Już za kilka dni wyrzucą parking z placu Powstańców Warszawy. "Będzie deptak"


Bez parkingu, za to z nowymi chodnikami i oświetleniem - tak po rewitalizacji ma wyglądać plac Powstańców Warszawy. Ratusz chce, by inwestycja była gotowa już na 70. rocznicę Powstania Warszawskiego.

- Centralny punkt placu, w którym obecnie znajduje się parking, stanie się przystępny dla mieszkańców. Znikną miejsca postojowe, a staną ławki i donice z kwiatami - wylicza w rozmowie z tvnwarszawa.pl Bartosz Milczarczyk, rzecznik ratusza. Tuż przed eurowyborami urzędnicy zapowiedzieli, że z planowaną inwestycją zamierzają się uporać przed 1 sierpnia: - Myślę, że rewitalizację placu Powstańców Warszawy rozpoczniemy już za kilka dni - mówi Milczarczyk.

Prace na zlecenie Zarządu Dróg Miejskich przeprowadzi Zakład Remontów i Konserwacji Dróg.

"Wyspa" z deptakiem

Co jeszcze zostanie zrobione? - Wymienimy nawierzchnię chodników. Składać się będą z płyt o wielkości 20 cm na 20 cm lub 50 cm na 50 cm. Na środku "wyspy" ma być deptak. Wymienione zostanie okablowanie oświetlenia, jak również jego oprawa- wymienia Karolina Gałecka, rzeczniczka ZDM.

Urzędnicy zapewniają, że miejsce dla samochodów też się znajdzie. Będą parkowały w bocznych częściach pl. Powstańców Warszawy. Drogowcy ułożą tam kostkę granitową lub bazaltową.

Na razie urzędnicy nie mówią o kosztach inwestycji. Jak zapowiada Bartosz Milczarczyk, odmieniony plac gotowy będzie na 1 sierpnia, czyli na 70. rocznicę Powstania Warszawskiego.

Parking podziemny

O planach ratusza związanych ze zmianami Placu Powstańców pisaliśmy pod koniec listopada 2013 roku. Wtedy Jarosław Jóźwiak, dyrektor Centrum Komunikacji Społecznej powiedział, że trwają prace mające wyłonić operatora, który zbuduje pod placem parking podziemny w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Jak dodał, dopiero po zakończeniu tej budowy będzie można zacząć zagospodarowanie placu.

- Wyłonienie operatora nastąpi nie wcześniej niż w przyszłym roku - mówił Milczarczyk.

Tu znów mógłby być plac

O poprawie sytuacji na samym placu i likwidacji gigantycznego parkingu dyskutuje się od dłuższego czasu. Wizualizacje tego miejsca po przebudowie przygotowały pracownie Pleneria i RS na zlecenie ratusza. Można je oglądać na tvnwarszawa.pl od półtora roku.

W grudniu 2012 roku z tvnwarszawa.pl o placu Powstańców Warszawy rozmawiał przedstawiciel pracowni, która przygotowała wstępną koncepcję:

O pomyśle na plac Powstańców Warszawy mówi Dariusz Malinowski, Pleneria
O pomyśle na plac Powstańców Warszawy mówi Dariusz Malinowski, PleneriaDawid Krysztofiński / tvnwarszawa.pl

su/ran

Źródło zdjęcia głównego: Artur Węgrzynowicz /tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości