Kiedy otworzą obwodnicę? "Małe szanse, że w tym tygodniu"


Do nadzoru budowlanego trafił już wniosek o pozwolenie na użytkowanie części Południowej Obwodnicy Warszawy. - Ale jest niekompletny - zastrzega Jaromir Garbowski, wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego. Szanse na otwarcie drogi w tym tygodniu ocenia na niewielkie.

Chodzi o fragment trasy pomiędzy węzłem Konotopa a al. Krakowską. Pierwotnie odcinek miał być gotowy w sierpniu 2012 roku. Prawie dwa tygodnie temu pisaliśmy, że prace w tym miejscu dobiegają końca, a teraz przyszedł czas na ostateczne kontrole. - Trwają ostatnie odbiory, trasa na tym fragemencie jest gotowa. Należy się spodziewać, że otwarcie nastąpi w ciągu kilku najbliszych dni - mówi Mateusz Gdowski z firmy Bilfinger Infrastructure, która jest wykonawcą prac.

Brakuje map

Wniosek o pozwolenie na użytkowanie drogi, która ułatwi życie kierowcom w tamtym rejonie trafił do nadzoru budowlanego, jednak ma braki.

- Brakuje inwentaryzacji geodezyjnych, czyli map, które ma przekazać nam inwestor - mówi tvnwarszawa.pl Grabowski. – Z mojej wiedzy wynika, że przez co najmniej kilka dni te mapy nie będą gotowe – dodaje.

Jak zaznacza, jest za wcześnie, by podawać datę kontroli na budowie. - Są małe szansę, że w tym tygodniu zostanie wydane pozwolenie na użytkowanie - zaznacza inspektor.

O ustosunkowanie się do sprawy poprosiliśmy także inwestora, czyli Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. - Wykonawca z pomocą GDDKiA uzupełnia braki w inwentaryzacji geodezyjnej, tak żeby jak najszybciej przekazać kompletną dokumentację i uzyskać pozwolenie na użytkowanie i omawiany odcinek S2 dopuścić do ruchu jak najszybciej - przekonuje Agata Brojanowska-Aleksandrowicz z GDDKiA.

A jak ma wyglądać organizacja ruchu po otwarciu odcinka? - Kierowcy jadący z zachodu autostradą A2 lub S8 Konotopa-Powązkowska w węźle Konotopa wjadą na trasę główną, gdzie będą mieli do dyspozycji po dwa pasy ruchu w każdym kierunku. Zjazd z nowo wybudowanego odcinka drogi będzie możliwy w węźle Al. Krakowska poprzez skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną. Na nowo otwartym odcinku będzie obowiązywało ograniczenie prędkości do 70 km/h – miejscowo przy obiektach do 50 km/h - twierdzi przedstawicielka drogowców.

Jesienią kolejny odcinek?

Południowa Obwodnica Warszawy przebiegać będzie od węzła Konotopa, gdzie połączy się z autostradą A2, do węzła Lubelska, tu łączyć się będzie z trasą S17 czyli Wschodnią Obwodnicą Warszawy.

Odcinek od węzła Konotopa do alei Krakowskiej umożliwi doprowadzenie ruchu z autostrady A2 do Raszyna i Włoch.

Jesienią tego roku drogowcy mają zakończyć budowę odcinka od al. Krakowskiej do Puławskiej, dzięki czemu kierowcy z autostrady A2 dojadą na Ursynów i lotnisko Chopina.

Południowa Obwodnica WarszawyGrafika TVN24

Budowa węzła Konotopa - tu spotkają się trasa S8, Południowa Obwodnica Warszawy i Autostrada A2 (nagranie archiwalne).

ran/b

Budowa węzła
Budowa węzłaDawid Krysztofiński, tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: GDDKiA

Pozostałe wiadomości