Mieszkańcy przeciw obwodnicy na nasypie. "Wesoła walczy o tunel"

[object Object]
Protest przeciwko obwodnicy przez WesołąTomasz Zieliński / Tvnwarszawa.pl
wideo 2/5

Mieszkańcy Wesołej i Sulejówka protestują przeciwko obwodnicy na nasypie przez środek dzielnicy. Chcą anulowania decyzji środowiskowej dla wskazanego wariantu. Tym razem zebrali się przed siedzibą Prawa i Sprawiedliwości na Nowogrodzkiej. Potem ruszyli w kierunku ronda Dmowskiego.

- Zebrani na Nowogrodzkiej przynieśli ze sobą transparenty z napisami "Getto Wesoła", "Wesoła walczy o tunel", "Prezesie Kaczyński ratuj Wesołą!". Ich zgromadzenie rozpoczęło się minutą ciszy w związku ze śmiercią prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza - relacjonuje Artur Węgrzynowicz z tvnwarszawa.pl.

I dodaje, że mimo tragicznej informacji, która po południu dotarła z Gdańska, protestujący postanowili kontynuować zgromadzenie. W planach przemówienia i złożenie pisma w siedzibie Prawa i Sprawiedliwości. - Około godziny 16 rozpocznie się przemarsz. Uczestnicy protestu pójdą ulicą Raszyńską w kierunku placu Zawiszy. Stamtąd przejdą Alejami Jerozolimskimi do ronda Dmowskiego. W tym czasie zablokowane będą dwa pasy jezdni w kierunku centrum - ostrzega nasz reporter.

Od godziny 15 zablokowany jest też przejazd Nowogrodzką w kierunku ulicy Raszyńskiej. Zgromadzenie zabezpiecza policja.

- Protestujący ruszyli w kierunku ronda Dmowskiego - poinformował Tomasz Zieliński z tvnwarszawa.pl chwilę po godzinie 16. Zaznaczył też, że choć kolumna marszu zajmuje tylko dwa z trzech pasów ruchu, policja całkowicie wstrzymała ruch na południowej jezdni Alej Jerozolimskich. - Obok uczestników nie przejeżdżają żadne samochody - dodaje nasz reporter.

Kontrowersyjna decyzja środowiskowa

Protestujących oburzyła decyzja środowiskowa wydana pod koniec grudnia przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Białymstoku. Zezwala ona by Wschodnia Obwodnica Warszawy przebiegała przez centrum Wesołej - przy urzędzie gminy, przedszkolach i szkołach.

"Ta decyzja jest niezgodna z wolą samorządu, wolą mieszkańców i zgromadzoną przez stronę społeczną wiedzą na ten temat" - podkreślają przedstawiciele stowarzyszenia Sąsiedzi dla Wesołej. I zaznaczają, że z analiz współpracujących z nimi biegłych akustyków wynika, że w tym wariancie normy hałasu będą znacznie przekraczane. Na tyle, że nie da się zniwelować tego ekranami akustycznymi.

Ich zdaniem inwestor nie wziął też pod uwagę rozbudowy linii kolejowej Warszawa-Terespol, która będzie sąsiadowała ze wskazanym wariantem. Ich bliskość spowodowałaby kumulację hałasu.

Żądają jej anulowania

Protestujący zebrali się przed siedzibą partii rządzącej, ponieważ domagają się, by decyzja wydana przez białostocki RDOŚ została anulowana i przekazana do rozpatrzenia do innej jednostki. "Dyrektor RDOŚ Białystok był powołany przez mieszkańca Wesołej, byłego ministra środowiska Jana Szyszkę, który ma prywatny interes w przesunięciu przebiegu. Ten, na który została wydana decyzja jest kilometr dalej od jego domu" - twierdzą organizatorzy protestu.

Warto przypomnieć, że sprawa obwodnicy trafiła do Białegostoku, ponieważ w dyrektor RDOŚ w Warszawie jest mieszkańcem Wesołej.

Stowarzyszenie chce zwrócić uwagę Prawa i Sprawiedliwości na problem, ponieważ obawia się, że jego odwołanie od decyzji RDOŚ nie zostanie potraktowane obiektywnie. "Będzie ono rozpatrywane dyrektorów Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, którzy są nominatami ministra Szyszki" - zaznaczają protestujący.

Po latach zmienili koncepcję

Temat S17 w Wesołej ciągnie się od co najmniej 20 lat. Według pierwszej koncepcji trasa miała przebiegać przez południową część dzielnicy, z dala od jej centrum, częściowo w tunelu (wariant czerwony). Taki projekt w 2007 roku dostał nawet decyzję środowiskową wydaną przez Grażynę Gęsicką - ówczesną minister rozwoju regionalnego w rządzie PiS. Później decyzja została unieważniona.

Dwa warianty przebiegu S17 przez WesołąSąsiedzi dla Wesołej

Wariant przebiegający przez centrum Wesołej (zielony) forsuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Powodem jest m.in. to, że zmieniły się kryteria oceny lokalizacji. Początkowo najważniejszy przy wyborze był wpływ drogi na środowisko, a więc również jakość życia mieszkańców. Stanowił 3/4 całej oceny. W 2015 roku waga tego aspektu została jednak zrównana z pozostałymi kryteriami. Teraz na decyzję drogowców środowisko wpływa w 1/3. Liczy się dokładnie tak samo, jak kryteria techniczne i ekonomiczne.

Mieszkańcy Wesołej i Sulejówka dążą do powrotu do wariantu czerwonego. Ich zdaniem jest one lepszy nie tylko dla środowiska, ale i dla komfortu ich życia. Przypominają, że przed laty ludzie kupowali działki z dala od trasy planowanej w tunelu i płacili więcej, żeby nie mieszkać przy obwodnicy.

"Nie zgadzamy się z decyzją, która zamieni naszą dzielnicę w getto. Grozę budzi fakt, że żaden z organów nie czuje się odpowiedzialny za przekroczenia norm. Urzędnicy forsują drogę kosztem zdrowia mieszkańców z pełną świadomością, że opierają się na nieaktualnych danych" - zaznaczają członkowie stowarzyszenia.

kk/b

Pozostałe wiadomości

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich i Prymasa Tysiąclecia. Jeden z nich to nieoznakowany policyjny radiowóz. Nikomu nic się nie stało.

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje nie będą jeździły fragmentem Alej Jerozolimskich. Konieczna jest naprawa torowiska w jednym z najbardziej uczęszczanych skrzyżowań tramwajowych - na rondzie Czterdziestolatka - poinformowały Tramwaje Warszawskie. Prace będą się toczyły w sobotę i niedzielę, 27-28 kwietnia.

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Źródło:
PAP

Toyota land cruiser miała założone niemieckie tablice rejestracyjne, ale została skradziona w Czechach. Policjanci z "Kobry" wspólnie z funkcjonariuszami stołecznego "Orła" przeprowadzili akcję zatrzymania podejrzanego o paserstwo.

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

75-latkę przez kilka dni osaczali oszuści. Działali bardzo skutecznie. Kobieta była przekonana, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Do tego stopnia, że nie uwierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Mimo ostrzeżeń przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali dalej. Odzyskali prawie całą kwotę i zatrzymali trzech podejrzanych o dokonanie oszustwa metodą "na policjanta".

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W 38. rocznicę awarii w elektrowni atomowej w Czarnobylu ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga". Zorganizowany został przez białoruskich aktywistów niezależnych organizacji społecznych i przedstawicieli diaspory.

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Źródło:
PAP

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, na ulice stolicy powrócą zabytkowe autobusy i tramwaje. Dwa brzegi Wisły połączą promy, a nad Zegrze popłynie statek Zefir.

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Źródło:
PAP

Aktywistki i aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie blokowali w piątek rano most Świętokrzyski. "To nie koniec na dzisiaj" - zapowiedzieli i słowa dotrzymali. Koło południa protestowali na skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Królewskiej w centrum Warszawy, a po południu w Alejach Jerozolimskich. Walczą w ten sposób, jak twierdzą, o lepszy transport publiczny i zwracają uwagę na katastrofalne zmiany klimatyczne.

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 napisał czytelnik, który był pasażerem lotu na trasie Bukareszt-Warszawa. Z jego relacji wynika, że podczas lądowania w samolot uderzył piorun. Jak opisał, w kabinie było słychać huk i widać oślepiające światło. Rzecznik przewoźnika potwierdził zdarzenie.

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Przez głupi żart na Lotnisku Chopina 54-latka zepsuła sobie urlop. Mieszkanka Warszawy powiedziała podczas odprawy, że w bagażu ma "jakąś bombę i jakieś narkotyki". Do Egiptu nie poleciała, w dodatku ma do zapłacenia 500 złotych mandatu.

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczęli sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarzawa.pl
"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

Źródło:
PAP

Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz został prezydentem Raciborza, 55-tysięcznego miasta na Śląsku. - To wyzwanie. Nie traktuję tego jako zwieńczenia swojej kariery zawodowej, liczę, że uda się w życiu trochę jeszcze zrobić - mówi nam samorządowiec. 

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tuż przed majówką drogowcy planują frezowanie ulic dookoła placu Teatralnego. Z tego powodu w weekend 27-28 kwietnia Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście nie będą deptakiem. Z kolei przez trzy dni ulice Lipowa i Dobra na Powiślu posłużą za scenografię. Ekipa filmowa będzie tam pracowała od soboty do poniedziałku.

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

Źródło:
PAP