"Babcia" kończy 60 lat i wciąż wozi pasażerów

Na tory wyjechała 9 maja 1963 roku. Najpierw przemierzała południowe regiony kraju, potem przejęła pasażerów z Mazowsza. Przez kolejarzy jest nazywana "Babcią". To najstarszy, czynny pociąg elektryczny w Polsce.

Sześć dekad temu, dokładnie 9 maja 1963 roku wyjechał z fabryki PaFaWag we Wrocławiu elektryczny pociąg EN57-038. Trafiła do Krakowa, a następnie przemierzał południowe regiony naszego kraju. Jeździł między innymi w Tarnowie, Nowym Sączu i Suchej Beskidzkiej. W sierpniu 2003 roku rozpoczął się okres mazowiecki. Do tej pory "Babcia" wozi pasażerów Kolei Mazowieckich.

Niedawno zmieniła barwy

W 2022 roku elektryczny zespół trakcyjny EN57-038 przeszedł spektakularną metamorfozę. Podczas naprawy wykonanej w Mińsku Mazowieckim zmieniono barwy "Babci" - na oryginalne żółto-granatowe (dawne kolory Pafawagu Wrocław).

"Od tego czasu o jej stan techniczny dbają pracownicy sekcji napraw i eksploatacji taboru w Tłuszczu. Pomimo wieku pojazd cieszy się dobrym stanem technicznym. Jej współczynnik niezawodności w 2022 roku, czyli wskaźnik mówiący o gotowości pojazdu do jazdy, to aż 99 procent" - informują Koleje Mazowieckie.

Pojazd praktycznie bezawaryjny

Najstarszy pociąg ma wielu fanów, zarówno wśród miłośników kolei, jak i samych kolejarzy, i maszynistów.

- "Babcia" była obecna od samego początku mojej pracy w KM. Prowadziłem ją jeszcze zanim zostałem samodzielnym maszynistą. Trzynaście lat temu rozpocząłem jazdy praktyczne w tłuszczańskiej sekcji. Wszystkie jednostki, którymi jeździłem najczęściej, posiadały system hamulca Oerlikona. Tylko EN57-038 była wyposażona w hamulec systemu Knorr. Był on zupełnie inny w obsłudze. Od początku zależało mi, aby go dobrze opanować, dlatego już kilka dni później rozpocząłem praktykę pod okiem doświadczonych maszynistów. Pozwoliło mi to lepiej poznać "Babcię". Wiedza ta przydała się już podczas pierwszej samodzielnej służby, którą pełniłem na pokładzie tego pojazdu. Praktycznie wszystkie służby, może z nielicznymi wyjątkami, były bezawaryjnie - wspomina maszynista KM Paweł Mielniczak.

Z okazji 60-lecia, Koleje Mazowieckie przygotowały wiele niespodzianek dla "Babci". O wszystkich będą informować na profilach społecznościowych – Facebooku, Instagramie i YouTube.

Zobacz jak komunikacja miejska wyglądała dawniej:

Warszawska komunikacja przed laty

Warszawska komunikacja przed laty

Źródło: tvn
Przejazd nocnymi autobusami
Przejazd nocnymi autobusami
Teraz oglądasz
Sytuacja na Marymoncie
Sytuacja na Marymoncie
Teraz oglądasz
Warszawskie motornicze
Warszawskie motornicze
Teraz oglądasz
Kontrolerzy biletów
Kontrolerzy biletów
Teraz oglądasz
Nocne autobusy
Nocne autobusy
Teraz oglądasz
Tak wyglądała komunikacja miejska w 2006 roku
Tak wyglądała komunikacja miejska w 2006 roku
Teraz oglądasz
Czytaj także: