Przygotuj się na:

77. ROCZNICA POWSTANIA - ZMIANY W KOMUNIKACJI

W niedzielę, w zawiązku z obchodami 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego stołeczna komunikacja miejska pojedzie inaczej. Zarząd Transportu Miejskiego uruchomi specjalne linie autobusowe łączące stacje metra i dworce kolejowe z Cmentarzem Wojskowym na Powązkach i Cmentarzem Wolskim. Z kolei do Muzeum Powstania Warszawskiego dowiozą zabytkowe tramwaje linii W.

Najnowsze

Koronawirus w jednostce w Kazuniu. 131 żołnierzy na kwarantannie. Co z tymi, którzy budowali most pontonowy?

Najnowsze

Autor:
dg,
dk,
kk/r
Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt24
11 września: 594 nowych przypadków koronawirusa, zmarło 10 osób
wideo 2/4
11 września: 594 nowych przypadków koronawirusa, zmarło 10 osób

Pierwszą informację na temat zakażeń na terenie jednostki w Kazuniu Nowym otrzymaliśmy na Kontakt24. Oficer prasowy potwierdziła, że COVID-19 zdiagnozowano u 18 żołnierzy. Zapewniła jednak, że nie chodzi o tych, którzy budowali most pontonowy w Warszewie.

W czwartek na Kontakt24 otrzymaliśmy informację, że w 2. Mazowieckim Pułku Saperów w Kazuniu Nowym, po przysiędze Legii Akademickiej u kilkunastu żołnierzy zdiagnozowano koronawirusa. Informację potwierdziła Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Nowym Dworze Mazowieckim. - Otrzymaliśmy zgłoszenie z Wojskowego Ośrodka Medycyny Prewencyjnej o przypadkach zakażenia. My zajmujemy się cywilami. Objęliśmy kwarantanną osoby z kontaktu, czyli rodziny, a także panią sprzątającą, która miała kontakt z zakażonym żołnierzem. Osoby te zostały także odsunięte od pracy - przekazał Arkadiusz Chełstowski, powiatowy inspektor sanitarny w Nowym Dworze Mazowieckim.

18 zakażonych, 131 na kwarantannie

Bardziej szczegółowych informacji udzieliła nam podporucznik Aleksandra Smoleń, oficer prasowy pułku. - Zakażenie wykryto u 18 żołnierzy z Legii Akademickiej, którzy są szkoleni w naszym pułku. Są oni izolowani. Większość z nich przechodzi infekcję bezobjawowo - poinformowała.

Jak dodała, 131 żołnierzy - zarówno z Legii Akademickiej, jak i z pułku - trafiło na kwarantannę. - Żołnierze zostali poddani kwarantannie w ośrodkach kwarantanny w Przasnyszu, a pracownicy resortu obrony narodowej przebywają w kwarantannie domowej - przekazała Smoleń.

Co z tymi, którzy budowali most?

Smoleń podkreśla też, że 2. Mazowiecki Pułk Saperów pozostaje pod nadzorem medyczno-sanitarnym Wojskowego Ośrodka Medycyny Prewencyjnej. - Żaden z żołnierzy pułku nie jest zakażony koronawirusem - dodała.

W ostatnich dniach saperzy z Kazunia uczestniczyli w budowie mostu pontonowego na Wiśle, którym poprowadzony zostanie awaryjny rurociąg po awarii kolektora Czajki. Jak wyjaśniła Smoleń, byli to jednak wyłącznie żołnierze pułku, a żaden ze studentów Legii Akademickiej nie brał udziału w tym zadaniu. Zaprzeczyła też pojawiającym się w internecie informacjom, jakoby wojskowi budujący tymczasową przeprawę mieszkali w tym samym miejscu, co zakażone osoby. - Jesteśmy podzieleni na dwa obiekty w Nowym Dworze Mazowieckim i Kazuniu Nowym. Żołnierze Legii Akademickiej byli zakwaterowani w zupełnie innym budynku - przekazała.

Legia Akademicka to ochotnicze szkolenie wojskowe dla studentów. Składa się z części teoretycznej, prowadzonej przez szkoły wyższe oraz praktycznej, przeprowadzanej w jednostkach wojskowych. Kurs praktyczny składa się z dwóch trzytygodniowych modułów - podstawowego i podoficerskiego. Program jest realizowany od 2017 roku przez Ministerstwo Obrony Narodowej w porozumieniu z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwem Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Piątkowy raport Ministerstwa Zdrowia mówi o 594 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Najwięcej zdiagnozowano ich w ciągu ostatniej doby w Małopolsce - 116. Na drugim miejscu znalazło się Mazowsze z 78 potwierdzonymi zakażeniami. Tego dnia resort poinformował także o śmierci 10 osób w wieku od 48 do 94 lat zakażonych koronawirusem.

Autor:dg, dk, kk/r

Źródło: tvnwarszawa.pl, Kontakt24

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl

Tagi:
Raporty: