnego stołecznego pogotowia wyjeżdża ponad 80 ambulansów, a na każdej zmianie pracuje w nich prawie 300 osób – opisuje Piotr Owczarski, główny specjalista ds. promocji, marketingu i środków zewnętrznych Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego "Meditrans" SPZOZ w Warszawie.

Dodaje też, że obecnie liczba interwencji wzrasta z powodu pandemii. - Jest coraz trudniej, bo w związku z wybuchem trzeciej fali pandemii wzrasta ilość wyjazdów do pacjentów z podejrzeniem zakażenia COVID - 19 lub zakażonych COVID-19. Nie jest tajemnicą, że nowe warianty wirusa szybciej się rozprzestrzeniają, bo są bardziej zakaźne - zaznacza Owczarski.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Szkolenie kierowców ambulansówWSPRiTS "Meditrans" SPZOZ w Warszawie

"Wypadkowość spada aż o jedną trzecia"

Kierowcy stołecznego pogotowia - jako pierwsi w Polsce - przechodzą szkolenia na profesjonalnym torze w Modlinie. Nad ich przebiegiem czuwają trenerzy ze szkoły bezpiecznej jazdy. W programie szkolenia są takie zagadnienia jak nauka kontroli nad sobą, wychodzenie z poślizgu, bezpieczne hamowanie na śliskiej i mokrej nawierzchni. 

- Podstawowym celem szkolenia jest podniesienie umiejętności kierowców warszawskich ambulansów, bo prowadzenie pojazdów uprzywilejowanych to bardzo odpowiedzialnie i trudne zadanie. Przygotowujemy ich do radzenia sobie w sytuacjach ekstremalnych, czyli takich, które nie spotykają zwykłych użytkowników ruchu drogowego. Taką sytuacją ekstremalną jest na przykład kierowanie ambulansem z włączonymi sygnałami dźwiękowymi i świetlnymi - wyjaśnia Rafał Zięba, prezes Toru Modlin. - W takich sytuacjach kierowcy ambulansów muszą korzystać ze swoich uprawnień świadomie i odpowiedzialnie, muszą wykazywać się bardzo wysokimi umiejętnościami techniki jazdy i to właśnie u nich doskonalimy - dodaje.

Uczestnicy szkolenia spotykają się na wykładach w szesnastoosobowych grupach. Natomiast na zajęciach praktycznych na torach szkoleniowych każdy kierowca ma przydzielone auto i instruktora. Jak opisuje Owczarski, tory składają się z czterech płyt poślizgowych, płyt z szarpakiem oraz suchych i mokrych przeszkód. Każdy z modułów ma również nawierzchnię z oznakowaniem poziomym odwzorowującym warunki drogowe. Ćwiczenia i symulacje odbywają się w kontrolowanych warunkach jazdy.

- Pokazujemy i uczymy, jak hamować awaryjnie, jak zachować się w sytuacji poślizgu nadsterownego i podsterownego, czyli jak auto ucieka przodem i tyłem oraz uświadamiamy, jak prędkość wpływa na zachowanie auta. Po tego typu szkoleniach wypadkowość spada aż o jedną trzecią. Co zyskują warszawiacy? Karetki szybciej i jeszcze bezpiecznej dojadą do pacjentów - podkreśla Adam Bernard, trener z Ośrodka Doskonalenia Techniki Jazdy.

Szkolenie kierowców ambulansówWSPRiTS "Meditrans" SPZOZ w Warszawie

"Bezpieczeństwo na drodze nie ma ceny"

Podczas zajęć na torze kierowcy uczą się, jak minimalizować niebezpieczne sytuacje na drodze i reagować w kryzysowych sytuacjach.  - To jest coś zupełnie nowego dla mnie, okazuje się, że sam niewiele jeszcze wiem. Jak człowiek traci panowanie nad autem, adrenalina rośnie jak zwariowana, bo to są ułamki sekund. Emocje są nie do opisania, bo nie ma czasu na zastanawianie się i trzeba działać - mówi Jarek, kierowca ambulansu w stołecznym pogotowiu ratunkowym.

Warszawskie pogotowie ratunkowe jest największą stacją w Polsce. Obsługiwane przez nie interwencje medyczne stanowią 8 procent wszystkich działań z zakresu ratownictwa medycznego w kraju, co daje 250 tysięcy wyjazdów rocznie. Średnio na dobę przypada ich około 500.

Szkolenie kierowców ambulansówWSPRiTS "Meditrans" SPZOZ w Warszawie

Autorka/Autor:kk/ran

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: WSPRiTS "Meditrans" SPZOZ w Warszawie

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Dyrektorka szkoły na warszawskim Ursynowie, która prowadziła w lekcję pod wpływem alkoholu, została zdegradowana. Postępowanie w sprawie nauczycielki prowadzą też policja oraz rzecznik dyscyplinarny.

Miała dwa promile, prowadziła lekcję. Dyrektorka szkoły straciła posadę

Miała dwa promile, prowadziła lekcję. Dyrektorka szkoły straciła posadę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wykonano pierwszy na świecie wspomagający przeszczep wątroby. Chorej poszkodowanej w wypadku wszczepiono fragment wątroby od dawcy na 11 dni, podczas których odbudował się jej własny organ. Wówczas ten przeszczepiony można było usunąć.

Pionierska operacja. Przeszczepiono fragment wątroby, by potem go usunąć

Pionierska operacja. Przeszczepiono fragment wątroby, by potem go usunąć

Źródło:
PAP

Jest coraz więcej wypożyczalni sprzętu wodnego i coraz więcej miejsc, gdzie można zrobić patent motorowodny nawet w jeden dzień, ale w tym czasie nie da się zdobyć doświadczenia - tłumaczył prezes Legionowskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Krzysztof Jaworski. Dodaje, że przyczynami tragedii na wodzie są często bezmyślność i brak odpowiedzialności. Równocześnie, jak podkreśla, nad wodą rodzice często nie potrafią upilnować dzieci i ciągłe zgłaszanie ich zaginięcia stało się po prostu "plagą" przez co służby są stawiane na nogi wtedy, kiedy nie powinny.

"Bezmyślność" nad wodą i zachowanie rodziców, które stało się "plagą". Ratownik wylicza

"Bezmyślność" nad wodą i zachowanie rodziców, które stało się "plagą". Ratownik wylicza

Źródło:
PAP

W piątek w Borzęcinie Dużym kierowca potrącił dwóch 12-letnich chłopców. Jeden z nich zginął na miejscu. 26-latek kierujący autem był pijany. W sobotę wieczorem sąd zadecydował o aresztowaniu podejrzanego.

Areszt dla kierowcy, który potrącił 12-latków w Borzęcinie Dużym

Areszt dla kierowcy, który potrącił 12-latków w Borzęcinie Dużym

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Grupa kilkunastu osób z inicjatywy Ostatnie Pokolenie zablokowała aleję Wilanowską w Warszawie. Były utrudnienia w ruchu. Po kilkunastu minutach aktywistki i aktywiści zostali usunięci przez policję.

Aktywiści klimatyczni znów w akcji. Zablokowali ważną ulicę

Aktywiści klimatyczni znów w akcji. Zablokowali ważną ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Strażnicy graniczni interweniowali na pokładzie samolotu, który miał odlecieć z Lotniska Chopina do Wenecji. Powodem był agresywny pasażer, który nie chciał zakończyć rozmowy telefonicznej i nie stosował się do poleceń personelu.

Był agresywny, nie chciał zakończyć rozmowy telefonicznej, strażnicy graniczni wyprowadzili go z samolotu

Był agresywny, nie chciał zakończyć rozmowy telefonicznej, strażnicy graniczni wyprowadzili go z samolotu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od czwartku mieszkańcy Pragi Południe i Rembertowa mają do dyspozycji wygodne i bezpieczne przejścia przez tory kolejowe. Zabiegali o nie od wielu lat. Przeprawy ułatwią dojście m.in. do rezerwatu przyrody Olszynka Grochowska.

Przez lata przechodzili przez tory w niedozwolonym miejscu. W końcu doczekali się bezpiecznego przejścia

Przez lata przechodzili przez tory w niedozwolonym miejscu. W końcu doczekali się bezpiecznego przejścia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tragiczny wypadek w miejscowości Borzęcin Duży. Kierujący autem osobowym potrącił dwóch nastolatków. Jeden zginął na miejscu. Policja podała, że kierowca był pijany, miał prawie trzy promile.

Jechali rowerami na zbiórkę drużyny pożarniczej, potrącił ich pijany kierowca. Jeden z 12-latków zginął

Jechali rowerami na zbiórkę drużyny pożarniczej, potrącił ich pijany kierowca. Jeden z 12-latków zginął

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Policja z Płocka zatrzymała 35-latka, który próbował ukraść alkohol z jednego z marketów na terenie miasta. Mężczyzna groził nożem ochroniarzowi, pracownikom sklepu, a potem również funkcjonariuszom. Został obezwładniony. Grozi mu do 10 lat więzienia.

Chciał ukraść alkohol. Groził nożem pracownikom sklepu i policjantom

Chciał ukraść alkohol. Groził nożem pracownikom sklepu i policjantom

Źródło:
PAP

Wprowadzaniu stref czystego transportu w polskich miastach powinien towarzyszyć rozwój transportu zbiorowego - uważa rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego Piotr Siergiej. Punktualne, czyste i szybkie autobusy czy pojazdy szynowe spowodują, że chętniej zrezygnujemy z jazdy samochodem.

Strefa Czystego Transportu to "martwy przepis"? Aby działała, "musi rozwijać się komunikacja publiczna"

Strefa Czystego Transportu to "martwy przepis"? Aby działała, "musi rozwijać się komunikacja publiczna"

Źródło:
PAP

Na ławie oskarżonych zasiądzie Tomasz G., który spowodował tragiczny wypadek w Gostyninie. Mężczyzna śmiertelnie potrącił kobietę prowadzącą wózek z 9-miesięcznym dzieckiem. Był pod wpływem alkoholu.

Był pijany, jechał za szybko, potrącił kobietę z dzieckiem. Jest akt oskarżenia

Był pijany, jechał za szybko, potrącił kobietę z dzieckiem. Jest akt oskarżenia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

43 pingwiny z warszawskiego zoo tymczasowo zmieniły lokum. Zajęły część wybiegu po niedźwiedziach polarnych na czas budowy nowego domu.

Warszawskie pingwiny przeprowadziły się na wybieg niedźwiedzi

Warszawskie pingwiny przeprowadziły się na wybieg niedźwiedzi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zgodnie z nowymi zasadami obowiązującymi w schronisku na Paluchu zainteresowani przyjęciem zwierzaka pod swój dach muszą najpierw zadzwonić do Biura Przyjęć i Adopcji. Zdaniem wolontariuszy to niepotrzebnie wydłuży proces adopcji i w efekcie doprowadzi do spadku ich liczby. Zarzutów wobec zmian wprowadzanych przez dyrekcję placówki jest więcej.

Wolontariusze krytykują zmiany w schronisku, obawiają się spadku liczby adopcji zwierząt

Wolontariusze krytykują zmiany w schronisku, obawiają się spadku liczby adopcji zwierząt

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Ciężkie, połamane konary starego drzewa zwisały nad chodnikiem na Pradze Południe. Zagrażały przechodniom i zaparkowanym obok samochodom. Na miejscu interweniowały służby.

Grube konary zwisały tylko na skrawkach kory

Grube konary zwisały tylko na skrawkach kory

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do Zarządu Zieleni Warszawy wpływa sporo zgłoszeń dotyczących konieczności wykoszenia lub wstrzymania koszenia trawników. - Racje dostrzegamy po obu stronach - przyznają miejscy ogrodnicy. Tłumaczą też, dlaczego w niektórych częściach miasta widać kawałki łąki, a w innych krótko przycięte trawniki.

Od lat ograniczają koszenie. Ciągle muszą tłumaczyć dlaczego

Od lat ograniczają koszenie. Ciągle muszą tłumaczyć dlaczego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rzecznik Praw Obywatelskich ma wątpliwości co do obowiązującej od początku lipca w Warszawie strefy czystego transportu. Chodzi o interpretację przepisów umożliwiających wjazd do miasta samochodom wszystkich seniorów, którzy mają ukończone 70 lat. RPO zwrócił się do drogowców o wyjaśnienia.

Strefa czystego transportu. Rzecznik Praw Obywatelskich ma wątpliwości

Strefa czystego transportu. Rzecznik Praw Obywatelskich ma wątpliwości

Źródło:
PAP

Kilka rzeźb warszawskiego artysty Łukasza Krupskiego można oglądać przy kościele św. Aleksandra na placu Trzech Krzyży. Stanęły tam w ramach plenerowej wystawy "Magia spotkania", i zostaną do 10 października.

Plac Trzech Krzyży jak grecka agora. Przed kościołem stanęła plenerowa wystawa rzeźby

Plac Trzech Krzyży jak grecka agora. Przed kościołem stanęła plenerowa wystawa rzeźby

Źródło:
tvnwarszawa.pl