SGGW wykwaterowuje studentów z akademików. "Zarządzenie rektora było konsultowane z lekarzami"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
Gowin: zajęcia dydaktyczne na uczelniach zawieszone od 12 do 25 marca
Gowin: zajęcia dydaktyczne na uczelniach zawieszone od 12 do 25 marcaTVN24
wideo 2/4
Gowin: zajęcia dydaktyczne na uczelniach zawieszone od 12 do 25 marcaTVN24

Rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego zdecydował o wykwaterowaniu akademików. Uczelnia podkreśla, że nie dotyczy to studentów zagranicznych i doktorantów. Sytuacja ma związek z zagrożeniem rozprzestrzeniania się koronawirusa.

W środę Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin podjął decyzję o zawieszeniu zajęć dydaktycznych na uczelniach wyższych w całym kraju do 25 marca. Niektóre z nich będą odbywać się on-line. - Zawieszenie zajęć nie oznacza zamknięcia uczelni. Normalnie powinna działać administracja. Normalnie powinny być prowadzone badania naukowe - podkreślił Gowin.

Rektorzy uczelni wyższych wydali w związku z zagrożeniem epidemiologicznym zarządzenia dotyczące między innymi odwołania konferencji naukowych czy sympozjów. Ponadto wstrzymane zostały służbowe wyjazdy zagraniczne, a także przyjazdy gości zagranicznych oraz kwaterowanie nowych osób w obiektach takich jak akademiki.

"Zarządza się niezwłoczne opuszczenie akademików"

Na niektórych uczelniach obostrzenia poszły dalej. Rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie podjął w środę decyzję o wykwaterowaniu osób zamieszkujących domy studenckie SGGW z pewnymi wyjątkami. W zarządzeniu czytamy: "Zarządza się niezwłoczne opuszczenie przez studentów oraz gości SGGW".

Na podobny krok zdecydował się też rektor Politechniki Warszawskiej, ale nieco później na stronie internetowej uczelni pojawiła się informacja, że przepis dotyczący opuszczenia akademików został zawieszony.

"Mieszka u nas cztery tysiące osób"

Rzecznik prasowy SGGW, Krzysztof Szwejk w rozmowie z tvnwarszawa.pl tłumaczy, że w skali całej Warszawy sytuacja uczelni jest wyjątkowa.

- Co piąty student mieszkający w akademiku, jest zakwaterowany na SGGW. W dwunastu domach studenckich mieszka w sumie cztery tysiące osób. Zarządzenie rektora było konsultowane z lekarzami, którzy uznali, że ryzyko rozprzestrzenienia wirusa jest bardzo duże. Trudno wyobrazić sobie zorganizowanie kwarantanny dla czterech tysięcy osób na terenie kampusu – powiedział Szwejk.

Rzecznik podkreślił również, że zapis o wykwaterowaniu nie dotyczy studentów zagranicznych oraz doktorantów, a tylko osób z Polski, studiujących stacjonarnie.

- W przypadku osób z zagranicy, to nawet wskazane jest, żeby zostały na miejscu. Nie wiadomo, jaka będzie sytuacja w ich krajach, kiedy u nas sytuacja się uspokoi – dodał rzecznik uczelni.

Przedstawiciela SGGW zapytaliśmy również, co mają zrobić studenci, którzy nie mogą wrócić do domu, bo na przykład naukę łączą z pracą.

- W takich przypadkach rektor podejmuje decyzję po indywidualnych rozmowach ze studentami. Należy jednak podkreślić, że większość uczących się u nas studentów pochodzi z małych miejscowości, gdzie są mniejsze skupiska ludzi, a więc ryzyko zakażenia jest mniejsze. Oczywiście wykwaterowane zgodnie z zarządzeniem rektora osoby nie muszą zabierać ze sobą wszystkich rzeczy, ale tylko te najpotrzebniejsze – dodał Szwejk.  

Jak jest na innych stołecznych uczelniach?

Na Uniwersytecie Warszawskim i Warszawskim Uniwersytecie Medycznym władze uczelni pozostały tylko przy zakazie kwaterowania nowych osób.

- Na chwilę obecną nie podjęte zostały inne decyzje dotyczące akademików, jednak sytuacja jest dynamiczna. O wszelkich nowych działaniach będziemy informować na stronie głównej UW - przekazała PAP przedstawicielka biura prasowego UW.

Z kolei Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego nie posiada własnych akademików. - Nasi studenci, którzy są zakwaterowani w domach studenckich innych uczelni, są zobligowani ostatnim zarządzeniem rektora UKSW do bezwzględnego dostosowania się do zarządzeń administracji właściwego obiektu - poinformowali przedstawiciele uczelni.

Autorka/Autor:dg

Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Adrian Grycuk/Wikipedia (CC BY-SA 3.0)

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu Alei Jerozolimskich i Prymasa Tysiąclecia. Jeden z nich to nieoznakowany policyjny radiowóz. Nikomu nic się nie stało.

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje nie będą jeździły fragmentem Alej Jerozolimskich. Konieczna jest naprawa torowiska w jednym z najbardziej uczęszczanych skrzyżowań tramwajowych - na rondzie Czterdziestolatka - poinformowały Tramwaje Warszawskie. Prace będą się toczyły w sobotę i niedzielę, 27-28 kwietnia.

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Źródło:
PAP

Toyota land cruiser miała założone niemieckie tablice rejestracyjne, ale została skradziona w Czechach. Policjanci z "Kobry" wspólnie z funkcjonariuszami stołecznego "Orła" przeprowadzili akcję zatrzymania podejrzanego o paserstwo.

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

75-latkę przez kilka dni osaczali oszuści. Działali bardzo skutecznie. Kobieta była przekonana, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Do tego stopnia, że nie uwierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Mimo ostrzeżeń przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali dalej. Odzyskali prawie całą kwotę i zatrzymali trzech podejrzanych o dokonanie oszustwa metodą "na policjanta".

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Pradze-Północ jeden z zaparkowanych samochodów zaniepokoił przechodniów. Z dziurawego baku wyciekało paliwo. Łatwopalna ciecz groziła pożarem. Na miejscu zjawili się strażnicy miejscy, a potem strażacy.

Z auta na parkingu wyciekało paliwo

Z auta na parkingu wyciekało paliwo

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z wydziału kryminalnego z warszawskiej Woli zatrzymali 42-latka poszukiwanego na podstawie dwóch listów gończych, nakazu doprowadzenia i trzech zarządzeń w celu ustalenia miejsca pobytu do czynności prawnych. 

Zatrzymali go i zawieźli do więzienia. Mieli sześć powodów

Zatrzymali go i zawieźli do więzienia. Mieli sześć powodów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, na ulice stolicy powrócą zabytkowe autobusy i tramwaje. Dwa brzegi Wisły połączą promy, a nad Zegrze popłynie statek Zefir.

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Źródło:
PAP

W Białobrzegach kierowca samochodu osobowego potrącił dwóch rowerzystów. Jeden z nich trafił do szpitala. Przyczyny wypadku bada policja.

Kierowca potrącił dwóch rowerzystów, jeden trafił do szpitala

Kierowca potrącił dwóch rowerzystów, jeden trafił do szpitala

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Aktywistki i aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie blokowali w piątek rano most Świętokrzyski. "To nie koniec na dzisiaj" - zapowiedzieli i słowa dotrzymali. Koło południa protestowali na skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Królewskiej w centrum Warszawy, a po południu w Alejach Jerozolimskich. Walczą w ten sposób, jak twierdzą, o lepszy transport publiczny i zwracają uwagę na katastrofalne zmiany klimatyczne.

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 napisał czytelnik, który był pasażerem lotu na trasie Bukareszt-Warszawa. Z jego relacji wynika, że podczas lądowania w samolot uderzył piorun. Jak opisał, w kabinie było słychać huk i widać oślepiające światło. Rzecznik przewoźnika potwierdził zdarzenie.

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Przez głupi żart na Lotnisku Chopina 54-latka zepsuła sobie urlop. Mieszkanka Warszawy powiedziała podczas odprawy, że w bagażu ma "jakąś bombę i jakieś narkotyki". Do Egiptu nie poleciała, w dodatku ma do zapłacenia 500 złotych mandatu.

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczęli sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

Rowerzyści są już na trasie, w sobotę ruszą motocykliści

Rowerzyści są już na trasie, w sobotę ruszą motocykliści

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarzawa.pl
"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

Źródło:
PAP

Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz został prezydentem Raciborza, 55-tysięcznego miasta na Śląsku. - To wyzwanie. Nie traktuję tego jako zwieńczenia swojej kariery zawodowej, liczę, że uda się w życiu trochę jeszcze zrobić - mówi nam samorządowiec. 

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ksiądz pełniący posługę w jednej z warszawskich parafii został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Duchowny usłyszał zarzuty, jest podejrzany o oszustwa podatkowe oraz przywłaszczenie pieniędzy pochodzących z darowizn. Straty Skarbu Państwa mogły wynieść ponad pięć milionów złotych.

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Źródło:
tvnwarszawa.pl