Kiedyś ścigał się tu Czesław Lang. Aktywiści upominają się o tor kolarski

[object Object]
Happening pod ratuszem TVN24
wideo 2/3

Rowerowi aktywiści zrobili kilkanaście okrążeń przed ratuszem przy placu Bankowym. Chcieli w ten sposób przypomnieć o swoich planach ożywienia dawnego toru kolarskiego na Kamionku. Ich happeningowi towarzyszyła konfrmanifestacja mieszkańców, którzy mają inną wizję tego miejsca.

Pierwsze plany reanimacji toru RKS Orzeł pojawiły się pięć lat temu. Natomiast latem ubiegłego roku powstała koalicja społeczna złożona z aktywistów, rowerzystów, kolarzy, osób związanych z kulturą rowerową i okolicznych mieszkańców, która reaktywowała inicjatywę Nowe Dynasy. Pod wnioskiem o przeprowadzenie konsultacji społecznych w sprawie zagospodarowania toru i zabytkowego budynku klubowego podpisało się 1400 osób. Pretekstem do rozmów i przyszłości tego miejsca jest finał długoletnich sporów sądowych o teren między klubem a miastem.

- Niepokoi nas nie tylko zwłoka w zorganizowaniu konsultacji społecznych, ale również ton wypowiedzi urzędników. W zeszłym roku organizowaliśmy szereg wydarzeń, między innymi debatę na temat przyszłości tego miejsca. W tej debacie wiceburmistrz Pragi Południe mówił, że nie ma szans, żeby ten tor przetrwał i dalej funkcjonował. Cały czas mamy wrażenie, że jakieś decyzje już zapadły - argumentował Stefan Gardewski z Miasto Jest Nasze.

Aktywiści zwracali uwagę na to, że jakiekolwiek decyzje dotyczące przyszłości tego miejsca, powinny być podejmowane dopiero po poznaniu opinii i potrzeb mieszkańców. Przekonywali, że można tam zorganizować więcej atrakcji niż tylko tor kolarski - na przykład skatepark, plac zabaw, kino letnie, siłownię plenerową, a nawet lodowiska (oczywiście zimą).

- Tor Nowe Dynasy został zaprojektowany przez Janusza Kalbarczyka, jako przestrzeń, którą w dzisiejszych czasach można wykorzystać bardzo wielorako, nie tylko myśląc o tym jako obiekcie kolarskim, ale też jako o przestrzeni, która uchroni się przed naporem na terenach gęstej zabudowy. Teren można wykorzystać jako przestrzeń do piknikowania, czy do uprawiania sportu - przekonywał Mateusz Kwiatek z inicjatywy Nowe Dynasy.

"Powinni decydować mieszkańcy"

Na miejscu pojawiły się osoby deklarujące jako mieszkańcy przeciwni pomysłom aktywistów.

- Działka nie jest wasza. To jest teren Kamionka. Mieszkańcy absolutnie nie wyrażają zgody na to, żeby tylko jednej grupie to służyło. My chcemy tego dla wszystkich mieszkańców, nie wybrańców - mówiła jedna z protestujących. Inna tłumaczyła, że w okolicy wybudowano ponad trzy tysiące mieszkań, których mieszkańcy nie mają dostępu do zieleni, świeżego powietrza i do usług.

Protestujący argumentowali, że tor trzeba by zburzyć i wybudować od podstaw. - Kto da na to pieniądze? Skoro w dzielnicy mówią, że nie ma pieniędzy na załatanie dziur - zastanawiali się.

Dzielnica: konsultacje we wrześniu

Tymczasem urząd dzielnicy Praga Południe obiecuje, że postara się pogodzić racje mieszkańców, aktywistów i sportowców.

"Dla Zarządu Dzielnicy sprawa jest oczywista. Jako dzielnica, nawiązując do historycznej tradycji tego miejsca, zamierzamy przywrócić mu funkcję sportowo-rekreacyjną. Tak, aby mogły z niego korzystać zarówno kluby sportowe i UKS-y, seniorzy i najmłodsi oraz wszyscy mieszkańcy dzielnicy, a przede wszystkim Kamionka i Grochowa. Realizacja tego projektu jest dla władz samorządowych dzielnicy elementem realizacji całościowego programu rozwoju sportu i rekreacji na Pradze Południe" - czytamy w komunikacie dzielnicy zamieszczonym w mediach społecznościowych.

Dzielnica zapowiada też konsultacje społeczne, o które wnioskowali aktywiści. Te mają odbyć się we wrześniu. "Mieszkańcy będą mogli przekazać swoje uwagi oraz propozycje co do sposobu urządzenia i zagospodarowania tej przestrzeni" - zapewniają urzędnicy.

Ścigali się tu najlepsi

Tor Orła przy Podskarbińskiej 11 oddano do użytku w 1972 roku. W skład kompleksu wchodziły także hotel z zapleczem gastronomicznym, dwie sale sportowe, siłownia, sauna czy gabinety odnowy biologicznej. W latach świetności ścigali się na nim najlepsi polscy kolarze – Czesław Lang, Mirosław Jurek czy Szymon Kornacki.

Dziś obiekt jest wyłączony z użytkowania i popada w ruinę, a mieszkańcy i sportowcy nieustannie dopytują się o losy obiektu. Na razie ich pytania pozostawały bez odpowiedzi, dlatego w czwartek zorganizowali manifestację przed ratuszem. W jej ramach jeździli w kółko po parkingu przed urzędem.

Tor kolarski "Nowe Dynasy", zdjęcie z 1976 roku Narodowe Archiwum Cyfrowe

mp/kz/b

Pozostałe wiadomości

Policjanci warszawskiej drogówki dostali zgłoszenie, że na parkingu centrum handlowego przy ulicy Modlińskiej driftuje kierowca mercedesa. Zareagowali natychmiast i przerwali "popisy". Wystawili kierowcy mandat na pięć tysięcy złotych i zatrzymali dowód rejestracyjny auta.

"Popisy" na parkingu kosztowały go pięć tysięcy złotych

"Popisy" na parkingu kosztowały go pięć tysięcy złotych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski w trakcie środowej debaty kandydatów poinformował, że w czwartek zostanie otwarta dla mieszkańców i turystów kładka pieszo-rowerowa łącząca oba brzegi Wisły - na wysokości ul. Karowej na Powiślu i ul. Okrzei na Pradze. Dziś ratusz poinformował, że otwarcie nastąpi o 18, a o 18:30 rozpocznie się pierwszy spacer.

Dziś otworzą most pieszo-rowerowy łączący brzegi Wisły. "O 18:30 zapraszamy na spacer"

Dziś otworzą most pieszo-rowerowy łączący brzegi Wisły. "O 18:30 zapraszamy na spacer"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

W 1998 roku zginął pracownik jednej z warszawskich hurtowni. Tej sprawy przez lata nie udawało się wyjaśnić. Teraz śledczy poinformowali o przełomie i zatrzymaniu podejrzanego o zbrodnię. Usłyszał już zarzuty i został aresztowany.

Przełom w sprawie zabójstwa pracownika hurtowni. Zatrzymanie po 26 latach

Przełom w sprawie zabójstwa pracownika hurtowni. Zatrzymanie po 26 latach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z mieszkania w Śródmieściu zniknął zegarek warty 40 tysięcy złotych. Zostało puste pudełko, ale nie było żadnych śladów kradzieży.

Tajemnicze zaginięcie cennego zegarka

Tajemnicze zaginięcie cennego zegarka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

24 automaty znaleźli funkcjonariusze podlaskiej Krajowej Administracji Skarbowej w nielegalnym salonie gier hazardowych, który zlikwidowali w Płońsku (Mazowieckie). Miesiąc temu w tym samym miejscu likwidowali podobny salon.

Dziewięć już działało, 15 było przygotowanych do rozstawienia

Dziewięć już działało, 15 było przygotowanych do rozstawienia

Źródło:
PAP

W ostatni weekend marca Trakt Królewski zmieni się w deptak. Ulice Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście, zwyczajem poprzednich lat, będą zamykane dla ruchu samochodowego.

Krakowskie Przedmieście poleca się na świąteczny spacer. Trakt Królewski znów będzie deptakiem

Krakowskie Przedmieście poleca się na świąteczny spacer. Trakt Królewski znów będzie deptakiem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Był pijany i nie miał prawa jazdy, spowodował wypadek. On wyszedł z niego niemal bez szwanku, ale ciężko ranny jest pasażer. 35-letni kierowca został tymczasowo aresztowany.

Był pijany, spowodował wypadek, trafił do aresztu

Był pijany, spowodował wypadek, trafił do aresztu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ponad pół promila alkoholu w organizmie miał 18-letni kierowca, którego zatrzymali po wieczornym, kilkunastokilometrowym pościgu policjanci z Piaseczna.

"Pędził przed siebie, nie zważał na to, jakie zagrożenie stwarza"

"Pędził przed siebie, nie zważał na to, jakie zagrożenie stwarza"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Start w wyborach na urząd prezydenta Warszawy potwierdziło sześcioro kandydatów: Rafał Trzaskowski, Magdalena Biejat, Tomasz Bocheński, Przemysław Wipler, Janusz Korwin-Mikke i Romuald Starosielec. W TVP Info zorganizowano debatę z ich udziałem. Byli pytani między innymi o edukację, transport, zdrowie, bezpieczeństwo, mieszkania oraz światopogląd. Był też rzut "świerszczem" oraz pytanie o książki do czytania w metrze.

Kandydaci na prezydenta Warszawy między innymi o transporcie i zdrowiu

Kandydaci na prezydenta Warszawy między innymi o transporcie i zdrowiu

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Nowe przejście pod torami na stacji Warszawa Gdańska ułatwi podróżnym dostęp na perony i do pociągów oraz usprawni przesiadki na metro, autobusy i tramwaje. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę o wartości około 80 milionów złotych na zaprojektowanie i wybudowanie nowych rozwiązań.

Nowe przejście pod torami i łatwiejszy dostęp na perony. Będą zmiany na stacji Warszawa Gdańska

Nowe przejście pod torami i łatwiejszy dostęp na perony. Będą zmiany na stacji Warszawa Gdańska

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Działający od niespełna trzech lat sklep socjalny Spichlerz ma problemy. Fundacja prowadząca placówkę poinformowała, że kilka dni przed Wielkanocą czeka ją eksmisja. Urzędnicy odpowiadają, że nie płaci czynszu, choć dostała lokal na preferencyjnych warunkach. Na dziś dług wynosi prawie 280 tysięcy złotych. - Fundacja jest nierzetelnym partnerem - twierdzi wiceprezydentka stolicy Aldona Machnowska-Góra.

Socjalnemu Spichlerzowi grozi eksmisja. "Czuję się wrobiony, wykorzystany"

Socjalnemu Spichlerzowi grozi eksmisja. "Czuję się wrobiony, wykorzystany"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest pozwolenie na budowę, które umożliwia ogłoszenie przetargu na wykonawcę remontu Elizeum, podziemnego salonu księcia Kazimierza Poniatowskiego. - Remont nie będzie ani krótki, ani łatwy. Potrwa trzy lata - zapowiedział stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki.

Jest pozwolenie. Podziemne miejsce schadzek brata króla czeka remont

Jest pozwolenie. Podziemne miejsce schadzek brata króla czeka remont

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Około 200 ewakuowanych osób, blokada dróg dojazdowych do Portu Lotniczego Warszawa-Modlin oraz interwencja pirotechników z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Modlin. Wszystko z powodu porzuconej walizki na parkingu przed terminalem lotniska.

Ewakuacja 200 osób i blokada dróg dojazdowych do lotniska

Ewakuacja 200 osób i blokada dróg dojazdowych do lotniska

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa wagony pociągu osobowego, który zjeżdżał na stację postojową, wyjechały poza tory. Nie było w nim pasażerów. Były utrudnienia w ruchu kolejowym.

Dwa wagony pociągu wypadły z szyn

Dwa wagony pociągu wypadły z szyn

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wiosenna pogoda sprzyja pracom na ostatnim odcinku linii M2 na Bemowie. Na stacji Karolin budowniczowie wybierają już ziemię z poziomu -2, a na Stacji Techniczno-Postojowej rozpoczęło się betonowanie kanałów przeglądowych w halach elektrowozowni.

Są już dwa piętra pod ziemią

Są już dwa piętra pod ziemią

Źródło:
tvnwarszawa.pl