Miasto nie przejęło żadnej kamienicy "zwróconej" przez komisję Jakiego

Kamienica przy Nowogrodzkiej 6aArtur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl

Miasto nie odzyskało jeszcze ani jednej spośród kamienic, których reprywatyzację uchyliła komisja Patryka Jakiego, choć czas na przejęcie nieruchomości teoretycznie dawno już minął. - Właściciele nie chcą oddawać - przekonują urzędnicy.

W poniedziałek komisja weryfikacyjna unieważniła zwrot kamienicy przy ulicy Schroegera na Bielanach i nakazała miastu jej przejęcie. To piąta już nieruchomość zwrócona władzom Warszawy na nowych zasadach, określonych w nowelizacji ustawy o komisji. Zgodnie z nimi, miasto ma siedem dni (od dnia ogłoszenia decyzji przez komisję) na przejęcie zarządzania budynkiem i 14 dni na przywrócenie posiadania, czyli dokonanie wpisu do księgi wieczystej i wprowadzenie tam dawnych lokatorów (jeśli się wyprowadzili i chcą wracać). Reprywatyzacja kamienicy przy Hożej 25a została unieważniona przez komisję 20 marca. Kolejne trzy adresy - czyli Poznańska 14, Marszałkowska 43 i Nowogrodzka 6a - były badane jeszcze przed wejściem w życie nowelizacji. Mimo to 28 marca komisja postanowiła wrócić do tych spraw i nakazać miastu przejęcie kamienic w swój zarząd. Teoretycznie więc od ponad miesiąca wszystkie te nieruchomości powinny już stanowić własność miasta. W praktyce ratusz nie przejął jeszcze żadnej.

Problemy z przejęciem

- Zakład Gospodarki Nieruchomościami podjął w wyznaczonym terminie kroki mające na celu przejęcie przedmiotowych nieruchomości w zarząd. Żaden z dotychczasowych dysponentów nieruchomości nie zdecydował się jednak na ich dobrowolne przekazanie wraz z kompletem dokumentacji niezbędnej do faktycznego zarządzania tymi budynkami. Należy zaznaczyć, że przejęcie nie może mieć charakteru jednostronnego - poinformował nas Jakub Leduchowski, rzecznik prasowy urzędu dzielnicy Śródmieście. Jak powiedziała z kolei Agnieszka Kłąb z biura prasowego ratusza, były prowadzone rozmowy z Markiem M., dotychczasowym właścicielem kamienicy przy Hożej 25a, ale nie przyniosły oczekiwanego efektu. - Jeśli chodzi zaś o spółkę Fenix [będącej właścicielem Nowogrodzkiej 6a i Poznańskiej 14 - red.], spotkanie było umówione w połowie kwietnia, ale nie odbyło się - informowała Kłąb. - Spółka Jowisz [tzw. spółka córka Fenixa - red.] nie wyraziła woli spotkania, a kontakt z nią odbywa się drogą pisemną - sprecyzował Leduchowski.

Fenix: chcemy współpracować

Zupełnie inaczej komentują sprawę przedstawiciele spółki. "Mimo wielokrotnych zaproszeń urzędnicy nie spotkali się z Zarządem i prawnikami Fenix Group" - czytamy w piśmie zarządu wysłanym naszej redakcji. "Spółka od początku wykazuje się chęcią współpracy i zakłada, iż uda się znaleźć wyjście z obecnej niezwykle trudnej sytuacji, spowodowanej decyzją komisji. Wymaga to jednak dialogu i zrozumienia po obu stronach. Posiadanie takiej kamienicy jak ta przy Nowogrodzkiej 6A to nie tylko prawa, ale także obowiązki finansowe" - przekonują dalej zarządzający Feniksem. Same decyzje komisji opisują jako "obarczone wadami" i informują, że w całości zaskarżyli je do sądu. "Obie nieruchomości (zarówno Nowogrodzka 6A jak i Poznańska 14) zostały zakupione już po reprywatyzacji za łączną kwotę prawie 20 000 000 złotych od prawowitych właścicieli, wpisanych do ksiąg wieczystych (…) Dodatkowo na prace związane z remontem zabytkowych budynków zaciągnęliśmy zobowiązania w wysokości 35 000 000 zł, za których obsługę płacimy 2 800 000 zł rocznie. Miasto stołeczne Warszawa, bez tytułu wykonawczego i odpowiednich postanowień komorniczych stara się wykonać wadliwą decyzję komisji i przejąć nasze nieruchomości" - piszą przedstawiciele zarządu spółki.

Nowe czynsze dla lokatorów

Pewne kroki w sprawie przejęcia budynków - mimo braku porozumienia z właścicielami - miejscy urzędnicy jednak poczynili. - ZGN przekazał lokatorom mieszkań komunalnych informację o tym, gdzie mają kierować płatności za czynsz, wywieszając komunikaty w nieruchomościach oraz - w miarę możliwości - przekazując tę informację osobiście - informuje Leduchowski.

Podkreśla też, że lokatorom mieszkań komunalnych, którzy zgłoszą się do ZGN z niezbędną dokumentacją (czyli na przykład umowami najmu), weryfikowana jest stawka czynszu. To wszystkie działania, jakie - według urzędników - może zrobić miasto. Do pełnego przejęcia nieruchomości potrzeba jeszcze między innymi odzyskania pełnej dokumentacji budynku czy też zwykłego przejęcia kluczy do piwnic i schowków. Jak mówiła nam Agnieszka Kłąb, problemy z przejęciem kamienic wynikają przede wszystkim z braku odpowiednich przepisów. - Od początku zwracaliśmy uwagę, że ustawa o komisji nie nakłada na właściciela nieruchomości obowiązku współpracy z miastem ani obowiązku zwrotu kamienicy, co znacznie ułatwiłoby i przyspieszyłoby cały proces. Nasze głosy nie zostały jednak wysłuchane - przyznała.

Podobnie o sprawie wypowiadał się na jednej z konferencji poseł PO i członek komisji weryfikacyjnej Robert Kropiwnicki. - To jest duży feler, ponieważ może się okazać, że ci, którzy są ich właścicielami, użytkownikami do tej pory, nie będą musieli ich wydać i będzie się toczył spór sądowy - mówił.

Robert Kropiwnicki o decyzjach komisji
Robert Kropiwnicki o decyzjach komisjiTVN24

Lokatorzy wciąż niepewni

Zirytowania całą sytuacją nie kryją sami lokatorzy, którzy mimo pozytywnej dla nich decyzji komisji weryfikacyjnej nie mogą czuć się w pełni bezpieczni. W środę organizują protest przed siedzibą spółki Fenix.

"Spółka podjęła ryzyko, kupując kradzione kamienice. Teraz powinna oddać te, które zostały zwrócone miastu przez komisję weryfikacyjną. Nie tylko nie oddała kamienic, nie tylko domaga się czynszów od umęczonych lokatorów, ale jeszcze chce pozywać miasto o odszkodowanie" - czytamy na stronie Komitetu Obrony Praw Lokatorów.

W jednej z kamienic, o których mowa w artykule - przy Nowogrodzkiej 6a - byliśmy z kamerą. ZOBACZ REPORTAŻ:

[object Object]
Mieszkanka Nowogrodzkiej o remontach w kamienicyMateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
wideo 2/5

kw/b

Źródło zdjęcia głównego: Artur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Policjanci z Piaseczna w niecałą godzinę dwukrotnie zatrzymali 44-letniego mężczyznę, który prowadził samochód nietrzeźwy i bez prawa jazdy. - Musiałem odwieźć partnerkę do domu - tłumaczył.

Nietrzeźwy, bez prawa jazdy, zakochany. Zatrzymali go dwa razy w ciągu godziny

Nietrzeźwy, bez prawa jazdy, zakochany. Zatrzymali go dwa razy w ciągu godziny

Źródło:
PAP

Auto ciężarowe, dwa busy i samochód osobowy. W środę rano na autostradzie A2 doszło do poważnego wypadku. Są ranni.

Zderzenie kilku aut na A2. Ranni

Zderzenie kilku aut na A2. Ranni

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Policjanci ze Śródmieścia zatrzymali czterech obywateli Turcji, w tym podejrzanego o brutalny atak nożem. 23-latek usłyszał już zarzuty: usiłowania spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, posiadania narkotyków oraz kierowania samochodem pod ich wpływem.

"Wyciągnął nóż i brutalnie dźgnął nim 35-latka w klatkę piersiową"

"Wyciągnął nóż i brutalnie dźgnął nim 35-latka w klatkę piersiową"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd przedłużył areszt kierowcy, który w sierpniu na Mokotowie potrącił pieszą i wjechał w ludzi stojących na przystanku. W wypadku zginęły dwie kobiety, kilka kolejnych osób odniosło obrażenia. Śledztwo – jak przekazuje prokuratura – znajduje się w fazie końcowej.

Zginęły dwie osoby, cztery trafiły do szpitala. Nowe informacje w sprawie tragicznego wypadku na Woronicza

Zginęły dwie osoby, cztery trafiły do szpitala. Nowe informacje w sprawie tragicznego wypadku na Woronicza

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażacy gasili we wtorek wieczorem auto osobowe, które zapaliło się na Trasie S8 w kierunku Gdańska. Pierwszą informację o pożarze otrzymaliśmy na Kontakt24.

Auto w ogniu na trasie S8

Auto w ogniu na trasie S8

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Nową nawierzchnię zyska ulica Myśliwiecka. Remont będzie się wiązał jednak z utrudnieniami. Zamknięta zostanie pętla Torwar. Autobusy zmienią trasy. Nieczynny będzie też parking hali COS Torwar. Dla kierowców wyznaczono objazd.

Zamknięta pętla Torwar. Utrudnienia dla kierowców i pasażerów komunikacji miejskiej

Zamknięta pętla Torwar. Utrudnienia dla kierowców i pasażerów komunikacji miejskiej

Źródło:
PAP

Autobus zaparkowany w niedzielę na terenie Uniwersytetu Warszawskiego stoczył się z górki i uderzył w taksówkę oraz budynek. Przy okazji obchodów Święta Niepodległości przechodziło tędy sporo ludzi, nikomu nic się nie stało.

Zaparkowany autobus stoczył się z górki. Uderzył w taksówkę i budynek

Zaparkowany autobus stoczył się z górki. Uderzył w taksówkę i budynek

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednej z kamienic na warszawskiej Pradze odkryto ślady po dawnym areszcie komunistycznym. Inskrypcje więźniów mają zostać wpisane do rejestru zabytków.

Ślady po dawnym areszcie komunistycznym w kamienicy na Pradze

Ślady po dawnym areszcie komunistycznym w kamienicy na Pradze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ponad 300 milionów złotych ma kosztować renowacja i rozbudowa zabytkowych budynków Szpitala Dziecięcego Bersohn i Bauman w Warszawie. Będzie to nowa przestrzeń Muzeum Getta Warszawskiego ze stałą wystawą.

Zielone światło dla nowej siedziby Muzeum Getta Warszawskiego. Wiadomo, ile będzie kosztować

Zielone światło dla nowej siedziby Muzeum Getta Warszawskiego. Wiadomo, ile będzie kosztować

Źródło:
PAP

We wtorek, 12 listopada, w Sądzie Rejonowym w Pruszkowie odbyła się pierwsza rozprawa w sprawie byłego policjanta, który wraz z drugim funkcjonariuszem wiózł radiowozem nastolatki w Dawidach Bankowych. Doszło do wypadku, obie dziewczyny zostały ranne. Sprawa wróciła na wokandę po pięciu miesiącach. Prokurator i oskarżyciel posiłkowy wnioskowali o wyłączenie jawności procesu karnego. Obrona oskarżonego złożyła wniosek o przeprowadzenie mediacji.

Wieźli nastolatki, rozbili radiowóz. Pierwsza rozprawa w sprawie byłego policjanta

Wieźli nastolatki, rozbili radiowóz. Pierwsza rozprawa w sprawie byłego policjanta

Źródło:
tvnwarszawa.pl

23-letni kierujący przejechał swoim bmw przez skrzyżowanie ulic Serockiej z Komisji Edukacji Narodowej w Wyszkowie. Uszkodził znak drogowy i swoje auto. Policja pokazała nagranie ze zdarzenia, ostrzegając kierowców, którzy nie zdejmują nogi z gazu.

Przejechał przez rondo, uszkodził znak drogowy i swoje auto

Przejechał przez rondo, uszkodził znak drogowy i swoje auto

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci, którzy reanimowali rocznego chłopca podczas marszu 11 listopada, zostali nagrodzeni przez szefa MSWiA Tomasza Siemoniaka. Funkcjonariusze otrzymali nagrody finansowe.

Policjanci, którzy reanimowali rocznego chłopca podczas marszu, zostali nagrodzeni

Policjanci, którzy reanimowali rocznego chłopca podczas marszu, zostali nagrodzeni

Źródło:
PAP

W czwartek około południa Łukasz Ż. zostanie przekazany na granicy stronie polskiej – poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Piotr Antoni Skiba. Łukasz Ż. jest podejrzany o spowodowanie we wrześniu śmiertelnego wypadku na Trasie Łazienkowskiej.

Jest termin ekstradycji Łukasza Ż.

Jest termin ekstradycji Łukasza Ż.

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Lotnisku Chopina w ręce straży granicznej wpadły dwie osoby. Konflikt z prawem miał mężczyzna, który przyleciał ze Stambułu. Ścigany był Europejskim Nakazem Aresztowania. Z kolei kobieta, poszukiwana czerwoną notą Interpolu za przestępstwa narkotykowe, chciała lecieć do Londynu. Oboje podróż zakończyli w areszcie.

Ścigani za granicą zatrzymani na lotnisku

Ścigani za granicą zatrzymani na lotnisku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragedii doszło w niedzielę w Skaryszewie. Jak wynika z ustaleń policji, 17-latek wjechał autem w ogrodzenie. Nie miał prawa jazdy. Samochodem podróżowało czterech nastoletnich Bułgarów, trafili do szpitala. Jeden z nich nie przeżył. Śledztwo w sprawie prowadzi prokuratura.

17-latek wjechał w betonowe ogrodzenie. Zmarł nastoletni pasażer

17-latek wjechał w betonowe ogrodzenie. Zmarł nastoletni pasażer

Źródło:
tvnwarszawa.pl,, PAP

31-latek w plecaku miał grzybnię halucynogennej łysiczki kubańskiej, a w mieszkaniu gotowe, już ususzone grzyby tego gatunku. Mężczyzna usłyszał zarzuty. Grozi mu do trzech lat więzienia.

Poważny zarzut z powodu grzybków

Poważny zarzut z powodu grzybków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mężczyzna z powiatu ciechanowskiego po raz drugi padł ofiarą internetowych oszustów. Kilka miesięcy temu stracił tysiąc złotych. Teraz dostał ofertę odzyskania pieniędzy i wpadł w kolejną pułapkę. Tym razem stracił 50 tysięcy złotych.

Chciał odzyskać tysiąc złotych, stracił 50 tysięcy

Chciał odzyskać tysiąc złotych, stracił 50 tysięcy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nie tylko zabezpieczali marsz. Stołeczna komenda informuje, że policjanci pomogli w poniedziałek sześciolatkowi, który zgubił się na stacji metra. Reanimowali też rocznego chłopca.

Roczne dziecko przestało oddychać, a sześcioletni chłopiec się zgubił. Pomogli policjanci

Roczne dziecko przestało oddychać, a sześcioletni chłopiec się zgubił. Pomogli policjanci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jeden z poszkodowanych potknął się, idąc Krakowskim Przedmieściem. Drugi leżał na chodniku w alei "Solidarności". Obaj doznali urazów głowy i trafili do szpitali. Policjanci pomogli też kobiecie, która na Chmielnej straciła przytomność i upadła. Wystosowali także apel.

Dwaj mężczyźni z urazami głowy trafili do szpitali. Apel policji

Dwaj mężczyźni z urazami głowy trafili do szpitali. Apel policji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Marsz, organizowany przez narodowców, przeszedł przez stolicę pod hasłem "Wielkiej Polski moc to my". Wzięli w nim udział między innymi politycy PiS oraz Konfederacji. Według policji przemarsz był spokojny, choć zabezpieczono wiele, zakazanych w tym roku, materiałów pirotechnicznych. Były też kontrmanifestacje, między innymi "Za wolność Naszą i Waszą!" oraz "Antyfaszyzm bez granic!", zorganizowane przez Koalicję Antyfaszystowską.

Marsz przeszedł ulicami Warszawy

Marsz przeszedł ulicami Warszawy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Według szacunków Stołecznego Biura Bezpieczeństwa w tegorocznym Marszu Niepodległości organizowanym przez narodowców wzięło udział około 90 tysięcy osób - przekazała po godzinie 17 zastępca rzecznika stołecznego ratusza Marzena Gawkowska. Według organizatorów, uczestników było "co najmniej 250 tysięcy". Policja nie komentuje danych o frekwencji.

Ile osób wzięło udział w marszu? Szacunki ratusza i organizatorów

Ile osób wzięło udział w marszu? Szacunki ratusza i organizatorów

Aktualizacja:
Źródło:
PAP