Uroczystości z okazji Dnia Pamięci Starówki rozpoczęły się o 15.30 od złożenia wiązanek w miejscach pamięci na Starym i Nowym Mieście.
Kwiaty zostawiono m.in. przy pl. Zamkowym 15/17, Rycerskiej 12 (róg Wąski Dunaj), Międzymurzu (okolice Wąskiego Dunaju), Podwalu 25, Kilińskiego 2, Długiej 7, Długiej 13/15, Świętojerskiej 4, Przyrynku 2 (róg Kościelnej) i Sanguszki 1.
Kolejnym etapem uroczystości była msza święta. Ta odbyła się o godzinie 17.00 w Archikatedrze Św. Jana Chrzciciela.
Zaraz po niej zgromadzeni udali się pod głaz upamiętniający wybuch czołgu przy ul. Kilińskiego 3 i tam oddali hołd bohaterom.
Ostatnim punktem sobotniego święta jest program artystyczny pod hasłem "Kto mógł się spodziewać", który rozpoczął się o godzinie 20.00 na placu Zamkowym.
Zginęło około 300 żołnierzy
Dzień Pamięci Starówki obchodzony od 1992 roku i stanowi część obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego. W niedzielę 13 sierpnia 1944 r. wycofujący się Niemcy pozostawili w okolicach pl. Zamkowego opancerzony transporter (Sprengstofftraeger) wypełniony ładunkami wybuchowymi. Kiedy zdobytym pojazdem żołnierze Batalionu "Gustaw" wjechali w ulicę Kilińskiego przy Podwalu, nastąpiła ogromna eksplozja.
Śmierć poniosło co najmniej 300 osób, wśród nich 67 żołnierzy Batalionu "Gustaw".
kw/r
Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa / Twitter